TP-Link a jeho séria Tapo plná smart home zaujímavostí dovoľuje pomerne zaujímavé veci. Okrem bežných smart home prvkov má totiž prvky, ktoré vedia aj z bežných vecí vytvoriť smart.
Jedným z takých je snímač pohybu, ktorý so správnym nastavením dokáže aj z úplne hlúpeho svietidla vytvoriť celkom nové svetlo s fotobunkou a nastavením na diaľku.
Všetko čo potrebujete je snímač pohybu Tapo T100 a žiarovka buď s E27 (L510E, L530E a L535E) alebo GU10 (L610 a L630) závitom a dúfať, že práve svetlo, ktoré chcete upraviť taký závit má. V našom prípade našťastie áno, keďže prakticky všetky svetlá sme do domácnosti kupovali také, ktoré majú niektorý z najpoužívanejších závitov – E27, E14 a GU10.
Susedom som vždy „závidel“ ich svetlá na fotobunky pri vchodových dverách, no časom sme aj tak zistili, že potme domov chodíme minimálne a vieme si svetlo zasvietiť aj na diaľku vďaka Philips Hue žiarovke v svietidle nad priedomím.
Keďže sme ale všetky Philips Hue v domácnosti už vymenili, na rad prišli aj tie svetlá, kde je iba žiarovka Philips Hue. Obyčajné svietidlo som teda rozmontoval, vyčistil od prachu a hmyzu a vymenil žiarovku Hue za cenovo dostupnú Tapo L530E.
Fotobunku som vyriešil tak, že do rohu dverí som namontoval snímač pohybu, Tapo T100, ktorý v spojení napríklad práve so smart svetlami od TP-Linku dokáže najrôznejšie veci. Napríklad aj to, že zapne žiarovku, no zároveň ju aj vypne o stanovený čas.
TP-Link ale myslel takmer na všetko a snímač pohybu nemusí fungovať nonstop a nonstop, aj počas dňa by sa zapínala žiarovka. Zvoliť je možné, že snímač bude akciu vykonávať iba po zotmení, ktoré si appka Tapo čerpá podľa geolokácie. Navyše je v appke možné dodatočne ešte aj určiť či má akcia začať v danom čase západu slnka, alebo až o nejaký čas neskôr.
Takto som bol schopný nastaviť hlúpe svietidlo do stavu, v ktorom sa zapína vždy po západe slnka + 1 hodina, kedy je už reálna tma, pričom smart žiarovka vo vnútri svieti iba obmedzený čas 5 minút od zapnutia.
Pre vyššiu bezpečnosť by som mohol na snímač pohybu T100 nastaviť napríklad aj zapnutie ďalších smart svietidiel v domácnosti, čím by som vytvoril efekt prítomnosti niekoho v dome a odradil prípadných zlodejov. Kombinácií a možností, ktoré je možné robiť s takou drobnosťou ako je snímač pohybu je obrovské množstvo.