Dnes už dvaja zo 4 mobilných operátorov na Slovensku využívajú tzv. Eco Rating. Ide o hodnotenie mobilných zariadení na základe podrobnej metodiky zaujímavej iniciatívy, aby zákazníci vedeli ako ekologické sú ich nové zariadenia.
Apple, ktoré sa navonok chváli svojimi environmentálnymi krokmi, ale do Eco Ratingu zapojené ani po 5 rokoch existencie nie je. Zjavne sa má čoho báť, hodnotenia sú veľmi prísne.
„Systém hodnotenia Eco Rating hodnotí vplyv celého procesu výroby, prepravy, používania a likvidácie mobilných telefónov na životné prostredie,“ píše iniciatíva priamo na svojom webe.
Cieľom je nielen to, aby zákazníci poznali vplyv ich nových zariadení na životné prostredie, ale aj to, aby sa samotní výrobcovia hardvéru snažili prinášať zariadenia s menším vplyvom na životné prostredie.
„Systém hodnotenia Eco Rating posudzuje rôzne environmentálne ukazovatele zariadení (napr. uhlíkovú stopu alebo vyčerpanie zdrojov) a kritériá efektívnosti využitia materiálov, na základe ktorých sa stanoví celkové bodové hodnotenie na stupnici od 1 do 100. Čím viac sa bodové hodnotenie blíži k hodnote 100, tým lepšie sú vlastnosti zariadenia v oblasti udržateľnosti.“
Ako to funguje?
Systém hodnotenia sa skladá z piatich základných metrík - trvácnosť, opraviteľnosť, recyklovateľnosť, efektívnosť využívania zdrojov a klimatická efektívnosť. Všetko toto je zosumarizované na špeciálnych štítkoch, ktoré jednotlivé mobilné zariadenia dostanú. Zákazníci buď vidia celkové skóre, alebo podrobnejšie skóre pre jednotlivé vyššie spomínané súčasti hodnotenia.
"Štítok Eco Rating sa dá ľahko rozpoznať a je navrhnutý tak, aby spotrebiteľom poskytoval konzistentné a presné informácie a pomáhal im identifikovať a porovnávať najudržateľnejšie mobilné telefóny."
Odolnosť, resp. trvácnosť má zahŕňať hodnotenie odolnosti zariadenia, životnosti batérie, ale aj záručnú dobu na zariadenie a jeho komponenty.
Opraviteľnosť zas boduje jednoduchosť, akou je možné mobilné zariadenie opraviť, ale aj podporné činnosti, ktoré by mohli predĺžiť životnosť možnosťami opravy a vylepšenia.
Recyklovateľnosť zas zahŕňa spôsoby, akým je možné zariadenie rozobrať a zrecyklovať jeho jednotlivé súčasti použité na jeho výrobu.
Klimatická efektívnosť má zas posudzovať mieru emisií skleníkových plynov počas celého životného cyklu mobilného zariadenia. Čím viac bodov získa, tým vyšší je prínos k ochrane klímy.
Efektívnosť využívania zdrojov sleduje vplyv mobilného zariadenia z hľadiska množstva vzácnych surovín potrebných na jeho výrobu na vyčerpanie zdrojov. Tu platí, že čím lepšie je bodové hodnotenie, tým nižší je vplyv na dostupnosť materiálov.
Celkovo sa ale hodnotení až 13 rôznych environmentálnych ukazovateľov a 6 rôznych kritérií efektívnosti využívania materiálov, čím sa pre každé zariadenie získa len jedno jediné bodové hodnotenie. Jednotlivé súčasti spomínané vyššie majú len charakter grafického znázornenia.
Aj hodnotenie Eco Rating sa vyvíja v čase a nárokoch na aktuálnu situáciu. V januári tohto roka vyšla už tretia verzia štítku a zároveň piata verzia metodiky. Iniciatíva Eco Rating pritom upozoňuje, že zariadenia hodnotené rôznymi verziami nemožno porovnávať.
Za iniciatívou Eco Rating od jej úvodu (2019/2020) stojí niekoľko popredných mobilných operátorov - Deutsche Telekom, Orange, Telefónica (pôsobiaca pod značkami O2, Vivo a Movistar), Telia Company a Vodafone. K nim sa počas rokov pripojili aj ďalší. Aktuálne je ohodnotených viac ako 500 smartfónov (do konca roka 2023), no ani jeden medzi nimi nie je s logom Apple. Medzi zúčastnených dodávateľov pritom patria aj giganti ako Samsung, Xiaomi, Sony, Huawei, Honor a mnohí ďalší.
U nás Eco Rating aktuálne nájdete iba u operátorov Orange a Telekom. Skóre Eco Rating je uvádzané pri vybraných (ohodnotených) smartfónoch priamo v cenníkoch telefónov na webe, ale mali by ste ho nájsť aj na popisoch zariadení v predajniach.