Reklama

Majú skladacie telefóny vôbec význam?

Zdroj | Samsung
Richard Pliešovský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Je to láska na prvý pohľad – normálny smartfón sa v okamihu zmení na veľký tablet. No nie je to úžasné?

Nie je, pretože skladacie smarfóny nie sú nafukovacie, takže zaberajú rovnaký veľký objem, či už sú v zloženom, alebo rozloženom stave.

To je prvý stret s realitou, ktorý zažije každý majiteľ, resp. záujemca o skladací telefón. Do masovej výroby sa zatiaľ nedostali rolovacie modely, ktoré by mohli priniesť veľkú uhlopriečku a pritom zachovať kompaktné rozmery.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Samsung

Týmto sa však patálie skladacích smartfónov zďaleka nekončia. Keďže ich niektorí členova našej redakcie aktívne používajú niekoľko rokov, pomerne presne poznáme ich výhody a nevýhody.

O výhodách sa píše pomerne často, predsa len, ide o novú a zaujímavú technológiu. Ale ruku na srdce – majú skladacie telefóny vôbec význam? Pre istú skupiny používateľov určite áno, ale dovolíme si povedať, že skladačka nie je a zrejme ani nikdy nebude pre každého.

typ „flip”

Pozrime sa najprv na verziu flip, čo znamená, že sa otvára smerom od vás dozadu. Takýto mobil má z logických dôvodov sekundárnu obrazovku veľmi malú, aj keď už teraz pokrýva zhruba 2/3 plochy. Využiteľnosť cca 3,4″ displeja je značne obmedzená – zvyčajne slúži na zobrazovanie notifikácií, ovládanie prehrávača, či skontrolovanie počasia. Po otvorení získate smartfón zhruba s bežnou obrazovkou, na porovnanie, nový Samsung Galaxy z Flip6 má 6,7″, Motorola razr 50 Ultra má 6,9″.

Aké môžu byť nevýhody takéhoto kompaktu? V prvom rade je to slabá kapacita batérie. Majitelia starších verzií ich nabíjali dvakrát častejšie ako klasický smartfón. Nová Motorola razr 50 Ultra, ako aj Samsung Galaxy Z Filp6 majú síce už 4 000 mAh batériu, predchádzajúce generácie však ponúkali oveľa menej. Na porovnanie, Galaxy S24 má 4 000 mAh, Galaxy S24+ má 4 900 mAh.

Tieto smartfóny nepotešili ani špičkovými fotoaparátmi, kde na váš čakal starší snímač s menším rozlíšením a zvyčajne len digitálnym zoomom. Našťastie sa tu situácia začína meniť k lepšiemu.

Pozrite si

Môže byť Samsung Galaxy Z Flip6 ideálny dámsky mobil?

Podčiarknuté a zrátané: Za prémiovú cenu dostanete zaujímavo konštrukčne riešený mobil s funkciami strednej triedy. Galaxy Z Flip6 stojí 1 199 €, Samsung S24+ 1 149 €.

typ „fold“

Oveľa viac zážitkov ponúkajú väčšie modely, koré sa otvárajú ako kniha. Tu už na vás čaká plnohodnotný sekundárny displej, po otvorení máte k dispozícii doslova tablet. Ale…

Zdroj | Google

Sekundárny displej, česť výnimkám, je síce vysoký, ale úzky. Skúste na ňom pravidelne písať! No, ešteže máte k dispozícii veľkú obrazovku. Tu však na vás čaká ďalšia nástraha. Displej je totiž takmer štvorcový. Píše a číta sa na tom oveľa lepšie, ale dodnes nie je samozrejmosťou podpora všetkých služieb a aplikácií. Skladacie mobily jednoducho nie sú dostatočne zaujímavé pre vývojárov aplikácií.

Pozrite si

Svetový rekordman Honor Magic V2 má aj temné stránky

Obsah pokračuje pod reklamou

Nedávno sme aktivovali v takomto smartfóne bankovú aplikáciu, kde bolo treba viacero úkonov, telefonovať a naťukávať kód, no systém v otvorenom režime nedokázal zobraziť číselnú klávesnicu, no autentifikácia cez token išla len z otvorenej obrazovky – ale bola otočená o 90°, druhá fáza overovania nás zas prinútila otočiť displej do normálu. Človek mal pocit, že drží volant a nie prémiový smartfón.

Treba si tiež uvedomiť, že vnútorný displej je v porovnaní s displejom v bežných smartfónoch oveľa citlivejší a náchylnejší na poškodenie, počase môžete na ňom nájsť škrabance a preliačiny. Záhyb v mieste kde sa spájajú dva displeje je samozrejmosťou, po dlhšom čase je čoraz výraznejší.

Využívať môžete dve, resp. tri okná naraz okná, čo je v mnohých prípadoch na nezaplatenie, je to však o tom, ako a na čo smartfón využívate. Niekto nemusí multi-window využiť za 12 mesiacov ani raz (pozdravujeme našu kolegyňu).

Zdroj | Samsung

Ďalšou veľkou nevýhodou sú rozmery zloženého foldu, ktorý je doslova ako tehla. Aby sme boli konkrétni, Samsung Galaxy Z Fold6 má v zloženom stave 153,5 x 68,1 x 12,1 mm a 239 g, Honor Magic V2 má 156,7 x 74,1 x 9,9 mm a 231 g, či Google Pixel Fold 139,7 x 79,5 x 12,1 mm a 283 g. Nie sú to naozaj žiadni drobci! Plnokrvný tablet Apple iPad Mini 6 má 195,4 x 134,8 x 6,3 mm a 293 g.

Svetovým lídrom v skladacích smartfónoch je Samsung, no konkurencia v podobe Motoroly, Honoru, Huawei a Google nespí a prináša veľmi zaujímavé modely. Na vás ostáva zvážiť klady a zápory takejto konštrukcie. Je zrejmé, že klasické smartfóny tu budú s nami ešte veľmi dlho.

Zdroj | Counterpoint

Na druhej strane, až 28 % používateľov smartfónov v USA, ktorých spoločnosť Counterpoint oslovila, uviedlo, že je „veľmi pravdepodobné“, že si pri ďalšom nákupe vyberú skladacie smartfóny. Counterpoint odhaduje, že globálne dodávky skladacích smartfónov presiahnu do roku 2027 viac ako 100 miliónov kusov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.