Reklama

Vesmír a zmena klímy - začína Svetový vesmírny týždeň 2024

Zdroj | WSWA
Juraj Procházka
Zdroj | WSWA
Zdroj | WSWA

Svetový vesmírny týždeň, ktorý je medzinárodnou oslavou vedy a techniky a ich prínosov pre ľudstvo, vyhlásilo valné zhromaždenie OSN v roku 1999 a od roku 2000 prebieha vždy od 4. do 10. októbra. Aktuálne teda máme 25. ročník Svetového vesmírneho týždňa (WSW).  

Dátumy sú to symbolické. 4. októbra 1957 bola vypustená prvá umelá družica Zeme Sputnik 1 a začala sa éra kozmonautiky. 10. októbra 1967 zas bol podpísaný kľúčový dokument s trochu bizarným názvom „Zmluva o zásadách, ktorými sa riadia aktivity štátov pri prieskume a mierovom využívaní vesmíru, vrátane Mesiaca a iných nebeských telies“.

Svetový vesmírny týždeň koordinuje OSN s podporou asociácie World Space Week Association (WSWA). Asociácia vedie globálny tím národných koordinátorov, ktorí propagujú oslavu Svetového vesmírneho týždňa vo svojich krajinách. Aktuálne sa do podujatia WSW 2024 zapája viac ako 90 krajín.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

SpaceX chce poslať nepilotovanú loď Starship na Mars už v roku 2026

Správna rada asociácie WSWA každoročne vyberá tému, ktorá zhŕňa hlavné ciele Svetového vesmírneho týždňa. Pre Svetový vesmírny týždeň 2024 je vybranou témou „Vesmír a zmena klímy“. Táto téma oslavuje transformačný vplyv vesmírnych technológií v prebiehajúcom boji proti klimatickým zmenám, pričom kladie dôraz na proaktívnu úlohu, ktorú zaujíma prieskum vesmíru pri zlepšovaní nášho chápania prírodných procesov na Zemi.

Svetový vesmírny týždeň 2024 má vzdelávať, inšpirovať a spájať globálnu komunitu so zameraním na silné spojenectvo medzi vesmírnymi technológiami a klimatickou vedou. Tento týždeň vesmírnych osláv zdôrazňuje kľúčovú úlohu satelitov a vesmírnych technológií pri monitorovaní environmentálnych zmien a formulovaní stratégií na zmiernenie ich dopadov na jednotlivé územia.

Zdroj | WSWA

WSW 2024 predstavuje spojovaciu platformu pre globálnu spoluprácu, ktorá má spájať odborníkov, študentov a nadšencov z rôznych oblastí, aby diskutovali o vytváraní stratégie využívania vesmírnej technológie pre ekologickú udržateľnosť a odolnosť voči zmene prostredia.

V rámci WSW 2024 sa uskutočnia, okrem iného, aj viaceré panelové diskusie:

Opýtajte sa astronauta

Pôjde o živé otázky a odpovede v diskusii s astronautkou Naoko Yamazaki, spájajúce generácie prostredníctvom prieskumu vesmíru.

Riešenie klimatických zmien prostredníctvom trvalo udržateľných a inkluzívnych vesmírnych riešení

Diskusia o tom, ako môžu vesmírne technológie poskytnúť udržateľné a inkluzívne riešenia na boj proti klimatickým zmenám na celom svete.

Používanie vesmírnych dát na boj proti zmene klímy: Príležitosti pre podnikanie a inovácie

Skúmanie využitia vesmírnych údajov pri podpore podnikania a boji proti klimatickým zmenám.

Redefinovanie štartov: Vytvorenie pozitívneho vplyvu na klímu

Dr. Mindy Howard povedie rozhovor s Josom Cozijnsenom o tom, ako sa technológie vypúšťania kozmických rakiet vyvíjajú, aby splnili ciele environmentálnej udržateľnosti.

Pozrite si

Potvrdené: Čína plánuje postaviť základňu na južnom póle Mesiaca do roku 2035

Obsah pokračuje pod reklamou

Organizátorom podujatí na celom svete sa odporúča začleniť tému „Vesmír a zmena klímy“ do svojich podujatí Svetového vesmírneho týždňa. Aktivity môžu siahať od vzdelávacích workshopov a interaktívnych stretnutí až po panelové diskusie a projekty spolupráce, všetky zamerané na podporu inovatívnych environmentálnych riešení.

Zdroj | WSWA

Hlavnými sponzormi podujatia sú spoločnosti Lockheed Martin, Viasat a Sierra Nevada Corporation a podporovateľmi sú aj spoločnosti Airbus, SES a ďalšie. Naopak, na tomto zozname chýbajú veľké kozmické agentúry, aj mnohé kľúčové spoločnosti z oblasti kozmických technológií, vrátane SpaceX. Slovensko, ani Česko, Rakúsko, Nemecko a mnoho ďalších európskych krajín nemá v asociácii WSWA svojho národného koordinátora a napr. USA majú iba lokálneho.

Celkovo sa tak nedá ubrániť dojmu, že Svetový vesmírny týždeň je hlavne propagačnou akciou OSN (a možno niektorých sponzorov), ktorá cieli najmä na študentov, vrátane žiakov základných škôl, ale aj takáto propagácia je koniec koncov potrebná. Takže nezabudnime, to pípanie, ktoré sa 4. októbra 1957 dostalo do éteru a odštartovalo naše prenikanie do vesmíru, si zaslúži adekvátnu oslavu.  

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.