Reklama

Sony Xperia 1 VI - to najlepšie z Japonska ešte o čosi lepšie [test]

Števo Porubský

Sony Xperia 1 už šiestej generácie je po prvýkrát v histórii iná. Samozrejme, každá bola čímsi iná, no každá mala displej s pomerom strán 9:21, teda extrémne širokouhlý. A to ešte v čase, kedy ostatní riešili stále 9:16.

Sony Xperia 1 VI je zároveň to najlepšie, čo dnes z Japonska môžete dostať na globálnom trhu. Na tom domácom majú domáci výrobcovia stroje o akých sa nám ani nesníva, no z exportu je toto to naj.

Telo je spracované na jednotku, dokonca aj s hviezdičkou. Prednú stranu kryje Gorilla Glass Victus 2, zadnú vraj tiež, no už len prvej generácie. Ruku by som ale dal do ohňa za to, že zadná strana je plastová. Má nielen taký povrch, ale aj pocitovo držíte v ruke plast a nie sklo. Dôvodom je aj štruktúra zadnej časti. Je drsnejšia, ale len tak akurát, aby sa dobre držala v ruke. A aj sa drží.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nová Xperia 1 sa dobre drží v ruke aj vďaka bočným stranám s pozdĺžnym reliéfom. Sony pritom miluje štruktúry a tak ju má aj dvojpolohová spúšť fotoaparátu. Okrem nej je na bočnej strane aj tlačidlo ON/OFF so zabudovaným snímačom odtlačkov prstov. Mimochodom, extrémne rýchlym, no neraz sa mi stalo, že z dôvodu „bezpečnosti“ si telefón povedal, že odtlačok je málo a musel som vyťukávať aj PIN kód. Nad tlačidlom je ešte klasické ovládanie hlasitosti. Protiľahlá strana je kompletne prázdna.

Spodná obsahuje zásuvku na microSDXC kartu a nano SIM kartu. Druhú je možné použiť e-SIM. V hornej časti je ďalší retro prvok – 3,5 mm audio port. Sony ho vylepšilo o tzv. Premium Audio Circuit. Poteší aj vylepšenie zvuku DSEE Ultimate, ale aj podpora 360 Reality Audio či Hi-Res Audio, vrátane bezdrôtovej verzie. Zvuk má na starosti aj dvojica reproduktorov v spodnej a hornej časti smartfónu. Hrajú veľmi dobre, samozrejme, hlboké tóny od nich očakávať nemôžete. Na svoju veľkosť sú ale výborné.

Zároveň treba podotknúť, že smartfón je naďalej odolný voči vode a prachu (IP68). A hoci sa Sony týchto unikátností a dnes už vymožeností drží ako kliešť, v niečom predsalen poľavuje. Napríklad v balení nenájdete absolútne nič, iba samotný smartfón. Aby som nezabudol, telo má rozmery 162 x 74 x 8,2 mm, hmotnosť je 192 gramov. Je to teda najťažšia Xperia 1 všetkých dôb.

V prednej časti je už spomínaný displej s pomerom strán 9:19,5, ktorý je unikátny, alebo na Sony nezvyčajný aj v tom, že nemá 4K rozlíšenie, teda dlhšia strana nemá 3 840 px. Namiesto toho je tu už celkom obyčajných 1 080 x 2 340 px. Aspoň že LTPO OLED displej naďalej ponúka 120 Hz frekvenciu a podporu HDR.

Na druhej strane je takýto displej celkom postačujúci, roky všetci hovorili Sony, že 3 840 px na výšku úplne zbytočných a roky sa toho Sony aj tak držalo. Teraz dokázalo, že zbytočne. Navyše taký displej musel byť podstatne drahší na výrobu ako takýto Full HD+ kúsok. Nečakajte ale vďaka tomu zníženie ceny samotného smartfónu.

