Reklama

Všimli ste si, že vypadol Bing, DuckDuckGo a ChatGPT search? Väčšina sveta nie

Zdroj | Microsoft
Stanislav Vinc
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Internetový vyhľadávač Bing má za sebou doposiaľ zrejme najväčší výpadok svojich služieb, ktoré sa dotkli aj četbotov ChatGPT a Copilot a ich funkcií vyhľadávania obsahu na internete, ako aj vyhľadávača DuckDuckGo, ktorý využíva Bing API.

Hoci sa Google aktuálne zmieta vo vlastných problémoch, minulotýždňový výpadok ukázal, akú dominantnú pozíciu má stále na trhu.

Štvrtkový výpadok internetového vyhľadávača od Microsoftu trval viac ako päť hodín a zasiahnuť mal podľa portálu TechCrunch primárne Európu. Technické problémy sa mali vyskytnúť konkrétne v rámci aplikačného vývojárskeho prístupu (API), čo spôsobilo, že okrem samotného vyhľadávača Bing nefungovali správne ani ďalšie služby využívajúce jeho jadro.

Obsah pokračuje pod reklamou

Medzi takéto služby sa radia umelé inteligencie Copilot a ChatGPT, z ktorých prvú menovanú nebolo možné počas výpadku vôbec načítať. Druhý četbot od spoločnosti OpenAI počas výpadku fungoval, no pokiaľ ste od neho v rámci predplatného ChatGPT Plus potrebovali nejakú informáciu získanú z internetu, četbot vám v tom čase odpovedal chybou.

Výpadok ochromil aj mnohé menšie, zdanlivo nezávislé internetové vyhľadávače, ktoré na trhu pôsobia ako alternatívy k vyhľadávačom od technologických gigantov, tomto prípade DuckDuckGo, ale napríklad aj Ecosia, ktorá za predvolene využíva na vyhľadávanie práve Bing. Možnosť prepnutia poskytovateľa vyhľadávania na Google sa nachádza v jej nastaveniach, podobne ako je to napríklad aj v internetovom prehliadači Edge od Microsoftu, ktorý je súčasťou operačného systému Windows.

Ak ste počas štvrtka narazili na nedostupnosť Bing API služieb aj vy, vedzte, že patríte do výraznej menšiny. Podľa štatistiky portálu StatCounter síce trhový podiel Google Vyhľadávania počas uplynulého roka postupne klesal, avšak stále iba o pár bodov na stále monopolných 95 %. Zvyšné vyhľadávače ako sú Bing, YANDEX, Yahoo! Baidu a ostatné, sú tak na celosvetovom trhu prakticky iba kvapkami v mori.

Výpadok služieb Bing má pomerne zaujímavé načasovanie so súbežným nasadením AI do vyhľadávania Google v Spojených štátoch a čoskoro aj vo zvyšku sveta. Umelá inteligencia ponúka vo výsledkoch vyhľadávania zhrnutia informácií získané z nájdených stránok. Google tým v podstate nahrádza četbotov, ktorých začali ľudia v posledných rokoch vo väčšom využívať na získavanie odpovedí na svoje otázky, aby sa nemuseli preklikávať samotnými stránkami vo výsledkoch vyhľadávania.

Google začal uplynulých rokoch čeliť pomerne veľkej kritike zo strany médií i používateľov, ktorí si začali postupne všímať, že na prvých priečkach vo vyhľadávaní sa vo väčšine prípadov nachádza obsah na mieru vytvorený práve pre internetové vyhľadávače. Často ním bývajú články generované umelou inteligenciou, ktoré obsahujú mnoho vaty a nesprávnych informácií, no vďaka strojom generovaniu textu sú neustále obnovované a teda aktuálne a zároveň spĺňajú viaceré body, ktoré Google využíva na hodnotenie stránok a teda ich umiestňovanie na prvých priečkach vo výsledkoch.

Google mal začať v uplynulých mesiacoch obsah generovaný pomocou AI rozpoznávať a penalizovať, no ovocie tejto snahy zatiaľ vo výsledkoch vyhľadávania až tak nevidieť. Riešením na to zatiaľ nie sú ani spomínané AI zhrnutia, ktoré používateľom ponúkajú často nesprávne, až nezmyselné a nebezpečné odpovede, vrátane odporúčania, aby si skúsili dať na pizzu lepidlo.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.