Reklama

Smartfóny, ktoré si už radšej nekupujte. Vôbec sa neoplatia

Zdroj | Nokia
Stanislav Vinc
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

Nový smartfón si nekupujeme každý deň a pokiaľ človek nie je vyslovene nalepený na titulných stránkach technologických portálov, veľmi ľahko stratí prehľad o tom, čo je nové, čo sa oplatí a na čo by si mal dať naopak pri takomto nákupe pozor.

Pozreli sme sa preto na niekoľko základných vecí, na ktoré ešte žiaľ môžete v ponuke niektorých e-shopov či operátorov naraziť, hoci už smartfóny s takýmito parametrami dnes nestoja za kúpu, alebo aspoň nie za ponúkanú cenu.

Obrázky v texte sú ilustračné.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aké smartfóny teda nekupovať?

1.

Ani kapacita, ani priestor na rast

Istú chvíľu sme sa nachádzali v nepríjemnom bode, kedy výrobcovia smartfónov začali zo svojich zariadení odstraňovať sloty na microSD karty, takže ste si ich internú pamäť nemohli rozšíriť. Zároveň ale ich interná pamäť neponúkala bohvieakú kapacitu, takže ste sa veľmi rýchlo mohli dostať do situácie, kedy ste nemali na výber a na rad muselo prísť zálohovanie a hromadné mazanie fotiek, videí a veľkých aplikácií.

Dnes už by malo byť interné úložisko s kapacitou 128 GB štandardom. Hoci to znie ako veľa, najmä ak si neplatíte za cloud alebo si fotografie a videá pravidelne neprenášate na externé úložisko, túto kapacitu zaplníte rýchlejšie, ako si myslíte. Ideálne je tak si za interné úložisko priplatiť, alebo ešte lepšie, vybrať si model aj so slotom na microSD kartu. Tu si iba dajte pozor, do akej kapacity smartfón karty podporuje a pri výbere konkrétnej karty dbajte na jej rýchlostné triedy.

2.

Bez NFC si doma nezabudnite peňaženku

Pokiaľ ste vo vašom doterajšom smartfóne nemali NFC, možno si naň pri výbere toho nového ani nespomeniete. Ide však o technológiu, bez ktorej sa pri bezkontaktných platbách prostredníctvom Google Pay nezaobídete. A verte nám, platenie mobilom je návykovejšie, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Ešte donedávna bolo žiaľ pomerne bežné, že výrobcovia technológiu NFC do niektorých smartfónov strednej a nižšej triedy neintegrovali. Dnes už je takýchto modelov vo výbere tých moderných našťastie iba hŕstka, no aj tak si pre istotu pri výbere nového smartfónu dajte na tento prvok výbavy pozor.

3.

Bez 5G to už nedáva význam

Nie, smartfón bez podpory 5G sietí by ste určite nemali po prečítaní týchto riadkov zahodiť. Na druhej strane však pri kúpe nového smartfónu netreba 5G siete považovať za zbytočný luxus. V praxi ich totiž využijete častejšie ako si myslíte.

Pokrytie 5G sieťou z mesiaca na mesiac na Slovensku rastie a v niektorých oblastiach je jeho dostupnosť lepšia ako v prípade predchádzajúcich generácií sietí. Na miestach, na ktorých ste slimačím tempom niečo načítali prostredníctvom 3G/4G, si prostredníctvom 5G ani nevšimnete, že nemáte plný signál.

Samozrejme, toto nie je univerzálne pravidlo platné pre celé Slovensko a najlepšie je pozrieť sa na aktuálne pokrytie 5G sieťou u vášho operátora. Zároveň však ešte raz pre istotu podotkneme, že pokrytie 5G sa rapídne zlepšuje a jeho výhody pocítite určite skôr, než si opäť budete kupovať nový smartfón.

Obsah pokračuje pod reklamou

4.

Starší Android bez aktualizácií

Android je už dnes našťastie do veľkej miery modulárny systém, ktorého kľúčové časti je možno aktualizovať aj samostatne prostredníctvom obchodu Play, nezávisle od jadra samotného systému. Využívanie rok-dva starej verzie Androidu tak už dnes nie je taký veľký problém ako tomu bolo v minulosti.

Dôležité je však myslieť skôr na bezpečnostné aktualizácie, ktoré majú za účel ochrániť vás pred kybernetickými hrozbami. Každý výrobca má v tomto smere trochu iné renomé a zatiaľ čo pri niektorých smartfónoch sa môžete dočkať 1 až 2-ročnej podpory, pri iných to môže byť aj 5. Je potrebné tak skontrolovať, akú podporu výrobca pre daný model deklaruje a ako dlho je už daný model na trhu.

5.

Nechajte už microUSB odpočívať

Jednotný konektor je tá správna cesta a po tlaku zo strany Európskej únie to konečne pochopilo aj Apple. Aj napriek tomu však ešte v obchodoch a bazároch nájdete smartfóny, ktoré namiesto moderného USB-C portu využívajú microUSB.

Samozrejme, tento port s nástupom USB-C neprestal zrazu fungovať a iste vám poslúži. Kúpiť však microUSB nabíjačku a akékoľvek ďalšie príslušenstvo však bude z roka na rok zrejme drahšie, v prípade USB-C je to naopak. Podobne to bude zrejme platiť, pokiaľ si od niekoho v okolí budete potrebovať požičať nabíjačku, vo väčšine prípadov už pôjde o USB-C.

6.

Už nemusíte trpieť pomalé nabíjanie

Jeden z mnohých a menej nápadných posunov, ktorý vo sfére smartfónov v posledných rokoch nastal, je výkon a teda aj rýchlosť nabíjania. Zatiaľ čo batérie smartfónov sa už istú dobu pohybujú na úrovni 4 000 – 5 000 mAh, výkon nabíjania sa postupne prepracovával z 10 na 15 až po dnešných 120 W.

V ponuke však aj dnes nájdete modely, ktorých nabíjanie je vzhľadom na veľkosť ich batérií kriticky pomalé. Uskromniť by ste sa určite nemali s 10-15 W, štandardom je 25 W a viac, pričom už aj v tých najnižších cenových kategóriách nájdete modely, ktoré túto hranicu prekonávajú, aj násobne.

7.

Viac fotoaparátov =/= lepšie fotky

Kedysi sme sa v oblasti mobilnej fotografie naháňali za počtom megapixelov, pred pár rokmi sme si to kompenzovali počtom samotných fotoaparátov. Ešte dnes ale narazíte na modely, ktoré vás skúsia zlákať na jeden z týchto marketingových trikov, alebo ešte lepšie, na obe naraz.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zostavy fotoaparátov na zadnej strane sa aj dnes rôznia, avšak dedikovaný makro fotoaparát je už aktuálne zväčša považovaný za zbytočný. Rovnako opomenúť môžete aj štvrtý snímač, ktorý slúži len na snímanie hĺbky obrazu. Ideálnu zostavu dnes tvorí hlavný fotoaparát rozšírený o tele-fotoaparát s podobnými parametrami a následne ultra-širokouhlý fotoaparát, ktorý možno kvalitou neohúri, no poslúži na príležitostnú tvorbu záberov s rozšíreným zorným uhlom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.