Bonusom je podpora AI na vylepšovanie obrazu, ktorú si Sony Xperia 1 VI požičalo z top televízorov Bravia. Plusom má byť aj režim Sunlight Vision, ktorý má zvyšovať jas na priamom slnku, no osobne som nejakú výraznú zmenu nepocítil. Možno keby som porovnal súčasný a predošlý model vedľa seba.

Vo vnútri sme sa veľa zmien nedočkali a ide skôr iba o logické kroky ako o nejaké novinky. Srdcom je 4 nm čipset Snapdragon 8 Gen 3 (predošlý model mal Gen 2, model ešte pred ním Gen 1), ktorému sekunduje grafika Adreno 750 a 12 GB RAM. Ani kapacita internej pamäte sa nezmenila, stále je k dispozícii 256 GB alebo 512 GB. Takýto setup je tu už pritom niekoľko rokov. Škoda. Nuda. Nudou už veľmi ale nie je nový systém chladenia, ktorý by mal udržiavať smartfón v optimálnej teplote. Pri používaní je ale aj tak nová Xperia poriadne horúca. Bez vnútorného chladenia by bola ale asi ešte viac.

Samozrejme, Sony Xperia 1 VI je špičkový smartfón s výkonom na rozdávanie, no to bola aj verzia V či IV. Aj tieto sú stále špičkové modely. Možno nezvládnu najnovšie a najnáročnejšie hry, no takúto požiadavku má možno promile zo všetkých používateľov smartfónov vo všeobecnosti, nehovoriac o používateľoch smartfónov Sony.

S novým hardvérom ale pribudla podpora pre Wi-Fi 7, ale aj Bluetooth 5.4, čo predošlé modely nemajú. na druhej strane prejde ešte niekoľko rokov, kým sa bežne budeme pripíjať k Wi-Fi 7, takže Wi-Fi 6 či 6e je stále viac ako dostačujúce. Samozrejmosťou je podpora 4G a 5G, NFC, či všetkých známych i u nás neznámych pozičných systémov, od GPS, cez Galileo až po QZSS.

Rovnaká nuda je aj v prípade batérie, 5 000 mAh s 30 W drôtovým a 15 W bezdrôtovým nabíjaním. Nechýba ani reverzné bezdrôtové nabíjanie výkonom 5 W. A aby som nezabudol, samozrejmosťou je aj Adaptive Charging a Battery Care. Ani toto sa nezmenilo roky. Hovorí sa, že dobré meniť netreba, no tiež sa hovorí, že netreba zaspávať na vavrínoch.

Obsah pokračuje pod reklamou

Sony si zatiaľ vyberá to prvé, vzhľadom na predaje ale môžeme konštatovať to druhé. Batéria ale dokáže živiť smartfón pokojne aj dva dni, ak ho používate tak bežne. Ak s ním veľa fotíte či natáčate videá, alebo jednoducho aktívne používate, po dni si už bude pýtať USB-C kábel. Vždy to záleží od frekvencie používania.

Čo sa vlastne zmenilo?

Okrem displeja a miernych úprav dizajnu si Sony potrpelo na zmenu fotoaparátu i samotnej aplikácie. Hlavný fotoaparát (v strede) má 48 Mpx a je pod rovnakou stabilizovanou 24 mm optikou so svetelnosťou f/1,9 ako mal predošlý model. Skladaný CMOS snímač s dvomi vrstvami – diód a tranzistorov ale ponúka špičkové výsledky, pričom výsledkom je vždy len 12 Mpx záber (ak si nezapnete režim 48 MP). Jeden pixel výslednej fotografie totiž vždy skladá zo 4 susedných pixlov a tak má výsledný záber 12 Mpx. 

Identický je aj ultraširokouhlý fotoaparát (hore). Má 12 Mpx, veľkosť 1/2,5″ a je pod 16 mm optikou so svetelnosťou f/2,2. Aj tento ale má autofókus, dokonca s technológiou Dual Pixel AF. PDAF s technológiou Dual Pixel ale ponúka aj hlavný fotoaparát. Má až 399 aktívnych zaostrovacích bodov, prišom počas zaostrovania Xperia 1 VI využíva i technológiu AI depth pre zaostrovanie aj vzdialených predmetov. Z veľkých fotoaparátov Sony si Xperia požičala aj unikátne automatické zaostrovanie Real Time AF so sledovaním očí, a to nielen u ľudí, ale aj zvierat!

