Xiaomi rozšírilo zoznam zariadení, ktoré sú oficiálne na konci svojho životného cyklu o populárne modely vlastnej značky, aj dcérskych značiek Redmi Note a Poco.
Modely zaradené na tento zoznam už nedostanú oficiálnu softvérovú podporu, čo to v praxi znamená pre ich majiteľov?
Výrobcovia Android smartfónov sa v uplynulých rokoch v dĺžke softvérovej podpory svojich modelov výrazne polepšili. Pôvodný rok a pri známejších modeloch možno dva, sú už dnes tri, štyri a v niektorých prípadoch aj viaceré roky softvérovej podpory. Majitelia tak na jednej strane dostávajú do svojich smartfónov nové funkcie, ale čo je v praxi ešte dôležitejšie, aj pravidelné bezpečnostné záplaty na zraniteľnosti.
Zoznam takýchto smartfónov najnovšie Xiaomi rozšírilo o jedenásť modelov z rokov 2020 a 2021, konkrétne:
- Xiaomi Mi 10S
- Xiaomi Mi 10 Pro
- Xiaomi Mi 10
- Xiaomi Mi 10 Ultra
- Xiaomi Mi 11 Lite 5G
- Redmi Note 10 Pro
- Redmi Note 10
- Redmi Note 10 5G
- Redmi Note 10T
- Redmi Note 8 (2021)
- Poco M3 Pro 5G
Príchod nových funkcií sa pri 3 až 4-ročných modeloch v Android svete príliš očakávať nedá a samozrejme ich možno oželieť. Väčšiu starosť môžu majiteľom týchto modelov robiť bezpečnostné aktualizácie, ktoré Google a výrobcovia vydávajú pravidelne v záujme chrániť Android smartfóny pred novoobjavenými zraniteľnosťami. Tie útočníci zneužívajú na krádež osobných údajov či zapojenie zariadení do tzv. botnet siete.
Ak patríte medzi majiteľov niektorého z menovaných modelov, nemusíte ho ešte hádzať do koša. Stačí pri jeho používaní zvýšiť obozretnosť, neklikať na ňom na neznáme odkazy a nesťahovať doň neznáme aplikácie z neoficiálnych zdrojov. To sú však každopádne zásady, ktoré by ste mali dodržiavať tak či tak, na akomkoľvek zariadení.