Dnes je tomu presne 20 rokov, čo sme vstúpili do Európskej únie. Kedysi veľký sen sa splnil a mnohé nemožné veci sa vďaka (neskoršieho) vstupu do Schengenského priestoru stali úplnou samozrejmosťou. Až takou, že dnes sa ozývajú hlasy že by sme mali ísť vlastnou cestou.
Voľný pracovný trh, štúdium v zahraničí, slobodné cestovanie, nízke roamingové poplatky, zdravotná starostlivosť v celej EÚ, domáca mena euro a mnoho ďalšieho nám za 20 rokov prinieslo viac plusov, ako nevýhod. Samozrejme, život v „spoločnej domácnosti“ prináša nielen práva, ale aj povinnosti.
Nedávno sme spísali krátky zoznam toho, čo všetko nám zakázala Európska únia. Mnohé veci sa na prvý pohľad zdali obmedzujúce, ale z odstupom času znamenali správny krok. Najnovšie Európska únia pripravila Zákon o umelej inteligencii, ktorý je vôbec prvým, čo sa zaoberá rizikami AI.
Veľký humbug spôsobilo obmedzenie výkonu vysávačov, aj keď v skutočnosti išlo o zmenu označovania príkonu, resp. výkonu na označenie maximálneho sacieho výkonu vysávača.
Ďalšou veľkou vecou bol zákaz výroby klasických volfrámových žiaroviek. Tie sa vymenil za kompaktné žiarivky, halogénky, či LED žiarovky. Ich postupná výmena sa už nestretla s takým odporom, aký sa zaznamenal pri vysávačoch. Dôvod bol jasný, vďaka EÚ ľudia šetrili na elektrine, čiže aj na výdavkoch.
EÚ sa podaril aj husársky kúsok, prinútil Apple implementovať USB-C port do iPhonov. Ešte predtým sa podarilo únii zjednotiť nabíjacie porty na typ micro-USB a tiež slúchadlové na 3,5 mm jack.
EÚ tiež tlačí na výrobcov lámp do projektorov. Podľa nariadenia EÚ ich už o pár rokov nebude povolené predávať. Stopku dostanú nielen samotné lampy, ale i projektory s týmito typmi lámp.
Únia bojuje za práva spotrebiteľov – a to až do takej miery, že to môže pre nich znamenať v konečnom dôsledku prehru. Dobrým príkladom sú vymeniteľné batérie. Na jednej strane je fajn, že si kúpite do vášho vlajkového smartfónu batériu za 25 € a sami ju vymeníte. Zabudnúť však budete musieť na odolnosť voči vode, alebo prachu.
Únia nám niektoré veci „prikázala“, resp. sme sa zaviazli k ich plneniu. Opäť tu máme niekoľko príkladov z technologického sveta.
Veľkým benefitom pre všetkým (teda okrem mobilných operátorov) je roaming. Len pred pár rokmi to bola drahá zábava, volať zo zahraničia. O dátach ani nehovoriac. Od roku 2017 sa neustále znižuje prepojovací poplatok medzi operátormi v Európskej únii, a to iba vďaka nariadeniu o zrušení európskeho roamingu.
Únia sa stará aj o bezpečnosť v našich autách. Vďaka povinnej výbave máme pod kontrolou napríklad tlak v pneumatikách. Od 7. júna vstúpi do platnosti nový bezpečnostný štandard. Zahŕňa povinný inteligentný tempomat, zadné senzory (alebo kamery), ako i systém sledujúci pozornosť vodiča. Vo vozidle bude musieť byť umiestnená aj čierna skrinka.
Vďaka EÚ je už môžete do iPhonov sťahovať aplikácie z tretích strán, teda nielen z App Store. Nevýhodu je možnosť stiahnuť si vírus, malvér, alebo iné nebezpečné programy. Aktuálne sa niečo podobné pripravuje aj pre iPady.
Európska únia chce, aby výrobcovia umožňovali opravy elektronických zariadení, vďaka čomu sa minimalizuje vznik nového elektroodpadu. Predbežná dohoda stanovuje, že predajcovia musia predĺžiť záručnú dobu o 12 mesiacov po oprave produktu v rámci záruky.
Únia tiež schválila prvé komplexné kryptografické pravidlá na svete. Budú požadovať, aby firmy, ktoré chcú vydávať, obchodovať a chrániť kryptoaktíva, tokenizované aktíva a stablecoiny v EÚ, získali licenciu.
Všetko, čo EÚ robí, je založené na zmluvách, ktoré stanovujú pravidlá fungovania únie. Pripomíname, že tieto zmluvy boli dobrovoľne a demokraticky odsúhlasené všetkými krajinami EÚ. Pri podrobnejšom pohľade zistíme, že v mnohých prípadoch sa nejedná o „zákaz“ zo strany EÚ, ale o zákon, ktorý reguluje konkrétnu oblasť.
EÚ sa v poslednej dobe intenzívne snaží o to, aby sme dosiahli tzv. európsku technologickú suverenitu. Dobrým príkladom je, že v Európe nemáme jedinú továreň, kde by sa vyrábali procesory, COVID-19 ukázal, ako veľmi sme závislí na dovoze týchto komponentov.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.