Texaský elektrický mix zdrojov energie spravovaný prevádzkovateľom elektrickej siete Electric Reliability Council of Texas (ERCOT) sa v roku 2023 výrazne zmenil.
Najväčším zdrojom obnoviteľnej energie v štáte je síce stále vietor, ale inštalácia novej kapacity veterných turbín sa v roku 2023 spomalila. Prírastky solárnej kapacity, často kombinované aj s batériovým úložiskom, naproti tomu rýchlo rástli. Podľa amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) sa predpokladá, že uprostred dňa, najmä v lete, solárna energetika vytlačí zemný plyn ako zdroj na výrobu elektriny v texaskej rozvodnej sieti.
EIA však hovorí, že zemný plyn bude aj naďalej kľúčovým energetickým zdrojom vo večerných hodinách, keď je dopyt vysoký a solárna výroba klesá. Produkcia elektrickej energie z plynových elektrární je často najvyššia medzi 18. a 20. hodinou.
Texaské veterné elektrárne vyrábajú elektrinu aj večer, čím sa obmedzuje potreba jej dodatočnej výroby spaľovaním zemného plynu. Hodinová priemerná výroba elektriny z vetra zostala za posledné dva roky zhruba na konštantnej úrovni 11,2 GWh. Solárna energetika zatiaľ ťahá v rámci obnoviteľných zdrojov za kratší koniec, ale rýchlo rastie. V lete 2022 bola priemerná hodinová výroba elektriny zo slnka 3,6 GWh a v lete 2023 sa zvýšila už na 5,1 GWh.
ERCOT – priemerná hodinová produkcia elektriny v Texase počas leta (jún, júl a august) v GWh. Ostatné zdroje (sivá) zahŕňajú okrem plynových aj uhoľné, vodné a jadrové elektrárne.
Počas roku 2023 Texas vyrobil z vetra približne 108 000 GWh energie a približne 32 000 GWh zo solárnych elektrární. Navyšovanie kapacít solárnych fariem zvyšuje ich podiel produkcie na energetickom mixe. V roku 2023 dosahovala inštalovaná solárna kapacita v Texase celkovo približne 16 GW, čo už je slušný výkon. Developeri elektrární plánujú v rokoch 2024 a 2025 pridať do siete ďalších približne 24 GW čistej letnej kapacity solárnej energetiky, ale iba 3 GW menovitého výkonu veterných elektrární.
Obidva obnoviteľné zdroje – slnko, aj vietor – robia vďaka svojej nestabilite vrásky na čele predstaviteľom distribučných spoločností. Vítaným riešením na stabilizáciu sústavy sú preto batériové úložiská. Texas s nimi počíta a vývojári plánujú do roku 2025 začleniť do elektrickej siete batériové úložiská schopné dodať 13 GW výkonu. Popri rozvoji obnoviteľných zdrojov má narásť aj spotreba zemného plynu, ale tento rast bude relatívne nízky. EIA odhaduje 3 GW pridanej kapacity zemného plynu v priebehu nasledujúcich dvoch rokov, kým kombinovaná kapacita nových fotovoltických a veterných elektrární má byť v rovnakom období 27 GW.
Búrkou poškodené solárne panely
Solárne a veterné elektrárne sú však rizikové nielen kvôli nestabilite dodávok elektriny. Sú omnoho náchylnejšie na poškodenie vplyvom živelných pohrôm, ako klasické elektrárne. Ukázalo sa to pred niekoľkými týždňami, keď silné krupobitie poškodilo zhruba 1200 hektárov solárnych panelov práve v Texase. (Pozrite si letecké zábery poškodenej elektrárne vo videu.)
Búrka s krupobitím veľkosti golfových loptičiek spôsobila poškodenie solárnych panelov v zariadení Fighting Jays Solar, 350-megawattovom projekte uvedenom do prevádzky v júli 2022, ktoré sa nachádza v okrese Fort Bend v Texase. Elektráreň nebola zničená úplne, ale kvôli poškodeniam v súčasnosti funguje so zníženou kapacitou.