- #E-mobilita
- 4 min.
- 20.3.2024
Shell predá 1 000 čerpačiek, aby mohla budovať nabíjačky pre elektromobily
To, že ropní giganti vidia istú budúcnosť v ukončení používania fosílnych palív je fakt známy už niekoľko rokov. Nejedna sieť buduje, a to dokonca aj u nás, nabíjačky na svojich vlastných čerpacích staniciach.
Shell teraz oznámila, že sa chystá predať minimálne 1 000 čerpacích staníc, aby mohla rýchlejšie budovať nabíjačky pre elektromobily.
Britská spoločnosť Shell sa totiž v najnovšom pláne Energy Transition Strategy 2024. Podľa nej chce Shell chce do roku 2030 znížiť svoje emisie skleníkových plynov až o polovicu! Má ísť o polovicu voči roku 2016, kedy si firma dala tento záväzok. Už k minulému roku sa Shell podarilo dosiahnuť 60 % cieľa. Za 6 rokov tak má ešte množstvo času na transformáciu. Do roku 2050 sa zároveň Shell plánuje stať uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou!
To znamená, že v roku 2050 už nebude spracovávať ropu. Najväčším predpokladom je, že sa pretransformuje na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov hlavne v Austrálii, Európe, ale ja USA a výrobu syntetických palív pre ešte stále existujúce vozidlá na svete aj o tých 26 rokov. Dovtedy bude ale naďalej pracovať s ropou, hoci vo väčšom množstve sa sústreďuje už aj na skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý má už dnes nižšiu uhlíkovú stopu.
Shell zároveň investuje obrovské zdroje do riešení, ktoré sú a budú schopné zachytávať CO2 a tak aj napriek jeho vytváraniu bude firma schopná rovnaké množstvo zachytiť z ovzdušia a bude tak uhlíkovo neutrálna. Je to niečo podobné ako robia firmy dnes, keď sadia stromy, ktoré pohlcujú CO2.
Takto má vyzerať proces transformácie Shell do roku 2050. Kým v súčasnosti sú najväčším percentom na obrate/výrobe produkty z ropy, v rokoch 2040 až 2050 to majú byť bioplaivá, LNG, vodík a nabíjanie elektromobilov. Shell dokonca plánuje aj batériové úložiská.
„Energia prispela neuveriteľným podielom k ľudskému rozvoju a umožnila mnohým ľuďom na celom svete žiť prosperujúcejšie životy. Dnes musí svet uspokojiť rastúci dopyt po energiách a zároveň riešiť naliehavú výzvu zmeny klímy. Som povzbudený rýchlym pokrokom v energetickom prechode v posledných rokoch v mnohých krajinách a technológiách, čo posilňuje moje hlboké presvedčenie o smerovaní našej stratégie,“ povedal Wael Sawan, CEO spoločnosti Shell.
Zároveň sa chce Shell podieľať na dekarbonizácii dopravy znížením ich predaja o 15-20 % do roku 2030. Pomôcť má k tomu budovanie nových staníc, na ktorých si budú môcť zákazníci nabíjať svoje elektromobily.
Spoločnosť si na to podľa vlastných slov vyčlenila 10-15 miliárd dolárov, ktoré preinvestuje od roku 2023 do 2025 na splnenie svojich nových cieľov. Nejde pritom len o budovanie nabíjačiek, za tú sumu by Shell vedela pokryť celú Európu. Iba v roku 2023 Shell preinvestoval 5,6 miliardy dolárov na tieto riešenia, čo malo predstavovať takmer štvrtinu jeho kapitálových výdavkov.
Tieto nízko emisné riešenia obsahujú vývoj a výrobu biopalív, obnoviteľné zdroje, vodíkové riešenia, ale aj riešenia na zachytávania CO2, no, samozrejme, aj riešenia pre elektromobilitu, hlavne nabíjačky. A aj o tých je toho popísaného viac v stratégii Energy Transition Strategy 2024.
Shell plánuje v tomto a budúcom roku odpredať 1 000 čerpacích staníc vo vlastníctve spoločnosti Shell. Zároveň však Shell plánuje vybudovať nové nabíjacie stanice po celom svete, prevažne však v Európe a Číne. Do roku 2030 chce Shell mať v sieti až 200 000 nabíjačiek. Tento a budúci rok má pribudnúť v sieti celkom slušných 25 000 nabíjačiek. V súčasnosti ich má Shell po svete už 54 000, najviac v Číne.
Aj Shell si uvedomuje obrovskú konkurenčnú výhodu vďaka svojej súčasnej sieti čerpacích staníc. Práve tie majú už vybudované zázemie, ktoré mnohým verejným nabíjacím staniciam chýba – toalety, miesto na oddych a čakanie, možnosť zakúpenia si kávy a jedla, či v mnohých prípadoch aj základných potravín.