Reklama

Konšpirátori sa boja smartmetrov – budú nás vraj sledovať

Juraj Procházka

„Internet vecí“ a komunikácia stroj-stroj (M2M) je novým silným segmentom trhu, na ktorý si brúsia zuby dodávatelia služieb, výrobcovia elektronických zariadení aj telekomunikační operátori. V časoch penetrovaných mobilných a upadajúcich fixných sietí objavili totiž nový trhový priestor a nových abonentov – stroje a prístroje.

 Smartmeter

Systémy núdzového volania v desiatkach až stovkách miliónov automobilov, SIM karty v ďalších miliónoch palubných jednotiek elektronického mýta, v autoalarmoch, aj v zabezpečovacích systémoch v budovách, konektivita domácich multimédií a meračov, to všetko vyvoláva u niekoho nadšenie, u iných otázky. Tie sa objavili aj v súvislosti s telemetriou v domácnostiach.

Obavy z nasadzovania inteligentných meračov, tzv. smartmetrov nie sú nové, ale objavujú sa stále znovu, najmä v médiách, ktoré si z pestovania konšpiračných teórií vytvorili poslanie (pozri článok na serveri FreeGlobe). Pravdupovediac, nie je nám jasné, aké užitočné informácie by mohli plynúť tajným službám, ak by poznali našu spotrebu elektriny, alebo plynu, alebo hlavnú prevádzkovú hodinu telefonovania z našich liniek, ak navyše tieto údaje môžu v istej podobe získať aj dnes. Na druhej strane každá informácia, po prípadnej analýze, môže odhaliť určité súvislosti, ktoré by sme mohli považovať za dôverné. Priebeh spotreby energie počas dňa môže napríklad indikovať náš denný režim a odhaliť časy, kedy sa pravdepodobne nikto v dome, alebo v byte nezdržuje. Informácia by bola ale skôr zaujímavá pre zlodejov, ako pre tajnú službu. Z podobného súdka sú obavy z používania RFID visačiek na tovaroch v obchodoch.

RFID čipy používa aj knižnica, z ktorej si požičiavam literatúru a priznám sa, že som zatiaľ žiadne ohrozenie svojho súkromia nespozoroval. Čo čítam, si mohli tajné služby zistiť aj pred pár desiatkami rokov. Stačilo nazrieť do kartotéky :-).

Smartmeter

Smartmetre v inteligentnej sieti. Foto: Renewable Power News

Ale späť k smartmetrom. Tieto šikovné zariadenia umožnia nielen diaľkový odpočet stavov odberu elektriny, plynu, vody, či tepla pomocou dátových telemetrických prenosov, ale dokážu hlásiť aj anomálie, alebo naopak regulovať spotrebu na základe impulzu zvonka (napríklad prepínať dennú a nočnú tarifu a iné.). Zvlášť dôležité bude ich miesto v sústave tzv. inteligentných sietí (smart grids), ktoré nás neminú v súvislosti s rozvojom alternatívnych zdrojov výroby elektrickej energie a elektromobilov.

Solárne fotovoltaické panely, alebo veterná turbína pri rodinnom dome môžu v prípade nadprodukcie odovzdávať časť elektriny do siete za stanovenú výkupnú cenu, pričom inteligentný elektromer tento objem dokáže spoľahlivo merať, zaznamenávať a v reálnom čase informovať dispečing. To isté platí v prípade plug-in elektromobilov. Ich batérie môžem nabíjať v noci lacným prúdom, alebo cez deň z alternatívnych zdrojov, ale ak bude auto v čase špičky zaparkované v garáži a neplánujem žiadnu cestu, môže elektrinu „za drahú tarifu“ vracať späť do „múdrej siete“, čo pomôže pri stabilizácii rozvodnej sústavy.

Smartmeter

Smartmeter. Foto: Energy Saving Advice

Fakty a prognózy naznačujú, že ide o mimoriadne perspektívny projekt. Vo vyspelých krajinách má byť v roku 2020 stopercentná penetrácia smartmetrov a ich výrazná expanzia sa v najbližších rokoch chystá po celom svete. V nasledujúcich piatich rokoch má ich penetrácia stúpnuť v Európe a v Severnej Amerike z dnešných 15-20% na 50% a v regióne Ázia-Pacifik až na 75%. Berg Insight očakáva v roku 2016 celosvetovo 602,7 miliónov smartmetrov. Hoci nie všetky budú komunikovať cez mobilné paketové siete (GPRS/EDGE/3G atď.), aj tak pôjde o slušný biznis pre mobilných operátorov. A častý argument, že pri (rádiovej) komunikácii smartmetre vyžarujú rádiové vlny a preto sú nebezpečné, hádam nebudeme ani vážne rozoberať. Môže nás to „ohrozovať“ zhruba tak, ako susedov mobil.

A ako je to s tým ohrozením na základe špicľovania? Podľa spoločnosti Berg Insight bolo na konci roku 2011 diaľkovo monitorovaných 2 milióny pacientov. Týmto, podľa konšpiračných teórií „obetiam“, sa tak dostalo lepšej lekárskej starostlivosti a dohľadu v domácom prostredí. E-health v budúcnosti môže takto pomôcť zachrániť, či predĺžiť život a zlepšiť jeho kvalitu u mnohých chorých, resp. osamelých ľudí. Myslím, že aj na iné M2M aplikácie sa môžeme pozerať bez obáv a s úsmevom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.