Bezdrôtové nabíjačky mobilných telefónov a ďalších malých spotrebičov sú čoraz populárnejšie, najmä vďaka snahe výrobcov. Väčšina riešení, s ktorými sa stretneme v médiách, aj v praxi, funguje na báze elektromagnetickej indukcie a Wireless Power Consortium (WPC) nazvalo tento štandard Qi.
Členmi konzorcia je mnoho výrobcov mobilných telefónov (ale nie všetci), ale napríklad aj švédsky výrobca nábytku IKEA. Preto neprekvapí, že práve IKEA prišla so sériou nábytku so zabudovanou Qi nabíjačkou.
POZRITE SI: MWC 2015 | IKEA chystá nábytok s bezdrôtovým nabíjaním
WPC najnovšie oznámilo novú verziu špecifikácie Qi, ktorá prenesie bezdrôtovo výkon až 15 W. Skráti to nabíjacie časy, čím sa dĺžka bezdrôtového nabíjania vyrovná použitiu káblovej nabíjačky. V praxi by sa mali zariadenia nabiť na 60% kapacity za 30 minút. WPC očakáva, že takto sa zvýši popularita bezdrôtového nabíjania a zároveň aj podiel terminálov
POZRITE SI: Volvo ide do bezdrôtového nabíjania elektrobusov
Je to bezpečné? Odpoveď demonštruje CEO WiTricity Eric Giler na vlasťtnej koži.
Treba však povedať, že ani s takýmito výkonmi Qi revolúciu v nabíjaní neurobí, nehovoriac o bezdrôtovom napájaní, o akom uvažoval Nikola Tesla. Konkurenčná technológia WiTricity na báze magnetickej rezonancie je naopak schopná pokryť výkony od niekoľkých wattow, do niekoľkých kilowattov. Pritom pri umiestnení spotrebiča netreba „merať s presnosťou na milimetre“, pretože WiTricity funguje aj cez stenu a na vzdialenosť niekoľkých metrov.
POZRITE SI: Toyota testuje bezdrôtové nabíjanie hybridov cez WiTricity
Aj preto je magnetická rezonancia jasným favoritom napríklad pri bezdrôtovom nabíjaní elektromobilov. Všetky bezkáblové riešenia nabíjania však majú minimálne jeden vážny problém a tým sú prenosové straty. Keďže káblové nabíjanie má pri malých vzdialenostiach prenosové straty prakticky nulové, každý rozdiel u bezdrôtového nabíjania sú vyhodené peniaze a zbytočne premrhaná energia. V časoch keď úradníci riešia účinnosť žiaroviek a výkon vysávačov, je takéto plytvanie na zamyslenie.
Zdroj: WPC, WiTricity, Geeky Gadgets