Horúce diskusie medzi fanúšikmi procesorov AMD a Intelu sú v podstate minulosťou. Začína sa skôr tuhšie súperenie medzi Intelom a výrobcami procesorov architektúry ARM. AMD má, ako sa zdá, stále väčší problém byť voči svojmu rivalovi konkurencieschopné. Napriek tomu sa ešte stále nevzdáva a má čo ponúknuť.
V týchto dňoch došlo k ďalšiemu poodhaleniu generácie procesorov Carrizo, o ktorej výrobca informoval postupne v novembri minulého a februári aktuálneho roka. Dnes poznáme detailov viac.
Žiaľ, hlavným rozdielom oproti Intelu je výrobný proces. Kým Intel už dlhší čas „frčí“ na 14 nm tranzistoroch a výrobcovia mobilných procesorov sa na to prinajmenšom chystajú, AMD ešte stále zaostáva s 28 nm výrobou u svojich dodávateľov. To znamená a priori štyrikrát horšie podmienky pre vývoj produktov. S tým sa vyrovnáva dosť ťažko.
AMD sa napriek tomu nevzdáva a robí to, čo vie. Inžinieri pracujú na optimalizáciách, podarilo sa im významne zmenšiť plochu viacerých subkomponentov a tiež zvýšiť efektivitu. Napríklad pri prehrávaní Full HD videa klesla spotreba na polovicu. 0 23 % menšia plocha čipu pomôže znížiť výrobné náklady a vytvoriť výrobcovi aspoň malý priestor pre ziskovú maržu.
O výkone štvorice x86 jadier architektúry Excavator výrobca tvrdí, že oproti priamemu predchodcovi sú silnejšie o 9-13, v krajnom prípade až o 55 %. Reálne zlepšenie však bude pravdepodobne v jednotkách percent. Hlavnou líniou portfólia budú úsporné 15 W procesory, do ktorých sa zmestí aj pomerne výkonná integrovaná grafika s 512 stream procesormi. S ňou si určite užijete aj moderné hry. Operačná pamäť je podporovaná v dvoch kanáloch pri frekvencii 2 133 MHz. Aj keby výrobcovia využívali toto maximum, čo robia zriedkavo, pamäť bude rozhodne brzdou grafického výkonu. Ten je pritom najsilnejšou zbraňou AMD, na ktorú Intel ešte stále nemá ideálnu odpoveď.
Nechýba pár technologických zaujímavostí, ako TrueAudio (kvalitnejší zvuk), DirectX 12 (najnovšia grafická knižnica vo Windowse 10), plná podpora 4K videa alebo FreeSync (zabezpečenie stability obrazu pri nižších frekvenciách v hrách).
Čipy by mali byť reálne dostupné neskôr v tomto roku, a to v notebookoch s cenou medzi 400 a 800 $. Pre AMD bude teraz hlavnou úlohou dosiahnuť aspoň aké-také predaje a prežiť. Budúci rok so 14 nm výrobou a od základu novou architektúrou môže výrobca chytiť druhý dych.
Zdroj a foto: AMD, Gizmodo