LTE nie je len o pretekoch v pokrytí. Orange chce poskytovať čo najlepšiu užívateľskú skúsenosť. Poznáme jeho plány aj čísla aktívnych zákazníkov 4G siete.
Včera sme mali, spolu s vybranými novinármi, možnosť nahliadnuť na plány Orangeu so sieťou LTE. Komerčne ju skôr poznáte pod označením 4G. Orange nám odhalil zaujímavé čísla a ukázal, že nie všetko je len o pokrytí, navyše už vieme, prečo stále nemáme VoLTE. Aktuálne Orange pokrýva už 61,5% populácie SR, a tak LTE sieť nájdete v 123 mestách a 226 obciach Slovenska (na takéto pokrytie potrebuje operátor viac ako 900 LTE vysielačov, ich počet totiž závisí od reliéfu Slovenska). Pritom viac ako ¼ populácie SR môže využívať LTE s rýchlosťou 150 Mbit/s pre download. To znamená pokrytie šírkou pásma 2x 10 MHz.
Ako sa posudzuje pokrytie v Orangei?
Kedy je vlastne oblasť resp. obec pokrytá? Vo všeobecnosti neexistuje presné kritérium posudzovania pokrytia platné pre všetkých operátorov. Orange považuje obec za pokrytú, ak aspoň 50% jej obyvateľov má umožnený prístup do siete. Potom však platí, že do celkového počtu pokrytej populácie spadá len tá časť obyvateľstva obce, ktorá môže mobilný internet v sieti plnohodnotne využívať. Uvedenú metodológiu používa teda Orange, od ostatných operátorov sa môže líšiť.
Plánované pokrytie 3G a 4G siete do konca roka 2015
Do konca roka 2015 chce Orange pokryť 4G sieťou všetky mestá. Zvýši sa aj pokrytie 3G, a to na 93% populácie. Ďalšie investície pôjdu do rozšírenia kapacity a ďalšie na zvyšovanie rýchlosti. Takže najmä v 4G už nebudú vo veľkom pribúdať percentá pokrytia, zabudnime na preteky, skôr sa bude sieť skvalitňovať. Aby ste mali predstavu, 4G sieť budujú stovky ľudí denne. Sú to rôzni dizajnéri siete, ľudia ktorí sieť fyzicky stavajú a ľudia, ktorí rozhodujú o investíciách, nakupujú komponenty a podobne.
Zákaznícka spokojnosť a skúsenosť je okrem pokrytia determinovaná aj prenosovými rýchlosťami. Orange využíva najmä pokrytie v pásme 2600 MHz pri 20 MHz blokoch a pokrytie v pásme 800 MHz s 10 MHz blokmi. Podľa slov Orangeu, nemá zmysel investovať len do pokrytia, ale je dôležité systematicky investovať aj do zvyšných komponentov v sieti, najmä do „last mile“, čo sú miesta prepojené na hlavnú sieť operátora. V podstate ak by ste mali na LTE vysielačoch vysoké rýchlosti, sú zbytočné, ak ďalej v sieti nie sú schopné komponenty túto rýchlosť preniesť smerom do sveta internetu. Najlepšie je, keď je vysielač pripojený na optiku, čo je v prípade Orangeu okolo 60% LTE vysielačov.
Jedna vec je pokrytie, druhá, koľko ľudí novú 4G sieť využíva. Orange sa pochválil číslami, kde mal počas júna 2015 celkovo 232 600 aktívnych zákazníkov 4G siete. Aktuálne to je už viac ako štvrť milióna zákazníkov. Napríklad počas júla 2014, po štarte LTE v Orangei to bolo okolo 28 tisíc zákazníkov. Celkovo je to však iba cca. 8,3% zo všetkých zákazníkov so 4G prístupom. Avšak títo zákazníci využívajúci 4G sieť spotrebujú 19,4% celkového prenosu dát v sieti operátora Orange. Čiže prenášajú výrazne viac dát ako zákazníci v 2G a 3G sieti. Zaujímavé je, že v 2G sieti sa stále prenáša až 72,1% dát!
Rýchlejšia sieť, väčšie prenášané objemy dát
Zaujímavé je aj číslo, ktoré odhaľuje, že za prvý polrok 2015 sa v LTE sieti Orangeu prenieslo 5,62 mil. GB dát. To je medziročný nárast o 45%. Celkovo dáta u operátora (nielen 4G) využíva 1,17 mil. zákazníkov (medziročný nárast o 14%). Z nich je 933 tisíc zákazníkov mobilných dát, pričom 140 tisíc zákazníkov aktívne využíva dáta v tabletoch. Dáta majú peak okolo 22. hod večer. Zaujímavé je, že skutočne vidieť aj zmeny počasia na dátových krivkách. Jednoducho zlé počasie zvyšuje počet ľudí na dátach a prenesené objemy dát.
Andrej Kmeť, sieťový architekt Orangeu ukazuje princíp fungovania VoLTE
VoLTE bude v roku 2016
Telefonovanie cez dátovú 4G sieť, označované aj ako VoLTE, Orange ešte neponúka. Nechce totiž spustiť službu len preto, že je to už dnes možné. Aktuálne totiž telefonovanie cez VoLTE prebieha bez možnosti handoveru do 3G siete. Napríklad v Českej republike ak odídete zo 4G siete VoLTE hovor sa preruší. Po implementácii VoLTE bude mať telefonovanie v Orangei prioritu pred dátami, cieľ je aby hovor nepadal. Aby však všetci telefonovali cez VoLTE bude trvať niekoľko rokov, bol by to však ideálny prípad komunikácie. Do VoLTE Orange musí ísť, potvrdil nám to aj Andrej Kmeť, sieťový architekt Orangeu. Je to síce volanie cez IP, ale umožní sa dovolať aj na iné siete. Čo pocítite ako zákazník operátora? Ak budú dvaja VoLTE zákazníci volať medzi sebou, čas zostavenia hovoru bude iba 1-2 sekundy, štandardne je to dnes 4-5 sekúnd. Kvalita hovoru bude tiež vyššia. Rovnako videohovor a jeho kvalita bude výrazne vyššia. A kedy bude VoLTE v Orangei? Predpokladá sa v priebehu roka 2016.
Zdroj a foto: Orange, TECHBOX