Reklama

Vesmírny Pac-Man "zožerie" odpad na orbite

Juraj Procházka

Vedci odhadujú, že na obežnej dráhe sa dnes nachádza asi 3000 ton trosiek ohrozujúcich satelity, aj posádku ISS. Odrazy slnka od trosiek zároveň zhoršujú pozorovacie schopnosti vesmírnych teleskopov. Aj preto vedci uvažujú nad metódami, ako vyčistiť vesmírny priestor na obežnej dráhe.

epfl-satelit

Jednou cestou je likvidácia odpadu pomocou laserového dela, ako navrhuje tím vedcov z japonskej siete výskumných ústavov RIKEN, ale aj experti z európskej agentúry ESA.

POZRITE SI: Satelity ohrozuje kozmický odpad, zostrelí ho laserové delo

Inú alternatívu vyvíjajú švajčiarski vedci z Centra pre vesmírny výskum pri École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL). EPFL poslala na obežnú dráhu 23. septembra 2009 mikrosatelit SwissCube o rozmeroch 10x10x10 cm a s hmotnosťou 1 kg. Experiment bol síce 2. decembra 2011 ukončený, ale satelit bol naďalej funkčný a je k dispozícii rádioamatérom. Švajčiari však neradi znečisťujú životné prostredie – a platí to aj pre vesmír, preto EPFL vyvíja satelit „CleanSpace One“, ktorý by obrovským zberným košom dokázal zhromažďovať vesmírne trosky a vyčistiť tak obežnú dráhu.

POZRITE SI: SpaceX posype oblohu tisíckami satelitov. Chce internet pre všetkých

Pôvodne vedci uvažovali nad satelitom vybaveným robotickým ramenom, schopným zachytiť objekt a pritiahnuť ho, ale systém s košom považujú za efektívnejší. Kužeľovitá sieť „vesmírneho „Pac-Mana“ sa potom, čo pozbiera všetky „kocky“ uzavrie a pri kontakte s atmosférou satelit spolu s odpadom zhorí.

epfl-satelit2

Cieľom projektu je otestovať možnosti na likvidáciu odpadu na obežnej dráhe. Ten pozostáva z mŕtvych satelitov, prípadne častí motorov a trosiek satelitov pochádzajúcich z kolízií. Laserové delo totiž nemusí byť na likvidáciu odpadu ideálne. Po zásahu energeticky mohutným lúčom síce dôjde k odpareniu istej časti materiálu, ale nemusí ísť o celý objekt, zvlášť pri väčších kusoch. V prípade roztrieštenia by potom laserové čistenie vesmíru problémy skôr násobilo, ako likvidovalo.

Posádky na medzinárodnej stanici ISS, ani kozmonauti na kozmických lodiach nevyhadzujú odpad do priestoru. Tým sa líšia od pozemských, alebo námorných cestovateľov. Použité materiály z ISS dopravujú nákladné lode späť na Zem.

Zdroj: EPFL

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.