Reklama

Nothing Phone (2a) vs. OPPO Reno11 F. Kto z koho? [súboj]

Michal Sobek

Stredná trieda smartfónov patrí medzi tie najrozumnejšie riešenia, pokiaľ hľadáte nové zariadenie v rozumnej cenovej hladine. Preto sme sa pozreli na dve novinky, ktoré sme aj rovno porovnali.

Za zhruba 400 eur ponúkajú veľmi príjemnú zmes dizajnu, výkonu, kvality fotoaparátov aj výdrže na jedno nabitie. Konkrétne sme sa pozreli a porovnali medzi sebou smartfóny Nothing Phone (2a) a OPPO Reno11 F. V tabuľke nižšie máte spísané základné parametre.

Nothing Phone (2a)OPPO Reno11 F
Rozmery161,7 x 76,3 x 8,6 mm161,1 x 74,7 x 7,5 mm
Hmotnosť190 gramov177 gramov
OdolnosťIP54IP65
Displej6,7-palcový AMOLED + 120 Hz6,7-palcový AMOLED + 120 Hz
Rozlíšenie2 412 x 1 080 pixelov2 412 x 1 080 pixelov
ProcesorMediatek Dimensity 7200 ProMediatek Dimensity 7050
RAM8/12 GB8 GB
Úložisko128/256 GB256 GB
Operačný systémAndroid 14 + Nothing OS 2.5.5Android 14 + ColorOS 14
Zadné fotoaparáty50 + 50 Mpx64 + 8 + 2 Mpx
Video4K 30 fps4K 30 fps
Selfie kamera32 Mpx32 Mpx
Batéria5 000 mAh5 000 mAh
Nabíjanie45 W, drôtové67 W, drôtové
Cena349/399 eur379,90 eur
Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Dizajn

Najskôr sa povenujeme samotnému dizajnu. Už z prvého pohľadu je zrejmé, že smartfón od Nothing ide viac dizajnovou cestou, čo vidno na priehľadnom plaste zadnej steny, OPPO Reno11 F zase chce zaujať modulom s fotoaparátmi.

Rozdiely v rozmeroch sú takmer zanedbateľné, akurát je OPPO Reno11 F o 13 gramov ľahší, čo pri priamom porovnaní v rukách aj poznáte. V oboch prípadoch však ide o plastovú konštrukciu, rozdiel je však v tom, že zadná strana je v prípade Nothingu Phone (2a) lesklá, takže nezbavíte sa neustáleho leštenia, OPPO má matnú stranu, ale jej nevýhoda je v tom, že sa omnoho viac kĺže v ruke.

Rozdiel je aj v odolnosti proti vode a prachu. Zatiaľ čo Nothing Phone (2a) má len IP54, OPPO Reno11 F má až IP65, čo sa pri náhodnom spadnutí napríklad do vody určite hodí.

Nothing Phone (2a) však okrem dizajnu boduje aj niečím, čo sa nazýva Glyph Interface. V tomto prípade ide o tri oblasti, kde sa nachádzajú LED diódy, ktoré vedia spolupracovať spolu s dianím v systéme. Napríklad pri regulovaní hlasitosti alebo pri odpočítavaní času. To je niečo, čo pri konkurencii rozhodne nenájdete.

Všimol som si však, že tlačidlá na Nothingu Phone (2a) sú výrazne tichšie, zatiaľ čo OPPO Reno11 F pri stláčaní vydáva dosť hlasné zvuky. To nemusí byť v každej situácii veľmi príjemné.

Preto som sa rozhodol, že udelím bod obom zariadeniam. Nothing Phone (2a) si ho zaslúži za hodnotnejší dizajn s Glyph Interface, na druhej strane OPPO Reno11 F zaujalo nižšou hmotnosťou a odolnosťou IP65.

Nothing Phone (2a)
1
:
OPPO Reno11 F
1
2.

Displej

Prejdime k hlavným dominantám oboch smartfónov, a to k displejom. Tam už pri pohľade na parametre vidno, že veľkosť aj rozlíšenie je identické, taktiež oba smartfóny ponúkajú 120 Hz. Rozdiel vidno v rámčekoch okolo displeja.

OPPO Reno11 F má bočné rámčeky síce o niečo tenšie, ale Nothing Phone (2a) ich ponúka vo všetkých štyroch stranách identické, čo pôsobí lepšie, mierne to pripomína moderné iPhony.

