Reklama

Konečne funkčná ochrana detí na internete? Postarať sa o ňu majú nové zákony

Zdroj | Getty Images / Unsplash
Michal Sobek
Zdroj | Getty Images / Unsplash
Zdroj | Getty Images / Unsplash

Nie je žiadnym tajomstvom, že deti patria na internete medzi ohrozenú skupinu používateľov. Na ich ochranu Senát Spojených štátov schválil dva hlavné zákony. Bude to ale stačiť?

Ak sa zákony dostanú cez Snemovňu USA, aby sa stali zákonmi, potom by aplikácie sociálnych sietí museli používateľom umožniť zakázať algoritmické kanály. Prezident Joe Biden ju vyzval, aby bezodkladne schválila zákon, aby ho mohol podpísať.

V súčasnosti existuje množstvo dôkazov o tom, že sociálne siete sú podstatnou príčinou depresie a úzkosti, vrátane sebapoškodzovania a samovrážd. Na ich ochranu sú tu teda zákony označované ako KOSA a COPPA.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Getty Images/Unsplash

KOSA vyžaduje, aby spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete ponúkali ovládacie prvky na deaktiváciu algoritmických kanálov a iných návykových funkcií pre deti mladšie ako 16 rokov. Vyžaduje tiež, aby spoločnosti poskytovali funkcie rodičovského dohľadu a chránili maloletých pred obsahom, ktorý propaguje poruchy príjmu potravy, sebapoškodzovanie, sexuálne vykorisťovanie a iný škodlivý obsah. COPPA 2.0 zakazuje spoločnostiam cieliť reklamu na deti a zhromažďovať osobné údaje o mladistvých vo veku 13 až 16 rokov bez súhlasu.

Návrh zákona by bol prvým veľkým balíkom technologickej regulácie, ktorý by okrem iného posilnil zákony o ochrane súkromia online alebo nastavil parametre pre rastúce využívanie umelej inteligencie.

Pozrite si

Stačí drobná chyba a 5 miliárd dolárov je fuč!

Niekoľko technologických spoločností, vrátane Microsoftu, X a Snap, podporilo túto legislatívu. Skupina NetChoice, ktorá zastupuje X, Snap, Google, TikTok a Meta , vo vyhlásení uviedla, že kybernetická bezpečnosť, cenzúra a ústavné riziká zákona zostávajú nevyriešené.

Meta uviedla, že podporuje vývoj štandardov, ale namiesto toho by uprednostnila legislatívu, ktorá by vyžadovala, aby obchody s aplikáciami museli získať súhlas rodičov, keď si deti z nich sťahujú aplikácie.

Zákony však nemajú len svojich priaznivcov. Americký zväz občianskych slobôd uviedol, že návrh zákona by mohol ohroziť súkromie používateľov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.