Leto je v plnom prúde, vlna horúčam má ešte ďaleko od vrcholu a mnohí z nás rozmýšľajú ako vyriešiť to extrémne teplo v byte. Odpoveďou môže byť klimatizácia, no ak bývate v bytovom dome, teda bytovke, máte pred sebou náročnú cestu.
Cesta začína tým, že oslovíte firmu, ktorá predáva i montuje klimatizácie. Toto totiž nie je jednoduchá zábava a namontovať klimatizáciu nie je hračka. Samozrejme, ide to, ale odporúča to tak maximálne 1 kutil zo 100.
Tí z vás, ktorí vlastníte dom a nie byt v bytovom dome v tomto kroku aj skončíte. Firma si s vami dohodne obhliadku, odporučí vám klimatizáciu a v nejakom časovom horizonte ju aj namontuje.
Ak ale bývate v byte, teda v bytovke, činžiaku, paneláku alebo už akokoľvek budovu s viacerými či množstvom bytov nazývate, toto je len začiatok.
„Je nutné si uvedomiť, že inštaláciou klimatizácie vlastník bytu zasahuje do spoločného priestoru, vzhľadom na to, že je umiestnená priamo na fasáde. Inštalácia môže spôsobiť poškodenie celistvosti zateplenia, a teda môže vzniknúť miesto potenciálneho zatekania, čo má za následok znehodnotenie zateplenia alebo možný vznik plesní pod izolantom,“ píše Petra Tropeková, zo Združenia pre lepšiu správu bytových domov.
Najväčším problémom je, hlavne pri zateplených bytových domoch, možné poškodenie zateplenia, cez ktoré môže následne medzi stenu a zateplenie vnikať voda a poškodzovať nehnuteľnosť. Môžu ale vznikať aj tepelné mosty či dokonca môžete prísť o záruku na zateplenie.
Druhým problémom, ktorý je tiež spojený s vodou je kondenz, ktorý vzniká pri procese chladenia. Ide o vodu, ktorá sa vo vonkajšej jednotke zráža a je nutné ju odvádzať preč. Najjednoduchšie riešenie je ju nechať kvapkať preč, no to môže obťažovať ostatných vlastníkov bytov v bytovom dome – napríklad im môže kvapkať na balkón či na iné spoločné priestory.
Jednoznačne nesmie byť kondenz vyvedený len na fasádu, po ktorej by stekal dole, ako keď prší dážď. Dážd totiž prší na celú fasádu, nie na je jej úzku časť a časom by neustále tečúca voda mohla poškodiť farbu fasády. Opäť spoločný majetok všetkých vlastníkov bytov.
Riešením môže byť vyvedenie kondenzu do vnútra bytu, no na to musia myslieť developeri pri stavaní, resp. vy pri rekonštrukcii bytu. Len máloktorý byt má totiž kúpeľňu či kuchyňu tak blízko, aby bolo jednoducho možné do odpadovej rúry vyviesť aj kondenz. Riešením je ešte vedierko či iná nádoba, no ak ju zabudnete vyliať, opäť hrozí problém spojený s vodou.
Existuje ešte jedno šikovné riešenie, a to výparník kondenzu. Ide o zariadenie, ktoré sa montuje priamo na vonkajšiu jednotku, pričom doň ide kondenz a už podľa názvu sa v ňom vyparí. Nevzniká tak žiadna odpadová voda, ktorú by bolo nutné niekam odvádzať. Toto ale čosi stojí a navyše pre svoj chod potrebuje aj elektrickú energiu.
Problémom, ktorý môže ovplyvniť vzťahy v bytovom dome, môže byť aj hluk a vibrácie, ktoré klimatizačné jednotky môžu spôsobovať. Profi firma by vám mala ale odporučiť vhodnú jednotku, ktorá je čo najtichšia a bude namontovaná na správnych kotvách.
„Pri výbere miesta na montáž myslite na to, že vonkajšiu jednotku treba chrániť pred neduhmi počasia aj silnými slnečnými lúčmi. Najviac problémov môže narobiť priame slnko na južnej strane. Najmä v letných mesiacoch, keď bude na jednotku dlho „páliť“, začne sa zariadenie zbytočne prehrievať a na chladenie spotrebuje viac energie. Ideálne na umiestnenie sú severná a východná strana,“ dopĺňa VSE.
Čo budete potrebovať pred montážou klimatizácie?
V bytových domoch budete potrebovať súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov, ale aj bytového družstva/správcu budovy. Či vôbec a ako je u vás možné montovať klimatizáciu môžete nájsť aj v domovom poriadku. Vonkajší plášť či strecha sú totiž vo vlastníctve všetkých vlastníkov bytov v dome, hoci si klimatizačnú jednotku chcete namontovať pri svojom byte.
„Jeho (správcu, pozn. redakcie) súhlas musí obsahovať dokumentáciu, z ktorej bude jasne vyplývať, kam klimatizáciu umiestniť. Ďalej by mala zahŕňať riešenie elektroinštalácie či spôsob odvodu kondenzátu z klimatizácie. Ďalej by mala zahŕňať riešenie elektroinštalácie či spôsob odvodu kondenzátu z klimatizácie,“ informuje ACEA, s.r.o na svojom webe.
„Pretože v § 2 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je jasne definované čo sa považuje za spoločné časti domu a fasáda do nich patrí. Fasáda je spoločnou časťou bytového domu tak ako aj lodžie, balkóny a terasy s právom výlučného užívania v zmysle § 19 tohto zákona. No čo je dôležitejšie je skutočnosť, že podľa § 14b ods.1 písm. m) tohto zákona nie je možné do nich zasahovať na základe individuálneho rozhodnutia vlastníka, keďže sa jedná o zásah do spoločného majetku ostatných spoluvlastníkov. Na takýto zásah teda potrebuje súhlas aj ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v kvóre nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov,“ dodáva Petra Tropeková z ZLSBD.
Je dobré myslieť aj na to, že správca vám môže zamietnuť montáž klimatizácie z dôvodu narušenia architektúry bytového domu. Aj preto v novších bytovkách developeri robia tzv. predprípravu na klimatizáciu na balkónoch bytov, aby jednotky nemuseli narúšať dizajn budov. Pri kúpe bytu ale na to človek nemyslí a po kúpe a následnej montáži klimatizácie zistíte, že ten balkón už nie je zďaleka taký veľký ako bol.
Znie to nezvyčajne, ale budete musieť riešiť aj tzv. ohlášku stavebnému úradu. Nie je to stavebné povolenie, na ktoré by ste museli čakať, no keďže klimatizačná jednotka je technické zariadenie, ktoré vyžaduje stavebnú úpravu (kotvenie do obvodového plášťa alebo strechy), podľa §55 ods. 2 písm. c) staveného zákona musíte úpravu ohlásiť.
„Ak je panelák, v ktorom bývate, v pamiatkovej zóne, budete musieť získať ešte aj povolenie od Pamiatkového úradu,“ dodáva VSE na svojom webe.
Následne potrebujete vykonať tzv. predprípravu klimatizácie – vysekanie a naťahanie izolovaných medených potrubí. Toto si môžete spraviť svojpomocne, no odporúčame to nechať na odborníkov a odbornú montáž. Zároveň klimatizácia by mala mať samostatných rozvod elektriny, teda by ste mali natiahnuť i kábel z „hodín“ až k klimatizačnej jednotke.
V prípade bytových domov tieto práce ovplyvnia ostatných susedov, na čo by bolo dobré ich upozorniť v čase, kedy budete stavebné práve vykonávať.