Obsah pokračuje pod reklamou

Taktiež je rozdiel v maximálnom jase. Zatiaľ čo OPPO Reno11 F ponúka maximálne 1 100 nitov, Nothing Phone (2a) až 1 300 nitov. To sa na prvý pohľad nemusí zdať veľa, ale leto sa blíži, kde každý jeden nit navyše rozhodne oceníte.

V oboch displejoch je integrovaná optická čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje absolútne identicky. Je rýchla, presná, spoľahlivá. Dokonca sa nachádza aj v rovnakých častiach displeja.

V tejto kategórii ma presvedčil hlavne vyšší maximálny jas aj symetrické rámčeky, čím si bod jednoznačne zaslúži Nothing Phone (2a).

Nothing Phone (2a)
2
:
OPPO Reno11 F
1
3.

Výkon

V prípade výkonu stavili obaja výrobcovia na procesory od spoločnosti MediaTek, konkrétne pri spoločnosti Nothing je to prvýkrát. Nothing Phone (2a) ponúka MediaTek Dimensity 7200 Pro vyrobený 4-nanometrovým procesom.

Na druhej strane Reno11 F má MediaTek Dimensity 7050 vyrobený 6-nanometrovým procesom. Už z tohto porovnania je jasné, že po výkonnostnej stránke je na tom novinka od Nothingu o niečo lepšie.

Rozdiel však nie je taký výrazný, na oboch smartfónoch si zahráte aj moderné 3D hry, pričom ani v jednom prípade som nezaznamenal nejaké prehrievanie. Oba smartfóny disponujú, samozrejme, podporou 5G sietí.

Ak sa teraz pozrieme na pamäť RAM, tak Nothing Phone (2a) sa predáva v dvoch variantoch s 8 a 12 GB RAM, OPPO Reno11 F má len jeden variant s 8 GB RAM. Čo sa týka úložného priestoru, aj tu má smartfón od Nothingu na výber 128 a 256 GB, OPPO Reno11 F má 256 GB. Ani v jednom prípade však nehľadajte slot na microSD karty.

Ďalší bod ide pre Nothing Phone (2a) pre vyšší výkon a dvojicu pamäťových možností.

Nothing Phone (2a)
3
:
OPPO Reno11 F
1
4.

Prostredie

Oba smartfóny bežia na najnovšej verzii Androidu s poradovým číslom 14. Nothing Phone (2a) má prisľúbené 3 veľké aktualizácie a 4 roky bezpečnostných záplat, pri OPPO Reno11 F tieto informácie nepoznáme, ale bude to veľmi podobné.

Obsah pokračuje pod reklamou

Avšak výrobcovia sa líšia grafickou nadstavbou. Nothing používa Nothing OS, OPPO zase ColorOS. Prvý smartfón pôsobí viac ako čistý Android s veľmi solídnou grafikou, najmä tmavých ikon, čo vyzerá výborne, taktiež tu nenájdete ani žiadne predinštalované aplikácie tretích strán a možnosti úprav sú tu oveľa ďalej ako na bežnom Androide, spomenúť môžem napríklad widgety na uzamykacej obrazovke.

OPPO ide zase viac farebnejšou cestou, avšak tu mi prekážalo viacero predinštalovaných aplikácií ako Facebook, Booking, Netflix, Spotify, TikTok, WPS Office a zopár hier.

Po stránke plynulosti prostredia ide karta na stranu Nothing Phone (2a), ktorý má skutočne vyladené animácie aj chod systému. Pri OPPO Reno11 F občas narazíte na nejakú tú neplynulú animáciu.

Bod teda zaslúžene patrí na stranu Nothingu Phone (2a).

Nothing Phone (2a)
4
:
OPPO Reno11 F
1
5.

Fotoaparáty

Zadná strana obsahuje modul s fotoaparátmi. Jeho dizajn nechám na posúdenie každému z vás. So spracovaním modulu fotoaparátov vyplýva aj to, že pri položení na stôl sa Nothing Phone (2a) nekolíše. Aplikácia je v oboch prípadoch maximálne prehľadná a všetko nájdete presne tam, kde aj očakávate.

Nothing Phone (2a) disponuje dvojicou 50-megapixelových senzorov, kde je jeden širokouhlý a druhý ultraširokouhlý. OPPO Reno11 F má hlavný fotoaparát so 64-megapixelovým senzorom a 8-megapixelový ultraširokouhlý senzor.

Tretí senzor u OPPO Reno11 F s rozlíšením 2 Mpx slúži na vyhotovenie makro záberov. Model od Nothingu tohto funkciou nedisponuje vôbec. Video natočíte v oboch prípadoch v 4K pri 30 fps. Pozor však na to, že novinka od OPPO nedisponuje optickou stabilizáciou obrazu.

