Od dnes začína platiť novela zákona so 7-mesačným oneskorením, podľa ktorej musia mať majitelia špecifických elektrických kolobežiek a iných dopravných prostriedkov s rýchlosťou nad 25 km/h uzatvorené PZP.
Možno by ste to ani nepovedali, no na Slovensku máme v predaji až okolo 150 najrôznejších elektrických kolobežiek, ktorých rýchlosť prekračuje zákonný limit 25 km/h.
Niektoré top-end modely čínskych výrobcov dokážu tieto limity prekročiť až neuveriteľne, a to 3- či 4-násobne! Najrýchlejšiu elektrickú kolobežku (ak sa to tak dá ešte nazvať) sme našli s rýchlosťou až 110 km/h. Samozrejme, ich ceny sú niekde celkom inde za aké si vieme kúpiť tie bežné kolobežky s rýchlosťami do 25 km/h.
Horšie však je, že aj tie cenovo dostupné modely, ktoré sa tvária na klasické elektrické kolobežky, dokážu ísť aj výrazne viac ako 25 km/h. Mnohé sú na to stavané a výrobcovia na to pri konštrukcii myslia, no mnohí výrobcovia iba poskladajú rôzne komponenty a je im jedno.
A to úplne najhoršie je, kúpiť si kolobežku od absolútne neznámej čínskej značky ako MasterFX, X-Tron, Vivax, VeGA, Sunway, Rebel, Manta, Kruzzel, Eljet, City Boss, Hikerboy apod., ktoré síce vyzerajú ako bežné elektrické kolobežky, no ich výrobcovia kašlú na európsku legislatívu a kolobežky pokojne nechajú ísť rýchlosťou aj 30 a viac kilometrov za hodinu. Pritom dizajn mnohých vyzerá tak, že nezvládnu ani strednú rýchlosť (do 20 km/h) na našich cestách a rozpadnú sa po pár stovkách metrov.
Na druhej strane (možno aj našťastie), tieto čínske elektrické kolobežky si veľmi často píšu maximálnu rýchlosť cez 25 km/h, no nikdy ju nedosiahnete. Sú totiž často osadené tak úbohými elektrickými motorčekmi, že napríklad 30 km/h dosiahli pri testovaní doma, s 45 kg jazdcom s výškou 160 cm.
Ak vás akákoľvek elektrická kolobežka zaujme, nekupujte ju hneď. Hľadajte. Hľadajte si o nej skúsenosti iných používateľov, keď aj v zahraničí, veď dnes sú schopnosti on-line prekladačov neskutočné. Popozerajte sa aj po alternatívach v rovnakej cenovej kategórii. Pátrajte po testoch a recenziách aj na YouTube, ktorý je tiež bohatým zdrojom informácií a hlavne kolobežku uvidíte na reálnych záberoch, nie na bielom pozadí.
A ak si zadovážite kolobežku, ktorej rýchlosť prekračuje 25 km/h, určite si k nej zabezpečte prilbu. Tú ale odporúčame aj k tým bežným, bezpečnejším. Nezabúdajte tiež na to, že s elektrickou kolobežkou nesmiete ísť po chodníku rýchlejšie ako 5 km/h! Elektrické kolobežky ako aj ďalšie približovadlá patria na cestu, resp. cyklochodníky. Sú rovnakí účastníci premávky, ako automobily, motorky či skútre.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.