Leto a letné prázdniny sú už na spadnutie a mnohí rozmýšľame, kam sa tento rok vyberieme. Vysoké letné teploty lákajú hlavne k vode, ideálne k moru.
Nech je však už dovolenka pri sladkej či slanej vode, vždy hrozí, že môžete svojmu smartfónu, nech aj odolnému ublížiť tak, že ho už nerozchodíte. Našli sme preto 3 odolné kompakty, ktoré ho pri vode môžu nahradiť.
A nielen pri vode. Odolný kompakt totiž nezvláda iba tlak vody, ale aj pádom či zvýšenej vlhkosti aj počas dlhej doby… To u smartfónov s obrovskými dotykovými displejmi veľmi možné nie je, nech aj máte odolné puzdro…
Prekvapením je, že ešte stále existuje pár značiek, výrobcov, ktorí naďalej produkujú odolné kompakty. Medzi nimi nájdete OM SYSTEM (bývalý Olympus), ale aj japonský Ricoh či Kodak. A práve od týchto značiek sme aj vybrali trio odolných kompaktov, ktoré na 99 % dokážu prežiť aj to najšialenejšie leto.
Teda pokiaľ ich neutopíte, nespadnú vám z útesu či vodopádu alebo po nich neprejde auto, vlak či iný dopravný prostriedok…
KODAK PIXPRO WPZ2
Najjednoduchší a zároveň i najlacnejší odolný kompakt z dnešnej trojice. Kúpite ho za menej ako 200 € môžete sa tešiť na odolnosť voči pádom z výšky 2 metrov, či odolnosť vo vode do hĺbky 15 metrov. Makro je možné fotiť od 5 cm.
K dispozícii budete mať snímač s rozlíšením 16 Mpx uložený pod optikou so 4-násobným priblížením (27 – 108 mm) pri svetelnosti f/3,0 – f/6,6. Tento kúsok je síce lacný, ale má aj výrazne slabšie parametre, napríklad dokáže natáčať len Full HD video a využíva iba digitálnu stabilizáciu obrazu. Hľadáčikom je 2,7″ displej s rozlíšením len 380 x 240 px. Až prekvapením je, že mu nechýba Wi-Fi modul na pripojenie k smartfónu. Na ukladanie dát slúži microSD karta.
Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.
Posledný mohykán, alebo skôr prebalený starší model. OM SYSTEM, firma, ktorá stojí aktuálne za výrobou fotoaparátov Olympus (dnes už len OM SYSTEM) minulý rok na jeseň, nezvyčajne po letnej sezóne predstavila nový odolný kompakt. Teda vlastne ani nie, zmenilo sa len logo a označenie, všetko ostatné ostalo identické s modelom TG-6. Ak ho teda ešte niekde nájdete v predaji, nebojte sa ho, je to identický model ako TG-7.
Tento malý tank zvláda pády z výšky 2,4 metra, dokáže sa potápať do 15 metrov, prežije mráz do -10°C či znesie tlak 100 kg. Vďačí za to aj zapuzdrenému objektívu. Ten má Rozsah 25 – 100 mm (4x zoom) a svetelnosť f/2,0 – f/4,9. Za ním je CMOS snímač veľkosti 1/2,33″ s rozlíšením 12 Mpx a citlivosťou do ISO 12 800. O ostrenie sa stará 25-bodová detekcia kontrastu, o chod sa zas stará procesor TruePic VIII, vďaka ktorému je možné kontinuálne snímať do rýchlosti 20 fps.
Potešia unikátne režimy ako Microscope, Microscope Control, Focus Bracketing a Focus Stacking. V režime Microscope Control je možné pomocou páčky zoomu zmeniť pomer zväčšenia zobrazenia až na 44,4x. Nechýba ani Pro Capture mód (10 fps), novinkou sú aj nové režimy na snímanie pod hladinou (Underwater Wide, Underwater Snapshot, Underwater Macro, Underwater Microscope a Underwater HDR). Samozrejmosťou je snímanie nielen do JPEG, ale aj do RAW. Všetko čo snímate vidíte na 3-palcovom LCD displeji. Jeho rozlíšenie poskočilo na VGA, teda 640 x 480 px. Samozrejmosťou je možnosť natáčania 4K Ultra HD videí, no k dispozícii je aj Full HD (120 fps), alebo HD (240 fps) natáčanie.
TG-7 má aj množstvo snímačov (nanometer, teplomer, barometer, elektronická vodováha a kompas), nechýba jej ani režim Track na zaznamenávanie polohy. Taktiež k fotkám je do EXIF dát možné pridať informácie o GPS. To je ale možné iba cez GPS v pripojenom smartfóne. K nemu sa môžete pripojiť cez Wi-Fi. O chod sa stará rovnaká 1 350 mAh batéria. Nabíja sa cez microUSB port. Škoda, že aj toto výrobca nevylepšil a nepoužil USB-C port. Foťák to nie je lacný, no zvládne naozaj mnoho, o čom sme sa presvedčili už roky predtým.
Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.
Veľmi podobný fotoaparát ako OM SYSTEM Though TG-7, má však 20 Mpx rozlíšenie a ISO do ISO 6 400. V tme tak môže mať väčšie problémy ako model od OM SYSTEM. Je starší a teda aj lacnejší, čo mu pridáva na výhodnosti.
Plusom je jeho odolnosť. Okrem pádov z výšk 2,1 metra zvláda aj ponor do hĺbky 20 metrov či mráz do -10°C. Zároveň mu nerobí problém ani tlak 100 kg na telo. Tu dokonca prekonáva aj TG-7, 20 metrov pod vodnou hladinou dokáže TG-7 len s extra puzdrom. Zaujímavý je aj režim Flash Off/Flash On, ktorý odfotí jeden záber bez blesku a druhý s bleskom, aby ste si vedeli neskôr vybrať, ktorý je lepší.
Lepší je aj zoom, teda optické priblíženie. Je na úrovni 5-násobného zoomu, inak povedané v rozsahu 28-140 mm a svetelnosti f/3,5 – f/5,5. Na zaostrovanie používa ale iba 9-bodový autofókus. Zaujímavá je šestica LED diód okolo objektívu, ktoré vedia poriadne nasvietiť aj veľmi tmavé zákutia pod vodnou hladinou či v úplnej tme na horách či jaskyni. Makro je možné fotiť od 1 cm. Telo je vytvorené tak, aby bolo možné WG-6 ovládať aj v rukaviciach.
Samozrejmosťou je možnosť natáčania 4K Ultra HD videí pri 30 fps. Poteší aj funkcia webkamery, stačí WG-6 pripojiť k počítaču. Displej na zadnej strane je dotykový, fixný a má taktiež VGA rozlíšenie. WG-6 má rozmery 118,2 x 65,5 x 33,1 mm, hmotnosť je necelých 250 gramov. K dispozícii je USB-C port aj na nabíjanie batérie, ale aj microHDMI či Wi-Fi (cez FlashAir), no i pozičné systémy ako GPS, GLONASS či QZSS+ i digitálny kompas.
Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.