Už desiatky rokov je najvernejším spoločníkom v domácnostiach televízor. Ten za ten čas prešiel obrovským vývojom. Z veľkej debny produkujúcej neostrý čiernobiely obraz sa stalo tenké zariadenie s dokonalým zobrazením s extra rozlíšením a špičkovým audiom.
To samozrejme neznamená, že sa na tejto dlhej ceste neobjavilo niekoľko slepých uličiek, ktoré zo spätného pohľadu vôbec nedávajú zmysel. Vybrali sme tri najznámejšie prepadáky, ktoré mali zmeniť TV svet, ale nestalo sa tak.
3D technológia
3D bolo v roku 2010 obrovským hitom, no rýchlo sa zistilo, že očakávania nenaplnili možnosti tejto technológie. Dôvodov na neúspech bolo viacero. Asi najväčším bol ich príchod na trh. Len pár rokov predtým (2007 až 2009) žali úspechy televízor s HD rozlíšením, čiže len málokto bol ochotný kúpiť si 3D novinku.
Ďalším dôvodom bola nutnosť pozerať obsah cez nepraktické 3D okuliare, viaceré boli dokonca kompatibilné len s konkrétnymi modelmi televízorov. Spočiatku bolo treba ešte samostatne kupovať tieto okuliare, neskôr sa už rozdávali zadarmo. Ku koncu boomu s 3D TV prišla technológia, ktorá umožňovala vnímať 3D efekt aj bez okuliarov. Väčšina 3D televízorov sa do roku 2016 prestala vyrábať. Ako kuriozitu môžeme spomenúť, že 3D si našlo cestu aj do mobilov, prečítajte si náš článok z roku 2011. Kto nedá na 3D technológiu dopustiť, môže s ju užiť pomocou 3D projektorov.
Zakrivené obrazovky
Mal to byť veľký trhák. Zakrivenie obrazovky malo vtiahnuť divákov do deja, ale v skutočnosti sa nestalo nič. Keď ste sa pozerali na televízor so zakrivenou obrazovkou, nemali ste pocit zvýšeného „ponorenia“, ktoré malo zakrivenie obrazovky. Obraz sa však nezdal o nič viac pohlcujúci než pri pozeraní ktorýkoľvek iného televízora. Kto chcel lepší zážitok, staličo kúpiť si TV s väšľou uhlopriečkou.
Na rozdiel od bežného TV tu boli ďalšie nevýhody. Jedným z najväčších problémov zakrivených televízorov je skutočnosť, že ak ste sa na TV nepozerali priamo spredu, obraz sa začal skresľovať. Problémom bola aj vyššia cena. Mnoho používateľov sa nechalo nalákať na kúpu, ale rýchlo zistili, že táto technológia je zlá. V súčasnej dobe sa stále predávajú monitory so zakrivenou obrazovkou. Ich použitie je v tomto prípade oveľa lepšie, avšak ani v tomto prípade nie je pre každého.
Zabudované DVD prehrávače
Keďže televízory boli neodmysliteľnou súčasťou domácností, producenti im chceli dať pridanú hodnotu. Len málokedy sa to podarilo, televízor si naprieč desaťročiami zachoval status účelového zariadenia, ktorého využitie nemalo význam zlepšovať. Dôležitá bola len kvalita obrazu a zvuku. Napriek tomu sme mohli vidieť telky so zabudovaným videoprehrávačom, ktoré neskôr nahradili DVD playere.
Aký to malo význam je zrejmé, používateľ ušetril miesto a zvyčajne aj nejaký ten peniaz. Nevýhody však boli viditeľné tiež. Zvyčajne išlo o televízory s menšou uhlopriečkou a použité prehrávače neboli špičkové. To znamená, že boli poruchovejšie, ako samostatné zariadenia. Nikoho nepotešilo, keď musel odniesť do opravy celý televízor. Dnes, keď máme praktický každý televízor smart, nám príde toto riešenie úsmevné. V tej dobe však o streamovacích službách a internetovej televízii nikto netušil.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.