Prvé hranice nakreslené pre ďalšiu generáciu mobilných sietí nakreslené pred takmer dvomi rokmi, priniesli v týchto dňoch prvé merateľné ovocie.
Japonským telekomunikačným spoločnostiam DOCOMO, NTT Corp., NEC Corp. a Fujitsu, sa podarilo pomocou ich prototypu prenosového zariadenia v praxi overiť funkčnosť 6G siete.
Prenosový test prebiehal na vzdialenosť zhruba 100 metrov, na ktorú sa spoločnostiam podarilo preniesť dáta rýchlosťou 100 GB/s, čo predstavuje zhruba 20-násobok oproti štandardu dnešných 5G sietí. V interiéri prototyp prenosového zariadenia dokáže takúto rýchlosť dosiahnuť v bezdrôtovom písme 100 GHz, v exteriéri v pásme 300 GHz.
Tajomstvom úspechu 6. generácie mobilných sietí by malo byť využitie vysoko-frekvenčných sub-THz pásiem práve v rozsahu 100-300 GHz. Výhodou tohto rozsahu sú vysoké prenosové rýchlosti, na druhej strane je ale takýto prenos náchylnejší na rušenie, za ktoré možno považovať už aj prostý prechod signálu cez steny.
Podobné praktické aplikácie, aké sa očakávali pri príchode 5G sietí, sa teraz spájajú aj s blížiacimi sa 6G sieťami – okamžitý prenos dát do VR/AR headsetov či riadenie vozidiel a robotov na obrovské vzdialenosti. Tieto myšlienky sú však zatiaľ iba na papieri, výrobcovia najprv musia od základov vyvinúť zariadenia schopné takéhoto prenosu a následne ich vyrábať vo veľkosti a cene vhodnej aj pre spotrebný trh.
Vyššie menované spoločnosti plánujú v tomto vývoji spoločne pokračovať. V prípade aktuálnej fázy DOCOMO vyvinulo bezdrôtové zariadenie schopné zvládnuť vysoké rýchlosti prenosu dát, NTT vyvinulo zariadenie schopné prenášať 100 GB/s v rámci jedného kanálu, spoločnosť NEC prispela viacprvkovou aktívnou fázovou anténou, zatiaľ čo Fujitsu zabezpečilo silný signálny výstup pri vysokej efektivite a zníženej energetickej efektivite oproti doterajším pokusom.
Komerčné nasadzovanie 6G sietí by malo začať v úvode 30. rokov. Podobne ako tomu bolo ešte nedávno pri 5G sieťach, aj v tomto prípade samozrejme následne potrvá ešte niekoľko rokov, kým budú 6G siete bežne podporované novými zariadeniami a kým ich do praxe nasadia aj samotní operátori. Do tej doby nám nepochybne vznikne už aj reálny dopyt po ďalšej úrovni rýchlostí a latencie v oblasti mobilných sietí, ktorý v súčasnosti pre väčšinu potrieb plnia aj súčasné 5G siete.