Reklama

Kde bol titán doteraz? Apple iPhone 15 Pro nie je zďaleka prvý

Zdroj | Apple
Števo Porubský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Všetci si myslia, že s titánom v mobiloch prišiel Apple. Nie je to pravda, no ako väčšinu z dnes už bežných vlastností smartfónov najviac spropagoval práve Apple. A keďže po Apple opakujú mnohí, už nie je jediný výrobca s titánovým smartfónom.

Na čo je ale dobrý titán v smartfóne? Má to zmysel? Kde bol titán doteraz a prečo ho výrobcovia poriadne ani nepoužívali?

Zdroj | Apple
Obsah pokračuje pod reklamou

Apple iPhone 15 vo verzii Pro a Pro Max nebol ani zďaleka prvým mobilným telefónom s titánovým telom. Skutočne prvým mobilom s titánovým telom bola ale špeciálna edícia Ericcsonu R320 TITAN (2000). Žiaľ, o tomto modeli sa veľa nevie, pretože to nebola masovka. Švédsky výrobca ho predstavil počas International Furniture Fair a vyrobil z neho iba 50 kusov.

Zdroj | Ericsson

Prvým reálnym titánovým mobilom tak bola až pred vyše 20 rokmi Nokia 8910 (2002), ktorú vtedy ešte fínsky gigant vyrobil s titánovým krytom. Bol to nádherný kus modernej techniky s cenou podobnou iPhone 15 Pro Max, no na tú dobu bol poriadne drahý. Zároveň ale aj pomerne lacný, pretože iba pár rokov predtým stál celkom obyčajný mobil takú sumu.

Zdroj | Nokia

Odvtedy sme mohli vidieť ešte niekoľko mobilných telefónov s použitím titánu, no nikdy nie v bežnom mobile či smartfóne. Išlo hlavne o telefóny Vertu. Predsalen, titán nie je lacný kov. Je tak logické, že táto unikátna zliatina sa dostala iba do tých najdrahších mobilov.

Ani dnes to nie je iné, hoci iPhone 15 Pro a Pro Max sú celkom masové smartfóny, minimálne čo sa týka ich množstva predaných kusov. Podobne to platí aj o ďalších konkurentoch, ktorí dnes majú titánové smartfóny vo svojej ponuke.

O tom to ale nie je. Je to o titáne, ktorý bol od svojho vzniku extrémne odolnou zliatinou, ktorú dodnes ako ľudstvo používame v leteckom a vesmírnom priemysle, no zároveň máme mnohí titán vo svojom tele v podobe najrôznejších lekárskych skrutiek, tyčí, klincov, náhradných kĺbok, platničiek apod.

Má vôbec titán v smartfóne význam? Na toto i viacero ďalších otázok o titáne v mobiloch sme sa opýtali Erika Bauzu zo spoločnosti TITAN FASTECH EUROPE.

Prečo je titán taký unikátny?

Titán je unikátny kvôli jeho pomeru pevnosti k hmotnosti a jeho veľmi dobrej odolnosti v extrémnych podmienkach. Keď ho porovnáme napríklad s oceľou, tak titán s rovnakou pevnosťou ako oceľ je skoro o polovicu ľahší (cca. 40%). Hlavnými výhodami sú okrem vysokej pevnosti aj dobrá chemická a antikorózna odolnosť. A čo je najdôležitejšie, tieto vlastnosti si zachováva aj pri vysokých teplotách, preto sa používa aj v vesmírnom priemysle.

Prečo ho výrobcovia začali používať znovu až teraz? Má to nejaký zmysel?

Titán je naozaj skvelý materiál kvôli jeho vlastnostiam a nízkej hmotnosti, ale jeho použitie by som skôr vnímal ako dobre cielený marketingový ťah. Keď sa vysloví slovo titán, je podvedome vnímané ako niečo výnimočné, ba dokonca až vesmírne, keďže je titán kvôli svojim vlastnostiam a odolnosti používaný aj vo vesmírnych misiách. Keď však pôjdeme do dôsledkov, použitie titánu v mobilných telefónoch nemá prakticky žiadne opodstatnenie.

Napríklad, iPhone 14 Pro Max vážil 240 gramov, nový iPhone 15 Pro Max váži 221 gramov. To je rozdiel iba niekoľko percent, resp. 19 gramov. Ak niekto dokáže takýto rozdiel pocítiť v rukách a zhodnotiť, že sa mu zvýši používateľský komfort telefónu, tak musí byť naozaj odborník. Bežný používateľ nemá šancu pocítiť rozdiel…

Mohol byť teraz titán lacnejší?

Nie. Ceny materiálov, vrátane titánu majú vo všeobecnosti za posledné roky stúpajúcu tendenciu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nie je lepší z hľadiska hmotnosti karbón?

Z hľadiska hmotnosti áno, ale nie z hľadiska pevnosti a celkových vlastností. Konštrukciu smartfónov nepoznám a neviem presne ktoré časti smartfónu sú vyrobené z titánu, ale predpokladám že sa jedná o šasi a vonkajší obal. Z hľadiska výroby tak bude pre tieto časti smartfónu titán výhodnejší ako karbón. A tiež sa zase vrátim k marketingu – titán znie lepšie ako karbón.

Čo titán a aféra s odtlačkami na iPhone 15? Bude sa to diať vždy?

Na toto odpovedať celkom presne neviem. Aféra vznikla preto, lebo titán ako taký na povrchu oxiduje. Takže prirodzene mení farbu, keď sa na povrchu vytvárajú oxidy titánu. Tam kde sú tlačidlá, ktoré denno-denne používame, titán oxiduje rýchlejšie. Apple sa snažil problém vyriešiť aplikáciou ochhrannej vrstvy, ale toto riešenie nefungovalo, preto zmeny farby v oblasti tlačidiel boli také viditeľné.

Ak si výrobcovia poradia s povrchovou úpravou, ktorá zamedzí oxidácii, v budúcnosti už k podobným incidentom nemusí dochádzať. Otázkou je ale zase výrobný proces a výrobné náklady. Predpokladám, že aby problému do budúcna zabránili, budú nanášať na povrch nejaké priehľadné syntetické vrstvy.

Apple iPhone 15 Pro Max, Samsung Galaxy S25 Ultra a Xiaomi 14 Ultra, 3 smartfóny s titánovým telom.

Zatiaľ sú na trhu traja výrobcovia s titánovými vlajkovými loďami. Máme sa tešiť na viac? Alebo je to výsada tých najluxusnejších?

Za mňa to bude zas len o marketingu a ziskovosti. Každý výrobca, ktorý chce zamiešať karty na trhu so smartfónmi, vyrobí na skúšku nejaký model s titánovými šasi resp. obalom. Ak sa ten uchytí, vyrobí aj nástupcu. Ak bude konkurencia vidieť, že sa to predáva a že to ľudia chcú, tak sa chytia aj ostatní. Ak nie, dopadne to podobne ako Nokia a Vertu – dnes si už na nich nikto nespomenie.

Takže titán áno, alebo nie?

Titán ako taký je super materiál, ale na použitie v smartfónoch nemá podľa môjho názoru prakticky žiadny zmysel. Keďže telefón nie je ani tepelne, ani chemicky namáhaný a nebude s ním nikto letieť do vesmíru, je príplatok za tento výnimočný materiál zbytočný luxus. Titán je naozaj výborný materiál, no treba ho využívať hlavne tam, kde má svoje opodstatnenie.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.