- #Umelá inteligencia
- 2 min.
- 12.8.2024
Tento startup vraj skoncuje s kradnutím informácii, ktoré si berie AI
Umelá inteligencia zasiahla už takmer každý sektor, pričom sa zdá, že je dobrý sluha. Mnohé veci zjednodušuje a je nápomocná, ale je tu jeden problém, a to kradnutie informácií.
Spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou často argumentujú, že potrebujú obrovské množstvo údajov na školenie týchto nástrojov, a tak berú informácie odkiaľ sa dá. Je to navyše aj legálne povolené.
Na to sa však sťažujú umelci, spisovatelia, hudobníci a iný držiteľov autorských práv. Generatívna AI neraz používa aj tieto informácie, čo táto skupina ľudí vníma ako krádež.
Tu však prichádza na scénu Bill Gross, ktorý sa vo svete technológií preslávil v 90. rokoch, keď prišiel s novým spôsobom, ako vyhľadávacie nástroje zarábať na reklame. Teraz založil startup s názvom ProRata. Odvážny obchodný model stojí na základe AI pay-per-use.
Tento startup má za cieľ dohodnúť zdieľanie príjmov, aby vydavatelia a jednotlivci dostali zaplatené, keď spoločnosti s AI využívajú ich prácu. ProRata podala patentové prihlášky na algoritmy, ktoré vytvorila na priradenie a uskutočnenie príslušných platieb.
ProRata vyzbierala 25 miliónov dolárov na to, aby začala svoju činnosť s množstvom známych partnerov vrátane Universal Music Group, Financial Times, The Atlantic a mediálnej spoločnosti Axel Springer. Je tu napríklad aj dohoda s Time. Plánuje tiež dohody s youtubermi a ďalšími online celebritami.
Startup v októbri spúšťa svoj vlastný vyhľadávací nástroj v štýle četbotov. Avšak ten bude používať výlučne licencované údaje. Vyhľadávač má ukázať, že kvalita údajov je dôležitejšia ako kvantita.
Zároveň by poplatky za využívanie tohto vyhľadávača nemali byť prehnané, aby spoločnosti využívajúce generatívnu AI si to mohli dovoliť. Gross dokonca tvrdí, že chce, aby to bolo také lacné, aby to bolo ako poplatok za Visu alebo Mastercard.