Nižšie máte fotografie zo všetkých senzorov, a tak si môžete urobiť vlastný názor. Vľavo sú vždy zábery z Nothing Phone (2a), vpravo zase z OPPO Reno11 F.

Obsah pokračuje pod reklamou

Selfie kamera má v oboch prípadoch rozlíšenie 32 Mpx, pričom Nothing Phone (2a) prináša aj možnosť mierneho oddialenia obrazu, aby sa do záberu zmestilo viac ľudí. Na druhej strane môžete na OPPO Reno11 F nahrávať 4K video pri 30 fps, Nothing Phone (2a) to má obmedzená na Full HD pri 60 fps.

Nothing Phone (2a) získava bod za vyššie rozlíšenie ultraširokohlého senzora, široký režim selfie kamery a za optickú stabilizáciu obrazu. OPPO Reno11 F má zase vyššie rozlíšenie primárneho snímača a disponuje aj funkciou makro záberov, aj keď len v slabom 2-megapixelovom rozlíšení, ale aj tak si taktiež zaslúži jeden bod.

Nothing Phone (2a)
5
:
OPPO Reno11 F
2
6.

Konektivita

Pri moderných smartfónoch je veľmi podstatná aj ich konektivita. Oba kúsky majú Wi-Fi 6, Nothing Phone (2a) má najnovší Bluetooth 5.3, zatiaľ čo OPPO Reno11 F staršiu verziu 5.2. Nájdete tu aj GPS a NFC na bezkontaktné platenie.

Musím však vyzdvihnúť vibrácie Nothingu Phone (2a), ktorý prekvapil veľmi solídnou haptickou odozvou, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani dvojnásobne drahší smartfón. V prípade OPPO Reno11 F ide o klasické vibrácie, ktoré sú dobre zvládnuté, ale nie sú na úrovni Nothingu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Rovnako je to aj v prípade hlasných reproduktorov. Nothing Phone (2a) hrá veľmi solídne, chýba mu však basová zložka a pri vyšších hlasitostiach badať skreslenie zvuku. OPPO Reno11 F tento súboj prehráva už len tým, že má len jeden reproduktor na spodnej časti vedľa USB-C konektora, a to je škoda.

Vyzerá to tak, že aj v tejto kategórii sa pridáva ďalší bod na stranu smartfónu Nothing Phone (2a).

Nothing Phone (2a)
6
:
OPPO Reno11 F
2
7.

Výdrž a nabíjanie

Nothing Phone (2a) aj OPPO Reno11 F majú na dnešnú dobu slušnú kapacitu 5 000 mAh, pričom aj výdrž je plus-mínus rovnaká. Avšak veľký rozdiel je v maximálnej rýchlosti nabíjania. Nothing Phone (2a) zvláda maximálne 45 W, ale OPPO Reno11 F až 67 W, čo je výrazný rozdiel.

Avšak najväčšie mínus je v tom, že v balení oboch modelov nájdete len nabíjací USB-C kábel, v prípade Nothingu Phone (2a) veľmi pekne dizajnovo spracovaný. Inak povedané, ak chcete dosahovať maximálne rýchlosti nabíjania, musíte si priplatiť aj za takto výkonné adaptéry.

Tu nie je o čom, a tak po dlhej dobe si bod pripisuje model OPPO Reno11 F.

Nothing Phone (2a)
6
:
OPPO Reno11 F
3
8.

Cena

Ako som spomínal v úvode, na oba tieto smartfóny vám bude stačiť 400 eur. Nothing Phone (2a) sa predáva vo verzii 8+128 GB za 349 eur a vo verzii 12+256 GB za 399 eur. Cena OPPO Reno11 F je 379,90 eur, pričom kombinuje 8+256 GB, čo je presne medzi dvomi variantami od Nothingu.

V tomto prípade udeľujeme po jednom bode obom smartfónom.

Nothing Phone (2a)
7
:
OPPO Reno11 F
4

Verdikt

Obsah pokračuje pod reklamou

Tak ako to nakoniec dopadlo? Z nášho porovnania vzišiel ako víťaz Nothing Phone (2a), ktorý získal celkovo až 7 bodov, zatiaľ čo OPPO Reno11 F len 4. Samozrejme, toto je porovnanie, do ktorého som zaradil aj svoje osobné preferencie, s ktorými môžete, ale nemusíte súhlasiť. Oba smartfóny na danú cenovku ponúknu veľmi slušnú výbavu.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.