Reklama

Ecovacs Deebot T30s Combo Complete - unikátny gigant do domácnosti [test]

Števo Porubský

Čínsky Ecovacs už niekoľko rokov ukazuje, že robotické vysávače nemôžu zaspať na vavrínoch a že tie doterajšie boli len vtip. V portfóliu má totiž čosi unikátne. Gigantické zariadenie Deebot T30s Combo Complete.

Kompletné kombo zo série T30s je nielen robotický vysávač a mopovač, ale aj ručný batériový podlahový vysávač, ktorý v sebe skrýva zaujímavé funkcie aké inde nenájdete. O čom je reč? Pozrite sa s nami.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ecovacs Deebot T30s Combo Complete je komplikovaný názov pre jednoduché zariadenie, o ktorom snívali mnohí. Ide totiž o robotický vysávač s mopovačom, ktorý si sám dopĺňa čistú vodu, no zároveň mopovacie podložky si sám aj umýva a rovno i suší! Na dnešnú dobu to ale nie je žiadna novinka, takéto čosi poznáme už rok-dva. Combo Complete z názvu ale znamená, že súčasťou zariadenia je aj ručný batériový vysávač a rovno aj podlahový nadstavec. V jednom zariadení je tak všetko, čo na domáce upratovanie potrebujete. Výborný koncept, ktorý sa pretavil do reality.

Pozrime sa naň podrobnejšie, od konca. Od ručného vysávača. Ten je na prvý pohľad celkom obyčajný, no vďaka zapracovaniu do celého systému Combo Complete je podstatne zaujímavejší, navyše má HEPA H13 filter. Kým bežný batériový podlahový vysávač vyžaduje odkladacie miesto kdesi v komore, skrinke či na stene, tu ho máte rovno v jednom zariadení. A miesto je nielen pre vysávač, ale rovno aj pre podlahový nadstavec a aby toho nebolo málo, tak aj pre tri ručné nadstavce.

Tie sú umne skryté v zásuvke pod vysávačom, dokonca na dne zásuvky je vyobrazené ako do nej príslušenstvo máte uložiť. Perfektné! Žiadne stojany, držiaky, úchytky… nič, všetko v zásuvke, kde to nikto nevidí. Jediné, čo ma tu vyrušuje je fixná predlžovacia trubica. Keby tú Ecovacs ešte spravil teleskopickou, aby netrčala nad celé zariadenie, tak by bol Combo Complete azda dokonalý.

Combo Complete totiž ponúka ešte jednu čerešničku pre ručný batériový vysávač – vie z neho všetky nečistoty odsať. Stačí, že ho používate asi 30 sekúnd a po návrate do základňovej stanice sa nielen začne nabíjať, ale stanica z neho odsaje všetky nečistoty do sáčku skrytom nad robotickým vysávačom. Trojbalenie náhradných sáčkov stojí necelých 20 €, na čo je dobré myslieť, pretože takto sáčky miniete skôr ako pri odsávaní iba robotického vysávača.

Pri takomto riešení ale potom vôbec neprekáža, že zberná nádobka batériového vysávaču je pomerne malá. Po každom vysávaní je čistá, pripravená na ďalšie kolo. Samotný vysávač by som zaradil do strednej triedy. Nevyniká ani výkonom, ani funkciami. Nemá ani displej, má len tri LED svetielka informujúce o stave batérie.

Výkon počas vysávania je možné upravovať pomocou tlačidla MODE na hornej strane a k dispozícii je vysoký a nízky výkon. Iné vymoženosti vyšších tried tu nenájdete. Drobným plusom je, že spúšť vysávača nie je nutné držať počas vysávania stlačenú.

Plusom je podlahová hubica s LED diódami, takže aj v prítmí či tmavých zákutiach domácnosti budete vidieť čo vysávate. Nečakajte ale, že vďaka LEDkám uvidíte viac nečistôt ako v prípade britského Dysonu. Hubica má pomerne tvrdé kolieska, na tvrdej podlahe sú celkom hlučné. Kefa tvorená štetinami a silikónovým prúžkom sa čistí pomerne jednoducho.

Okrem motorizovanej podlahovej hubice je v spomínanej zásuvke aj motorizovaná malá hubica na čalúnenie a jedna fixná široká hubica so štetinami a jeden štrbinový nadstavec. Všetky je možné použiť aj na predlžovaciu trubicu.

