Reklama

Oplatí sa rozmýšľať nad farbou auta kvôli extrémnym teplotám?

Zdroj | unsplash/Vinícius Henrique Photography
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Vinícius Henrique Photography
Zdroj | unsplash/Vinícius Henrique Photography

Minimálne posledný týždeň sme na Slovensku svedkami skutočne vysokých teplôt. Zažívame ich nielen vonku, ale aj v našich zaparkovaných autách. Ako vplýva slnko na farbu auta?

V takejto horúčave je tak našim najlepším kamarátom klimatizácia, no nie všetky autá ju majú. Avšak tie si vedia aspoň trochu dopomôcť farbou, ktorá menej láka samotné slnko.

Zdroj | unsplash/Annika Palmari
Obsah pokračuje pod reklamou

So zaujímavou štúdiou prišiel vedec I. R. Dadour a jeho kolegovia, ktorí skúmali vplyv bielej a čiernej farby na teplotu v aute. Test vykonali na autách od rovnakej značky, líšili sa iba farbami.

Obe autá parkovali na priamom slnečnom svetle, boli uzatvorené a vnútri bol umiestnený teplomer. Aký bol teda výsledok? Ukázalo sa, že teplota vnútri čierneho auta je vyššia až o približne 5 °C v porovnaní s interiérom bieleho auta, čo rozhodne nie je zanedbateľná hodnota.

V bielom aute sa teplota pohybovala okolo 50 °C a v čiernom okolo 55 °C. Teória totiž znie veľmi jasne. Čierna farba pohlcuje väčšiu časť žiarenia ako biela, naopak, biela farba väčšinu žiarenia odráža.

Pozrite si

Ovplyvnia čínske elektromobily aj trh s ojazdenými vozidlami?

Tým pádom platí, že vo svetlejších farbách auta bude menej teplo ako v tých tmavších. Pokiaľ však vaše auto disponuje klimatizáciou, vyhrali ste tak či tak. Pozor len na to, aby ste to s ňou nepreháňali. Hovorí sa totiž, že teplotný rozdiel by nemal byť viac ako päť až sedem stupňov.

Pokiaľ bude tento teplotný rozdiel vyšší, môžete telu spôsobiť teplotný šok. Problémy nastanú buď po niekoľkých dňoch alebo vás dobehnú na starobu. Netreba to však riskovať.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.