- #Umelá inteligencia
- 5 min.
- 11.10.2024
Humanoidný robot GR-2 od Fourier Intelligence prichádza lepší a silnejší
Šanghajská spoločnosť Fourier Intelligence má ambície stať sa jedným zo zvučných mien na trhu humanoidných robotov a potvrdzuje to uvedením nového robota GR-2. Nový model je vyšší, ťažší, inteligentnejší, obratnejší a silnejší ako jeho predchodca GR-1, predstavený vlani.
Fourier koncipoval svoje humanoidy série GR ako domácich pomocníkov pre starších a zdravotne postihnutých pacientov, najmä v krajinách s rýchlo starnúcou populáciou, kde hrozí nedostatok ľudských opatrovateľov, či opatrovateliek.
Nový GR-2, ktorý bol aktuálne uvedený na trh, má podobnú sadu držadiel, ako GR-1, ale jeho najväčšie motory teraz dokážu vytvoriť krútiaci moment až 380 Nm, takže zrejme nosnosťou svojho predchodcu prekonáva. GR-2 je vyšší ako mnoho konkurenčných humanoidov – s výškou 175 cm sa vyrovná bežnému dospelému človeku a s hardvérom uzavretým v elegantnom plastovom tele váži 63 kg.
Robot dostal pár šikovných rúk. Zdá sa, že sú elektricky ovládané, pričom výrobca udáva 12 stupňov voľnosti. Pre porovnanie, ľudská ruka so všetkými svojimi kĺbmi a spleťou svalov a šliach zvládne až 27 stupňov voľnosti. Notorický optimista a zároveň vizionár Elon Musk v máji na sieti X sľuboval, že humanoidný robot Optimus, ktorý vyvíja Tesla, dosiahne „neskôr v tomto roku“ až 22 stupňov voľnosti.
Ruky GR-2 sú vybavené senzorovým poľom so šiestimi hmatovými senzormi, vďaka čomu dokáže snímať silu, identifikovať tvary a materiály predmetov a upravovať priľnavosť v reálnom čase pre optimálnu dynamickú manipuláciu.
Každá ruka však zdvihne maximálne 3 kg, takže určite nie je navrhnutá na manipuláciu s ťažkými bremenami. Na dvíhanie ťažkých nákladov majú slúžiť fialové madlá na úrovni pásu robota, ktoré zdedil z modelu GR-1. V tomto prípade však silu dodávajú motory zabudované v nohách.
Humanoidný robot GR-2 je zrejme ešte stále vzdialený od komerčného produktu pre zákazníkov. Fourier Intelligence vyrobil sériu robotov GR-1 pre vývojárov a zdá sa, že aj nový model je určený pre ďalší vývoj hardvéru, aj softvéru.
Palubné systémy umelej inteligencie humanoida GR-2 sú navrhnuté tak, aby sa robot učil sledovaním druhých alebo pri práci. Jeho paže a ruky je možné ovládať prostredníctvom VR systémov, priamych príkazov alebo mechanicky uchopením jeho končatín a predvádzaním požadovaných pohybov (lead-through programming).
Vylepšený robot GR-2 je však dôkazom rýchleho vývoja technológií humanoidných robotov. Zapojenie pokročilých generatívnych inteligencií do tohto vývojového procesu môže priniesť pokrok, aký v minulosti nemá obdobu. Zdá sa, že sci-fi scenáre, kedy bude naša realita plná humanoidných (aj nehumanoidných) robotov, sa pomaly, ale isto blížia. Môže to naznačovať aj vyjadrenie Elona Muska, ktorý v súvislosti s vývojom robota Optimus pred časom povedal, že v budúcnosti pôjde o hlavný výrobný artikel Tesly.
Robotickí humanoidi stále vyzerajú viac ako rekonvalescenti, čo sa učia pohybovať (hoci existuje celý rad výnimiek s akrobatickými schopnosťami) a majú ďaleko k veľkým jazykovým modelom umelej inteligencie typu ChatGPT. Ale firmy, ktoré ich technológie posúvajú vpred, sú dobre financované a vysoko motivované dostať týchto robotov do obehu.
Dúfajme, že keď k tomu príde, budú slúžiť hlavne na zlepšenie nášho života, než „týpkom“ v khaki uniformách a maskáčoch. Tí totiž majú na ich využití enormný záujem. A hoci budú tvrdiť, že ich použitie bude zachraňovať životy vojakov (prípadne aj civilistov) v nebezpečných situáciách, určite pôjde aj o potenciálne, ak nie primárne, útočnú technológiu.