Ručný vysávač je tak šikovným doplnkom, s ktorým viete doladiť tie miesta, kde sa robotický vysávač nedokázal dostať a ani nikdy nedostane, napríklad na schody alebo do rohov miestností či na soklové lišty, ale vďaka príslušenstvu v zásuvke aj taký gauč, posteľ, dokonca aj auto. Zároveň máte vždy poruke vysávač, s ktorým môžete povysávať omrvinky po raňajkách či večeri a nemusíte čakať kým to za 5-násobný čas spraví za vás robotický vysávač.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo teda dokáže robot v systéme Deebot T30s Combo Complete? Takmer všetko, na čo si zmyslíte, no nemajte príliš veľkú fantáziu. Zaujímavosťou Ecovacsu je, že robotov nerobí vôbec vyzývavých. Vyzerajú úplne obyčajne, tento konkrétny model má polomatnú čiernu farbu, no v sérii Deebot T30s nájdete aj biele vysávače. Elegancia na maximum. Na tele sú len tri tlačidlá a strieľňa s laserom pre systém LiDAR.

Tomu sekunduje množstvo snímačov po celom tele vysávača pre navigačný systém TrueMapping 2.0, no Deebot T30s sa zároveň vie vyhýbať prekážkam bez toho, aby do nich vrážal. Na to mu slúži kamera a lasery v prednej časti, ktoré vytvárajú trojrozmermé obrysy objektov v systéme TrueDetect 3D 3.0.

Navigačný systém je veľmi presný, no pokiaľ zabudnete kábel na zemi, špeciálne biely na svetlej podlahe, nemôžete sa čudovať, že ho robot nerozpozná. Našťastie sa to stalo iba raz a navyše káble nepatria na zem vo všeobecnosti. Ostatným prekážkam, vrátane nepekných zvyškov po domácich miláčikoch sa ale vie robot vyhýbať veľmi presne.

Kým robot je z hornej strany vcelku nenápadný, spodná strana je tým, čo je na ňom unikátne. Rozloženie je klasické, nič špeciálne – dve hlavné motorizované kolieska, medzi ktorými je hlavná kefa, vzadu mopovacie podložky, vpredu malé otočné koliesko a na strane bočná vymetacia trojramenná kefka.

Tá je pomerne dlhá, kvôli čomu neustále naráža na motorizovnaé koliesko, ale aspoň sa z nej nečistoty vždy zotrú dole. Zároveň vďaka dĺžke sa aj na kruhovom robotickom vysávači dostane pomerne hlboko do rohov či okrajov miestnosti, pod nábytok apod.

Miernym sklamaním je pomerne úzka hlavná kefa. Má len 16 cm čo je pri 35 cm širokom vysávači ani nie polovica jeho šírky. Takto vysávač musí chodiť viac aby poňal rovnakú plochu ako napríklad pri kefách s 20 cm širokou kefou (v sériách Deebot X). Kefa je iba zo štetín, no výrobca ich uložil vraj pod uhlom 21°, pričom pri rotácii sa neustále kefuje o akýsi hrebeň vo vnútri, vďaka čomu sa na nej nezachytáva toľko vlasov. Ecovacs tvrdí, že vďaka tejto technológii (ZeroTangle) je miera namotania vlasov 0 %, z testu ale vieme, že na kefu sa predsalen nejaké vlasy dokážu namotať.

Z hornej strany vysávač kryje magneticky uchytený kryt, pod ktorým nájdete servisný port, tlačilo pre Bluetooth a zbernú nádobku na nečistoty s objemom necelých 280 ml. Na robot je to veľmi málo, no keďže po každom vysávaní sa z nej nečistoty odsávajú v docku, vôbec jej „malosť“ neprekáža.

Čo sa vysávania týka, vďaka veľkému saciemu výkonu dokáže vysávač povysávať tvrdé podlahy i koberce veľmi slušne. Občas mal vysávač problémy iba s príliš veľkými kúskami, ktoré ostali na podlahe (cereálne guličky a mušličky), no to bolo sporadické. Občas som našiel po vysávaní aj iné drobnosti, no predpokladám, že išlo len o odstrelené nečistoty bočnou kefkou na miesto, kde už vysávač bol a teda ich nemal šancu povysávať. Keď som vysávač pozoroval pri práci, nikdy sa nestalo, že by na podlahe niečo výrazné nechal.

Výrobca tvrdí, že sací výkon robota je až 11 000 Pa. Tento výkon ale získate iba pri najvyššom stupni, ktorý si vyberáte cez appku. Na výber je tichý režim, štandard, strong a max. Pri najvyššom režime počítajte s poriadnym hlukom i tým, že vysávač podstatne rýchlejšie zožerie energiu z 5 200 mAh batérie. Ak ale nastavíte (rovnako v appke) vysávač na pracovanie počas vašej neprítomnosti, môže vám to byť úplne jedno. Robot sa pri vybíjaní aj tak sám zájde nabiť do docku, odsaje zo seba nečistoty, alebo doplní vodu na mopovanie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mopovač výrobca nazýva OZMO Turbo 2.0. Ide o dve mopovacie podložky, z ktorých má jedna špeciálnu funkciu – dokáže sa vysunúť do strany, vďaka čomu dokáže vyčistiť aj okraje miestností. Takmer, k okrajom sa nie vždy dostane, akoby vysávač chránil rotujúcu podložky, aby sa nezachytila a nepoškodila? Každopádne, toto je stále lepšie riešenie ako nevysúvať mop vôbec. Tie roboty, ktoré majú statickú podložku neutrú z okrajov a rohov prakticky nič.