Tou najväčšou novinkou Sony Xperia 1 VI je však zoomový periskopický objektív (dole) s rozsahom 85 – 170 mm (predošlý model mal 85 – 125 mm) so svetelnosťou f/2,3-f/3,5. Xperia 1 VI po prvýkrát v histórii vie ponúknuť až 7,1x priblíženie. Za periskopickým objektívom je ale uložený maličký 12 Mpx snímač s veľkosťou 1/3,5″.

Unikátnosťou je, že vďaka trojici objektívom vie Xperia 1 VI ponúknuť akoby mala 5 objektívov – 16 mm, 24 mm, 48 mm, 85 mm, 135 mm a 170 mm. Až na 48 mm ide vždy o reálne snímanie, iba v tom prípade si Xperia 1 VI vyberá 2x digitálne priblíženie (výrez) z 48 Mpx snímača.

0,7x – 1x – 2x – 3,5x – 7,1x – 21x priblíženie…

V prípade už klasického testu v priblíženia v redakcii to také ružové nie je. Už pri 3,5x zoome mala problém Xperia 1 VI zaostriť, pri 7,1x priblížení už nezaostrila vôbec. Tu pomohlo jedine prepnutie do režimu Makro teleobjektív (posledná fotka).

85 mm objektív sa hodí hlavne na fotenie portrétov, no Sony tvrdí, že aj na fotenie unikátnych makro záberov. A to sa mi aj potvrdilo. Doteraz bol na mojom pomyselnom piedestále dlhé roky Apple iPhone, no Sony Xperia 1 VI ho predbieha o dĺžku, ale o kolo!

Nevýhodou je, že kým Apple iPhone má všetko v jednom (žiadne prepínania, žiadne hľadanie, nič…), k makro záberom v Sony Xperia 1 VI sa musíte poctivo preklikať v menu. A to je otrava. A zdržovanie. Napríklad tento motýľ. Sedel na zemi iba pár sekúnd, no kým som stihol otvoriť foto appku, prejsť spodným menu a nájsť režim Makro teleobjektív, motýľ bol už na ceste preč. Stihol som ale aspoň niečo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zapínanie appky fotoaparátu mi prišlo tiež pomerne zdĺhavé, trvá určite dlhšie ako v prípade napríklad iPhonu. Kým sa teda dostanete k akcii, často môže byť aj po nej. Aplikácia fotoaparátu ale prešla veľkými zmenami. Namiesto predošlých troch – Photo Pro, Video Pro a Cinema Pro v novinke nájdete už len jednu – Fotoaparát (Camera). Stále sú ale dostupné spomínané profi režimy, no už len v jednej appke.

Aj Xperia 1 VI má mnohé funkcie, vrátane farebných predvolieb, ako je Creative Look (iba v Pro režime), ktoré sa používajú aj pri fotoaparátoch radu Alpha. Čerešničkou je 30 fps snímanie s AF/AE, no len v manuálnom Pro režime. V ňom by sa mohlo zdať, že okrem ISO a kompenzácie expozície viete meniť aj clonu či čas uzávierky, no nie je to možné. Škoda. Takto si manuálny režim v prepracovanej aplikácii top-end fotosmartfónu celkom nepredstavujem.

Extrémne otravné je, že po pár sekundách sa foto appka vypína. Najskôr vás na to otravne upozorní hlásením (po cca 15 sekundách) na displeji a potom jednoducho zhasne po zhruba 35 sekundách od poslednej akcie! Zmenu či možnosť vypnutia tejto nech aj šetriacej energiu funkcie som v nastaveniach nenašiel. Snáď nie som jediný a k Sony sa táto správa dostane, aby sme sa dočkali updatu. Je síce pekné, že telefón chce šetriť energiu kde sa dá, no keď čakáte na ten správny moment pre čo najlepší záber, nemáte sa prečo sústrediť každých 30 sekúnd čosi stlačiť, aby sa appka fotoaparátu nevypla.

