Reklama

Ako dostať 5G mmWave cez okná a steny? Riešením je LiFi

Zdroj | pureLiFi
Juraj Procházka
Zdroj | pureLiFi
Zdroj | pureLiFi

Mobilní operátori už (konečne) začínajú používať spektrum milimetrových vĺn (mmWave) na poskytovanie vylepšených služieb 5G, vrátane fixného bezdrôtového prístupu (FWA).

„Drobnou“ komplikáciou je však extrémny útlm pri prechode mm vĺn cez okná a steny. Škótska spoločnosť pureLiFi však na Mobile World Congress 2024 v Barcelone predstavila riešenie tohto problému pomocou technológie LiFi.

LiFi (alebo tiež Li-Fi) je čosi ako optická verzia Wi-Fi, ktorá na prenos dát používa namiesto rádia svetelné lúče. Technológia existuje už asi desať rokov, no očakávaný prielom zatiaľ nepriniesla.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Philips nasadil technológiu LiFi v praxi. Čo prináša?

Hlavným dôvodom bol pozoruhodný pokrok Wi-Fi za posledné desaťročie. Vďaka väčším prídelom nelicencovaného spektra a vylepšeniam technológie s príchodom nových štandardov výrazne narástla dátová priepustnosť Wi-Fi. To eliminovalo jednu z hlavných predností LiFi.

Firma pureLiFi však verí, že našla medzeru v ponuke širokopásmového pripojenie, ktorú dokáže vyplniť práve LiFi. Produkty pureLiFi sa môžu pochváliť zhodou s globálnym štandardom IEEE 802.11bb pre LiFi schváleným v roku 2023. Toto upevňuje LiFi ako vyspelú technológiu pripojenia novej generácie, ktorá je pripravená doplniť a rozšíriť konvenčné bezdrôtové siete uvoľnením novej kapacity a spoľahlivosti.

V Barcelone spoločnosť pureLiFi predstavila užívateľsky montovateľnú dvojitú prírubu, ktorá sa pripája na obe strany okna s názvom LINXC Bridge (titulné foto). Toto premostenie dokáže preklenúť bariéru moderných okenných výplní, ktoré predstavujú problém aj pre vyššie frekvencie v pásmach využívaných technológiami 4G. No pre mmWave sú prakticky nepreniknuteľné.

To je čosi na zamyslenie pre 5G alarmistov, ktorí už niekoľko rokov sľubujú katastrofu a genocídu vďaka sieťam 5G a mm vlny považujú za „konečnú“.

Zariadenie prenáša optickú verziu prichádzajúceho rádiového signálu cez sklenené okno, takže dáta môžu byť distribuované do smerovača alebo iného zariadenia v miestnosti.

Zdroj | pureLiFi

Alistair Banham, CEO pureLiFi, hovorí, že dostať vonkajšie signály do interiérov je čoraz ťažšie, pretože rádiové technológie využívajú vyššie frekvenčné pásma a používajú náročné kódovanie, ako OFDM (ortogonálny frekvenčný multiplex). Zároveň materiály používané na stavbu budov sú menej priepustné pre rádiové signály. S nasadením služieb FWA v pásme 5G mmWave bude tento problém ešte vypuklejší. Keďže mm vlny neprenikajú cez steny alebo okná, bude externá anténa prepojená káblom na vnútorný smerovač nevyhnutnosťou. Alebo možno ani nie.

Prenosový systém PureLiFi LINXC Bridge, vyvinutý v spolupráci s kanadskou spoločnosťou Solace Power má pomôcť tieto bariéry prekonať. Hlavnou výhodou má byť možnosť svojpomocnej inštalácie priamo na okenné sklá (zvonku a zvnútra) bez potreby vonkajšej antény alebo vŕtania otvorov cez stenu budovy.

Ako to funguje?

Na vonkajšej strane okna je prijímacia časť s anténou pre rádiové mmWave vlny. Tá signál konvertuje na svetlo a cez okno ho pár centimetrov prenáša do prijímacej jednotky. Ďalej sa môže konektivita šíriť po kábli cez Ethernet, alebo bezdrôtovo cez Wi-Fi, alebo LiFi (obrázok vyššie).

Aby sa systém obišiel bez vŕtania, bolo potrebné vyriešiť aj napájanie vonkajšej jednotky. To sa podarilo prostredníctvom bezdrôtového napájania, takže obidve časti stačí nalepiť na vnútornú a vonkajšiu stranu okna. Vzhľadom na vzdialenosť medzi sklenenými tabuľami okien s izolačným dvojsklom, alebo aj trojsklom by nemalo byť bezdrôtové napájanie vonkajšej jednotky problémom. Energetická účinnosť prenosu napájania je už iný príbeh.

Pozrite si

Trulifi prenáša dáta rýchlo a bezpečne. Nahradí Wi-Fi?

Podľa pureLiFi môže LINXC Bridge ponúknuť obojsmerné LiFi prepojenie s rýchlosťou rádovo 1Gbit/s a veľmi nízku latenciu. LINXC Bridge v súčasnosti využíva modul Light Antenna ONE, ktorý je schopný zabezpečiť gigabitovú prenosovú rýchlosť. Budúce iterácie konceptu údajne umožnia ešte vyššie rýchlosti. Samotný štandard 802.11bb má definovanú hornú hranicu rýchlosti 9,6 Gbit/s, takže stále je dosť priestoru na vylepšenia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.