Mopovanie viete spúšťať automaticky s vysávaním, ale môžete mopovanie spustiť aj po vysávaní, na čo ak máte čas, napríklad necháte robota robiť počas doby keď ste mimo domu, je lepšie. Mopovacie podložky totiž počas vysávania dokážu zájsť aj tam, kde vysávať pred nimi ešte nedorazil a tak sa zbytočne špinia tými nečistotami, ktoré mohli byť najskôr povysávané.

Ak ale zvolíte režim vysávania aj mopovania, nemajte obavy, robot povysáva aj koberce. V takom prípade robot zdvihne pody do tela o zhruba 9 mm, vďaka čomu sa neotierajú o koberec (iba ak má veľmi dlhý vlas). Ak také máte, odporúčam využívať postup vyššie – najskôr vysávanie, potom mopovanie, nie naraz. Mimochodom, v appke máte tiež možnosť zvoliť si tri úrovne dávkovania vody. Odporúčam najvyšší režim, dva nižšie sú skôr len utieranie vlhkou handričkou ako mopovanie.

V nastaveniach cez appku si ale viete ešte prípadne zvoliť správanie mopov v prípade kobercov, a to či sa majú zdvihnúť, či má robot obísť koberec, alebo nedvíhať vôbec. V týchto nastaveniach je tiež funkcia Carpet boost, teda pokiaľ robot deteguje, že je na koberci, zvýši výkon. Naplatí to ale pre režim Max. Vyšší výkon totiž už vysávač nedá.

Robot si pred mopovaním z nádoby na čistú vodu v docku najskôr odsaje 55 ml vody (viac sa do robota nevôjde), navlhčí si mopovacie podložky a vyrazí pracovať. Plusom je i to, že podložky rotujú, vďaka čomu dokážu z podlahy odstrániť viac nečistôt, nie ich len roztierať po podlahe. Pody majú pomerne hrubý a dlhý vlas, takže sa do nich zmestí nielen viac vlhkosti, ktorá odstráni nečistoty, ale aj viac nečistôt. Vo výsledku sú pody špinavšie, ale podlaha čistejšia.

A aby človek nemal so špinavými podložkami žiadne starosti, po dokončení ich dockovacia stanica vyčistí. Proces trvá niekoľko minút, nie je vôbec tichý, Deebot T30s Combo Compete pri tom vydáva najdivnejšie zvuky aké ste z robota kedy počuli, no na konci máte prakticky čisté a suché mopovacie podložky pripravené na ďalšie upratovanie.

V docku totiž systém rotujúce pody ostrekuje horúcou, vraj až 70°C vodou, ktorá steká do spodnej podložky, odkiaľ ju zas dock vysáva do zbernej nádoby na špinavú vodu. Má síce objem 3,5 l, no odporúčam ju vylievať čo najčastejšie je to možné, inak vie poriadne zapáchať. Občas je tiež dobré vyčistiť v sprche/vani aj túto odnímateľnú a rozoberateľnú podložku. To, že z nej dock odsáva vodu neznamená, že sa nezašpiní.

V appke je možné nastaviť nielen režim práce (iba vysávanie, iba mopovanie, vysávanie a súčasné mopovanie, alebo vysávanie a mopovanie potom), ale aj to, ako rýchlo má proces prebiehať – štandardné čistenie, hĺbkové čistenie, rýchle čistenie. Vybrať si môžete aj časovať čistenie pre konkrétne miestnosti (nutné najskôr namapovať a označiť miestnosti), ale aj zóny. Do pamäte appky si viete uložiť tri mapy, resp. 3 poschodia. Ak ale plánujete robota nosiť po poschodiach, vedzte, že na ňom nenájdete žiadny úchyt ani žiadny držiak.

Nebol by to ale produkt roku 2024, ak by nemal AI. Namiesto klasického režimu čistenia môžete všetko nechať na AI. V takom prípade robot preberá úlohu plánovača kde a čo povysávať a vyčistiť. A nech je modernosť maximálna, Ecovacs má aj svoju hlasovú asistentku. Nazval ju YIKO. Funguje ale iba v angličtine (alebo inom pre nás cudzom jazyku). Použitie? Minimálne a aj celkom zbytočné, keď máte možnosť prepojenia s Google Home a využívať jeho Assistanta.