ATKUALIZOVANÉ: Nakoniec sa mi podarilo nájsť spôsob, ako vypnúť automatické vypínanie po pár sekundách. Stačí ísť do informácií o aplikácii Fotoaparát (Camera) dlhým podržaním a v spodnej časti vypnúť voľbu Pozastaviť aktivitu v nepoužívaných aplikáciách. Po tomto kroku ostáva appka fotoaparátu zapnutá až kým nezhasne displej smartfónu.

Aj keď má nová Xperia dostatok výkonu a dostatočne veľký snímač, videá je stále možné natáčať iba v 4K Ultra HD rozlíšení. Plusom je jedine 120 fps snímanie, profíci ocenia profil S-Cinetone. Ten ponúka prekvapivo aj predná webkamera s 12 Mpx čipom. Nie je v displeji, ale úzkom páse nad displejom. Zvláda 4K Ultra HD video pri 60 fps. Pre fanúšikov videa príde vhod aj appka Tvorca videa priamo od Sony, ktorá dokáže aj automaticky vyskladať veľmi zaujímavé videá rovno aj s hudbou.

A čo výsledok? Poteší, ale neprekvapí. Dnes si viem predstaviť opäť skúsiť megasúboj aktuálnych vlajkových lodí, alebo ešte lepšie, počkať na pripravovaný iPhone 16 a priamo porovnať tých najlepších z najlepších, ktorý ako fotí. Výsledok bude myslím veľmi tesný. Sony Xperia 1 VI ale určite patrí medzi najlepšie fotomobily súčasnosti, veď sa pozrite na to.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mimochodom, všetky fotografie sú bez akýchkoľvek úprav (okrem zmenšenia pre on-line potreby), priamo JPEG výstup z telefónu. Osobne si viem predstaviť ešte lepšie výsledky už len obyčajnými automatickými úpravami v Lightroome či iných foto programoch. A ešte lepšie výsledky by mohli byť z RAW dát, ku ktorým sa ale viete dostať iba cez Pro režim. A to je škoda.

Problémové sú nočné zábery z ruky, pri ktorých síce nastaví fotoaparát dlhý čas uzávierky, ale je problém ju udržať v ruke. Odporúčam preto statív.

Každopádne, v prípade Xperie 1 VI som až padol na zadok aké neuveriteľné makro zábery dokáže vytvoriť. Nevýhodou je, že toto makro sa skrýva v špeciálnom menu a funguje iba s manuálnym zaostrovaním. Snáď sa časom dočkáme aj automatického zaostrovania.

V predaji sú tri farby – čierna, khaki zelená a platinovo strieborná. V zahraničí kúpite aj podarenú červenú verziu. Cena je pritom rovnaká ako u predchodcu, 1 399 €.

Sony Xperia 1 VI patrí medzi to najlepšie na trhu, no zabíja sa svojou pomerne vysokou cenou. Trhu dominuje Apple iPhone, ktorý je dokonca ešte lacnejší (model 15 Pro stál oficiálne 1 329 €, dnes ešte menej). Vzhľadom na možnosti, ktoré ponúka iPhone a Xperia, nečudujem sa, že väčšina ľudí siaha práve po produkte od Apple.

A pritom Sony má na to byť extrémne silnou konkurenciou pre Apple. Má špičkové slúchadlá či iné audio produkty, má výborné fotoaparáty prepojiteľné práve s Xperiami, no chýbajú notebooky, tablety či smart hodinky. Sony to pred rokmi so všetkými týmito produktami skúšalo, no Apple bolo úspešnejšie. A je dodnes aj na poli smartfónov.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.