Reklama

Písanie a programovanie v ChatGPT dáva konečne zmysel, vďaka Canvas

Zdroj | OpenAI
Zdroj | OpenAI
Stanislav Vinc
Zdroj | OpenAI
Zdroj | OpenAI

Spoločnosť OpenAI pokračuje vo vylepšovaní svojho četbota ChatGPT. V rámci aktuálneho mainstreamového modelu GPT-4o do služby dopĺňa funkciu Canvas, ktorá vám umožní lepšie pracovať s textami a kódmi, podobne ako v textovom editore.

Na jeden klik dokáže upraviť texty, aj prekonvertovať kód z jedného programovacieho jazyka do druhého a to bez toho, aby sa tento vygenerovaný obsah stratil vo vašej konverzácii s četbotom.

Schopnosti ChatGPT sa postupne zlepšujú, ako v porozumení textu, tak v jeho generovaní, ako aj tvorbe kvalitnejších a komplexnejších kódov v mnohých programovacích jazykoch. Využívanie tohto četbota na podobné účely však má aj svoju slabinu – nepraktické používateľské prostredie v podobe četu. Obsah, ktorý ste od četbota reálne vyžiadali, sa tu ľahko miešal s „omáčkou“, ktorú četbot vygeneroval naokolo a po niekoľkých úpravách už bolo takmer nemožné zorientovať sa v tom.

Obsah pokračuje pod reklamou

OpenAI tak po vzore konkurenčnej spoločnosti Anthropic a jej funkcie Artifacts v četbotovi Claude AI prináša do ChatGPT funkciu Canvas. Jedná sa o nové používateľské prostredie, v ktorom sa rozhovor s četbotom oddeľuje od obsahu, ktorý pre vás četbot vygeneroval.

Vľavo tak môžete s četbotom diskutovať a požiadať ho o úpravy obsahu, v pravo už uvidíte aktuálnu podobu textu alebo kódu, ktorý spoločne tvoríte. Ak četbota požiadate o úpravu, väčšinou text priamo prepíše. Text priamo v editore však môžete aj označiť a požiadať GPT o vysvetlenie a úpravu iba tej konkrétnej časti, prípadne si ju môžete upraviť v editore aj ručne.

Okrem týchto metód úpravy obsahuje Canvas aj viaceré skratky k najpoužívanejším úpravám. Na jeden klik tak dokáže ChatGPT do textu doplniť emoji smajlíky, pripraviť finálnu úpravu, zvýšiť alebo znížiť úroveň podľa čítateľa (od škôlkara po postgraduálne štúdium alebo upraviť jeho dĺžku. Četbotovi tak nemusíte vysvetľovať, čo presne ste jednotlivými úpravami mysleli. Prostredníctvom týchto skratiek by mali byť výsledky takýchto úprav nielen jednoduchšie, ale aj konzistentnejšie.

V prípade ak ChatGPT pracuje s kódom, v Canvase sa zobrazia ďalšie špecifické skratky na pridanie komentárov, logov, opravu bugov, kontrolu kódu či dokonca jeho portovanie do iného jazyka. Četbot tak dokáže na jedno kliknutie konvertovať kódy medzi jazykmi JavaScript, TypeScript, Python, Java, C++ či PHP.

Pridanie funkcie Canvas do existujúceho modelu GPT-4o si podľa OpenAI vyžadovalo jeho ďalšie trénovanie. Najťažšie bolo podľa sopločnosti model naučiť, kedy je vhodné Canvas spustiť, kedy by mal obsah editora celý prepísať a kedy by mal upraviť len istú časť. Model sa tak napokon naučil otvárať Canvas keď dostane zadanie v štýle „Napíš mi blogový príspevok o histórii kávových zŕn“ a vyhnúť sa spusteniu pri zadaniach ako „Pomôž mi vymyslieť nový recept na večeru“.

Model GPT-4o s funkciou Canvas si je v súčasnosti potrebné zvoliť ručne vľavo hore vo výbere modelov. Samotné prostredie Canvas sa však nezobrazí vždy, ale iba vo chvíli, ak model uváži, že by sa jeho využitie mohlo hodiť, alebo v prípade, že ho o to priamo požiadate. V súčasnosti je Canvas dostupný predplatiteľom ChatGPT Plus a Team. Budúci týždeň k nim pribudnú aj používatelia Enterprise a Edu licencií s plánom sprístupniť novú funkciu aj neplatiacim používateľom hneď ako skončí jej beta testovanie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.