V nastaveniach toho nájdete pomerne dosť. Okrem časovania v nich vidíte stav jednotlivých častí robota, ktoré je nutné meniť. Nájdete tu však aj možnosť nastavenia ako často sa majú pody ísť umyť do docku. Ak máte veľký priestor na čistenie, po 10, 15 alebo 25 minútách, alebo po každej miestnosti! Zvoliť si tiež viete, ako dlho sa majú pody v docku sušiť. Default sú 2 hodiny, no zvoliť môžete aj 3 či 4 hodiny.

Obsah pokračuje pod reklamou

Potešia určite aj nastavenie pre Intelligent Deep Mopping, teda detekciu špiny a jej opätovné vyčistenie, ale aj pre fuknciu TruEdge pre čo najlepšie čistenie okrajov v dvoch režimoch – extrém a štandard.

V podrobnejších nastaveniach zas nájdete drobnosti ako Do Not Disturb, v prípade ktorého ak máte na smartfóne s appkou Ecovacsu zvolený režim nerušenia, robot sa nespustí, hoci by bol v tomto čase naplánovaný na čistenie. Nechýba tu detská zámka, kedy sa odpoja tlačidlá na robote, ale aj čerešnička v podobe Foot Touch Control. V prípade jej zapnutia nemusíte hladať smartfón či zohýbať sa k robotovi, aby ste ho zapli. Stačí doň jemne kopnúť, presnejšie pritlačiť nohu na sekundu o predný nárazník a robot sa zapne, resp. zastaví. Perfektná drobnosť a z drobností sa skladá celok.

Ale nie je všetko iba ružové. Robot sa štartuje neuveriteľne dlho (čo vám ale nemusí prekážať ak ste mimo). Dôvodom je, že sa mu plní nádobka na vodu, hoci má len 55 ml. Zároveň si ale predpripravuje mopovacie podložky a ktovie čo ešte. Po asi dvoch minútach príprav robot vyrazí z docku a podľa toho čo má zadané v appke, začína robiť. Appka je síce šikovná a prehľadná, no je len v angličtine (či inom svetovom jazyku).

Ak sa vám Deebot T30s Combo Complete páči, pripravte sa dve úskalia – veľkosť a cenu. Za prvé, je to gigant. Rozmery stanice bez pripojenej podlahovej hubice sú až 55,5 cm na šírku, 44 cm na hĺbku a 53 cm na výšku! Je to obor. Myslite na to aj pri kúpe a radšej si ho nechajte doručiť kuriérom. Ten síce šťastný nebude, no aspoň s balením nebudete mať problém vo vašom aute. Aj keď sa to nemusí zdať, krabica Deebot T30s Combo Complete má až 76 x 50 x 63 cm. A aby toho nebolo málo, hmotnosť balenia je až 26 kg! Jeden s tým má veru čo robiť…

Druhým úskalím je cena. Tá je takmer 1 400 €. Na jednej strane nie je až taká strašná, veď máte dve zariadenia v jednom. Ak si dobre pamätáte, tak za takéto ceny sa bežne predávali robotické vysávače podobných kvalít bez mopu a sekundárneho ručného batériového vysávaču. Vzhľadom na túto skutočnosť je cena veľmi zaujímavá. Na tej druhej strane je ale 1 400 € za robota a ručný vysávač poriadna pálka. Máme však tajnú informáciu, podľa ktorej bude o 1. októbra na Slovensku upravená cena na 1 199 €. 200 € nižšie už určite poteší.

Ak prekonáte či prehryziete tieto dve úskalia, Deebot T30s Combo Complete môže byť pre vás tým dokonalým pomocníkom do domácnosti a osobne ho odporučím radšej, ako istú konkurenčnú značku, ktorá zaspala na vavrínoch a za za podobné ceny predáva iba robotické vysávače. Navyše aj Ecovacs má na Slovensku prémiový servis, vrátane bezplatného pick-upu a returnu, infolinku i kompletné príslušenstvo k robotom. Aj preto i to všetko popisované vyššie si od nás Ecovacs Deebot T30s Combo Complete zaslúži ocenenie Tip redakcie…

Mimochodom, ak nepotrebujete podlahový batériový vysávač (teda kompletné combo), Ecovacs má v ponuke model Deebot T30s Combo, v ktorom chýba predlžovacia trubica a podlahový nadstavec. Máte tak k dispozícii ručný batériový vysávač so spomínanými tromi nadstavcami v zásuvke. Ak ale nepotrebujete ani to, kúpiť si môžete Deebot T30s Omni, ktorý je tiež dostupný v luxusnej bielej farbe. Ide tak čisto o robotický vysávač s mopovačom a prepracovanou dockovacou stanicou.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.