Geostacionárne družice sú síce výborným riešením pre stacionárny príjem, ale veľká vzdialenosť od Zeme prináša vysokú latenciu a znižuje silu signálu. Aj preto sú napríklad pre kvalitný príjem satelitnej TV potrebné pomerne veľké antény (hoci aj tie sa za posledných 20 rokov výrazne zmenšili).
Riešením je rozmiestnenie satelitov na nižšej obežnej dráhe. Tie sa však vzhľadom k povrchu pohybujú, preto pre celoplošné pokrytie ich musia byť v závislosti od výšky desiatky, ba aj stovky.
Podobný typ siete používa napríklad systém satelitného spojenia Iridium, alebo M2M riešenia spoločnosti ORBCOMM. Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX sa ústami svojho šéfa Elona Muska už dávnejšie netají, že plánuje vybudovať globálnu satelitnú sieť pre internetové pripojenie.
POZRITE SI: SpaceX má pre satelitný internet silného partnera – Google
A zdá sa, že neostane pri slovách. SpaceX totiž požiadala americkú federálnu vládu o povolenie testovania „vesmírneho internetu“, informoval portál Geeky Gadgets. Elon Musk chce dostať do vesmíru až 4000 malých komunikačných družíc, ktoré z nízkej obežnej dráhy sprostredkujú širokopásmový dátový prenos po celej planéte. Satelity vytvoria zrejme mrežovú sieť, takže dátové toky poputujú aj medzi susednými bunkami, nielen v smere Zem-vesmír a späť.
SpaceX požiadala americkú Federal Communications Commission o potrebné povolenia už pred mesiacom a zrejme sa projektom satelitného internetu z nízko letiacich družíc vážne zaoberá. Zároveň ide o jedného z mála veľkých hráčov, ktorý môže takúto víziu skutočne realizovať. Mimochodom raketové nosiče Falcon 9 od SpaceX vyniesli do vesmíru aj komunikačné satelity spoločnosti ORBCOMM.
POZRITE SI: Facebook to myslí s „lietajúcim“ internetom vážne
Hoci malé satelity budú relatívne lacné, rozsiahly projekt určite lacný nebude. Vyžiada si zrejme desiatky štartov nosných rakiet a otázkou zostáva, ako zahustí 4000 nových objektov nízku obežnú dráhu, kde je už dnes čulý ruch.
S myšlienkou globálnej dátovej siete pre internetové pripojenie pracujú aj Google a Facebook, no najväčšia sociálna sieť už údajne od satelitného pokrytia upustila. V hre je však stále pokrytie pomocou dronov, ktoré vraj Facebook (aj Google) testuje. Google by sa mohol stať zároveň aj partnerom SpaceX pre jeho vesmírny projekt, čo by vzhľadom na predpokladané náklady rozhodne neuškodilo.
Zdroj: Geeky Gadgets, Foto. SpaceX