Reklama

3 tipy na ľahšie vyhľadávanie v katastri

Zdroj | oxana v/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | oxana v/Unsplash
Zdroj | oxana v/Unsplash

Vyhľadávanie v katastri nehnuteľností nie je také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Zabudnite na jednoduchosť a funkčnosť vyhľadávania, ktorú poznáme z komerčných vyhľadávačov.

Mapový klient ZBGIS bol vytvorený pre štátnu správu a tak musíme prižmúriť všetky oči a zhlboka sa nadýchnuť, aby sme načreli z kalicha trpezlivosti. Tú zvyčajne potrebuje každý nováčik, ktorý raz za uhorský rok potrebuje niečo na „katastri“ vyhľadať.

Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky začiatkom roku 2022 predstavil nový Portál elektronických služieb katastra nehnuteľností (ESKN), ktorý nahrádza Katastrálny portál (KaPor). Poskytuje oveľa viac informácii, ktoré si viete zistiť, resp. overiť z pohodlia domova. Výhodou je tiež, že umožňuje elektronickým spôsobom vykonávať podania a tiež získať výpisy z listov vlastníctva, ako aj kópie z katastrálnej mapy použiteľné na právne účely. Vtedy už budete musieť využívať e-občiansky s kvalifikovaným certifikátom.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Ako elektronicky podpísať a odoslať dokument v Slovensko.sk?

Pripravili sme pre vás 3 tipy, ktoré vám pomôžu a urýchlia aspoň základné vyhľadávanie bez toho, aby ste museli absolvovať školenie u zbehlého používateľa.

1.

Ako zistiť majiteľa nehnuteľnosti?

Bezplatný prístup k údajom katastra nehnuteľností umožňuje katastrálny portál. Treba si však uvedomiť, že takýto výpis nie je verejnou listinou, čiže nie je použiteľný na právne úkony. Majú len informatívny charakter, čo v mnohých prípadoch postačí.

2.

Ako získať výpis z katastra nehnuteľností zadarmo

Informatívny náhľad do listu vlastníctva a stavu nehnuteľností, ktoré sú v ňom zapísané môžete získať on-line. Dôležité je poznať meno majiteľa nehnuteľnosti. Okrem neho môžete do filtra na portáli zadávať ďalšie kľúčové údaje (napr. obec, katastrálne územie, dátum narodenia). Zobrazený list vlastníctva vám poskytne informácie o vlastníkovi a jeho nehnuteľnostiach, údaje sa aktualizujú raz za 24 hodín.

Kataster Portal ponúka aj ďalšie služby, spomenúť môžeme získanie kópie z katastrálnej mapy alebo získanie výpisu z pozemkovej knihy.

Zdroj | Annie Spratt/Unsplash

Aj v tomto prípade platí, že ak je potrebná kópia listu vlastníctva na právne, resp. administratívne účely, musíte požiadať o jej vydanie priamo na katastrálnom odbore príslušného okresného úradu, ale i na pošte, ktorá už takisto vydáva kópiu listu vlastníctva. Poplatok je 12 €.

3.

Vyhľadávanie parcely podľa jej typu

Kataster nehnuteľností ponúka dva typy katastrálnych máp a s tým súvisiace registre parciel. Katastrálne mapy sa prekrývajú, no v zakreslení katastrálnych území a jednotlivých parciel na týchto územiach sú rozdiely, čo vyplýva z histórie tvorby máp.

Ide o parcely typu C-KN. Tie majú v katastrálnej mape vyznačené presné ohraničenie pozemku. Zakreslené parcely ukazujú aktuálny stav. Práve preto sú z právneho hľadiska viac akceptované, pri mnohých úkonoch sú jediným akceptovaným typom parcely, napríklad pri riešení hypotéky.

Druhý typ sú parcely typu E. Majú pôvod ešte v Rakúsko-Uhorsku. Vtedy sa pozemky zapisovali do pozemkovej knihy na základe grafických metód. Vlastnícke práva na parcely označované ako E-KN platia aj dnes, no väčšinou ide o pozemky mimo zastavaného územia obce.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.