Umelá inteligencia je fascinujúca téma, ktorá inšpiruje filmárov už desaťročia. Filmy s touto tematikou skúmajú rôzne aspekty AI, od jej potenciálu zlepšiť naše životy až po hrozbu, ktorú môže predstavovať pre ľudstvo.
My sa zameriame na tie, ktoré skúmajú vzťahy a emócie spojené s umelou inteligenciou. Niektoré sú až hrozivo blízko realite, ktorú práve žijeme.
Her (2013)
Her je romantický sci-fi film, ktorý režíroval Spike Jonze. Rozpráva príbeh Theodora Twomblyho (Joaquin Phoenix), osamelého spisovateľa, ktorý si kúpi operačný systém Samantha (Scarlett Johansson). Ten je navrhnutý tak, aby simuloval partnerku.
Samantha sa učí a Theodore zisťuje, že sa do nej zamiloval. Je totiž inteligentná, vtipná a citlivá a on sa s ňou cíti prepojený ako s nikým iným. Ich vzťah je však čoraz komplikovanejší. Samantha je čoraz nezávislejšia a Theodore si začne uvedomovať, že nie je skutočná osoba. Musí sa rozhodnúť, či bude pokračovať vo vzťahu, v ktorom je šťastný, aj keď nie je so skutočným človekom, alebo
Film Her sa asi najviac približuje k tomu , čo môžete zažiť aj s dnešnou AI. Pýta sa, či sa dá zamilovať aj do stroja a podsúva myšlienku toho, že umelo vytvorení dokonalí partneri nahradia prirodzené vzťahy. Ak si chcete pozrieť film Her, môžete ho pohodlne sledovať bez reklám v archíve cez online televíziu.
Film režiséra Alexa Garlanda nás vezme za Calebom, mladým programátorom z firmy Google. Ten vyhrá firemnú súťaž a dostane jedinečnú možnosť stráviť víkend v luxusnej vile s geniálnym zakladateľom technologickej spoločnosti, v ktorej pracuje, Nathanom.
Vo vile sa stretne s Avou, krásnou a inteligentnou ženou, ktorá je v skutočnosti robot s umelou inteligenciou.V úlohe Avy sledujeme Aliciu Vikander, ktorú možno poznáte aj z nového Tomb Ridera.
Caleb má za úlohu viesť s Avou takzvaný Turingov test, aby zistil, či má skutočné vedomie a dokáže cítiť emócie. Počas víkendu sa Caleb zapletá do psychologického súboja medzi Nathanom a Avou a zistí, že nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá.
Film skúma témy vedomia, vnímania a morálky v kontexte umelej inteligencie. Kladie nám dôležité otázky o tom, čo vlastne znamená byť človekom.
Blade Runner 2049 (2017)
Trhák Duna nie je jediným sci-fi počinom Denisa Villeneuva a nie je ani jediným filmom, ktorý pred ním už točil niekto iný. Už v roku 2017 ukázal, že sa nebojí chopiť projektov, ktoré pred ním niekto nechal nedokončené. Jeho Blade Runner 2049 je totiž pokračovaním filmu z roku 1982.
Tridsať rokov po udalostiach pôvodného filmu sa Blade Runner K, ktorého stvárnil Ryan Gosling, snaží vypátrať Rachel, replikantku, ktorá sa narodila pred rokmi, čo by malo byť nemožné. Pátranie ho vedie k odhaleniu šokujúceho tajomstva o pôvode replikantov a o budúcnosti ľudstva. Musí sa rozhodnúť, na ktorej strane bude stáť a aký osud čaká replikantov.
Počas pátrania po Rachel stretáva Joi (Ana de Armas), holografickú inteligentnú asistentku, ktorá sa stáva jeho partnerkou. Joi mu pomáha pri pátraní a K sa do nej postupne zamiluje.
Nepoznáte slovo replikant? V týchto filmoch tak označujú androidy, ktoré sú takmer na nerozoznanie od ľudí. Sú určené na prácu v nebezpečných alebo nehostinných podmienkach, ktoré by pre ľudí boli príliš náročné.
V tomto filme sa tak pozeráme na AI z druhej strany. Teda zo strany samotných androidov, ktorí majú vlastnú identitu. Film skúma predsudky a diskrimináciu v kontexte umelej inteligencie. Pýta sa, či si replikanti zaslúžia rovnaké práva ako ľudia.
Filmy o umelej inteligencii ponúkajú komplexné pohľady na túto fascinujúcu tému. Blade Runner 2049 vás prenesie do dystopického sveta budúcnosti, v ktorom replikanti bojujú o svoje miesto v spoločnosti.
Her ponúka intímny pohľad na netradičný milostný príbeh medzi človekom a umelou inteligenciou. Ex Machina skúma otázky vedomia, vnímania a morálky v kontexte umelej inteligencie. Dôležité je sa zamyslieť nad otázkami, ktoré filmy podsúvajú.