Individuálnemu ťažiarovi Bitcoinu sa podaril husársky kúsok, keď po úspešnom vyťažení bloku s poradovým číslom 860 749 získal blokovú odmenu vo výške 3,169 BTC, čo je v prepočte asi 181-tisíc dolárov.
Bloky Bitcoinu, ktoré vznikajú približne každých 10 minút, zvyčajne ťažia veľké ťažobné pooly. Tieto pooly kombinujú výpočtový výkon, aby zvýšili svoje šance na vyťaženie bloku a získanie blokovej odmeny, ktorá sa v súčasnosti nachádza na úrovni 3,125 BTC v dôsledku nedávneho halvingu.
Hoci sólo ťažiari zvyčajne disponujú nízkym výpočtovým výkonom a ich šance na vyťaženie bloku sú naozaj nízke, v poslednom období sa na trhu objavujú rôzne nové platformy, ktoré ponúkajú ťažiarenské stroje pre solo ťažiarov s relatívne vysokým výkonom v porovnaní so strojmi, ktoré sa predávali doposiaľ. To jednotlivcom poskytuje väčšiu šancu na vyťaženie bloku.
Úspech tohto sólo ťažiara je porovnateľný s výhrou v lotérii, keďže hashrate a obtiažnosť siete dosahujú historické maximá, pričom o vyťaženie bloku sa predovšetkým snažia veľké ťažiarenské spoločnosti a ťažiarenské pooly, ktoré disponujú oveľa väčším hashrateom, než individuálny ťažiari.
Julio Moreno, vedúci výskumu v CryptoQuant, uviedol, že hoci ide o zriedkavú udalosť, sólo ťažiari nachádzajú bloky čoraz častejšie, a to vďaka nárastu popularity menších ASIC zariadení určených pre domácu ťažbu. Napriek tomu dominujú ťažbe ťažiarenské pooly, ako napríklad Foundry USA či Antpool, ktoré spolu tvoria až 53 % celkového hashrate siete Bitcoin.
Koľko BTC stojí nový iPhone?
V pondelok, 9. septembra spoločnosť Apple predstavila iPhone 16 s cenou od 799 dolárov. Pri ocenení v Bitcoinoch (BTC) sa to rovná približne 0,014 BTC, čo poukazuje na rastúcu kúpnu silu Bitcoinu v čase.
Spoločnosť CoinGecko predtým zverejnila správu, v ktorej porovnávala cenu každého iPhonu pri jeho uvedení na trh v BTC, pričom použila vtedajší výmenný kurz Bitcoinu. V roku 2023 stál iPhone 15 0,031 BTC – až dvakrát viac v porovnaní s modelom iPhone 16, a to napriek rovnakej dolárovej cene 799 USD za iPhone 15 aj 16. V roku 2022 stál iPhone 14 dokonca 0,042 BTC, čo je trojnásobok sumy BTC potrebnej na kúpu iPhonu 16 v roku 2024.
Ostatné modely iPhone 16 majú podobnú cenu: iPhone 16 Plus začína na 899 USD (0,0157 BTC), iPhone 16 Pro na 999 USD (0,0175 BTC) a iPhone 16 Pro Max na 1 199 USD (0,021 BTC). Osoba, ktorá drží Bitcoin od roku 2022, by si teraz mohla kúpiť dva modely iPhone 16 Pro Max za rovnaké množstvo BTC, aké bolo vtedy potrebné na kúpu iPhone 14.
Tento model zvyšovania kúpnej sily Bitcoinu je konzistentný od roku 2011, keď napríklad iPhone 4S bol uvedený na trh za 162 BTC, teraz má hodnotu 9,23 milióna USD. Modely ako iPhone 5, 5S, 6, 6S a 7 mali pri uvedení na trh cenu vyššiu ako 1 BTC.
Známa švajčiarska banka vstúpila na trh kryptomien
Kantonálna banka v Zürichu (Zurich Cantonal Bank), štvrtá najväčšia banka vo Švajčiarsku, oficiálne vstúpila na krypto trh. Banka spustila služby obchodovania a úschovy kryptomien, čím rozšírila svoje finančné pôsobenie.
Vďaka tomu môžu klienti po novom obchodovať s kryptomenami Bitcoin a Ethereum, ako aj využívať služby úschovy kryptomien. Tieto nové služby sú plne integrované do existujúcich digitálnych platforiem banky, ako je ZKB eBanking a ZKB Mobile Banking.
V spolupráci so spoločnosťou Crypto Finance AG, dcérskou spoločnosťou Deutsche Börse Group, banka zabezpečuje nákup a predaj kryptomien bez toho, aby klienti museli mať založené vlastné kryptopeňaženky. Tento krok nie je zameraný len na klientov ZKB, ale ponúka aj riešenia business-to-business (B2B), ktoré umožňujú iným švajčiarskym bankám poskytovať služby súvisiace s kryptomenami. Podľa tlačovej správy sa Thurgauer Kantonalbank, švajčiarska kantonálna banka, stala prvou partnerskou bankou, ktorá integrovala toto business-to-business riešenie.
Tento krok je súčasťou širšej snahy švajčiarskych bánk rozšíriť svoju ponuku kryptoslužieb. ZKB už v minulosti skúmala využitie technológie blockchain, vrátane možnosti emisie digitálnych dlhopisov na burze SIX a projektov digitálnej meny centrálnej banky v spolupráci so Švajčiarskou národnou bankou.
Siemens emitoval dlhopis na blockchaine
Nemecký technologický gigant Siemens oznámil vydanie svojho druhého digitálneho dlhopisu v hodnote 300 miliónov eur, ktorý bol emitovaný prostredníctvom blockchainu v súlade s nemeckým zákonom o elektronických cenných papieroch. Tento krok je súčasťou snahy spoločnosti posilniť svoju prítomnosť na blockchainovom trhu.
Dlhopis s jednoročnou splatnosťou bol emitovaný na súkromnom blockchaine SWIAT a podporený riešením Bundesbank Trigger Solution. Siemens uviedol, že celá transakcia bola plne automatizovaná a prebehla v priebehu niekoľkých minút.
„Vydaním ďalšieho digitálneho dlhopisu opäť demonštrujeme náš záväzok k inováciám a posilňovaniu digitálnych riešení pre finančné trhy,“ vyhlásil Ralf P. Thomas, finančný riaditeľ spoločnosti Siemens.
DekaBank slúžila ako registrátor dlhopisov, pričom banky BayernLB, DZ BANK, Helaba a LBBW sa zúčastnili tejto emisie ako investori. Najväčšia nemecká Banka, Deutsche Bank, zase sprostredkovala peňažné vyrovnanie centrálnej banky.
Tento krok je súčasťou širšej stratégie spoločnosti Siemens, ktorá zahŕňa aj výskum nových technológií. V roku 2024 plánuje Siemens v spolupráci so Sony preskúmať metaverse s dôrazom na priemyselné aplikácie, vrátane vývoja novej súpravy zmiešanej reality, ktorá má zvýšiť produktivitu pomocou umelej inteligencie.
Tento článok vznikol v spolupráci so slovenskou krypto spoločnosťou Fumbi, ktorá prináša kryptomeny bližšie k vám.