Reklama

Gemini je na vzostupe, nahradí napokon všade Asistenta Google?

Zdroj | charlesdeluvio / Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | charlesdeluvio / Unsplash
Zdroj | charlesdeluvio / Unsplash

Apple, Google aj Microsoft postupne pretláčajú do svojich operačných systémov novú generatívnu umelú inteligenciu. Nehovoríme však teraz o Siri, Asistentovi či Cortane.

História sa opakuje a z toho, čo sme predtým volali AI, sa stali iba „hlúpi“ hlasoví asistenti, zatiaľ čo nálepku AI získali súčasné modely na generovanie digitálneho obsahu.

Microsoft sa v tomto smere do istej miery spolieha na inteligenciu od spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za vývojom modelu GPT, ktorý poháňa ChatGPT, ale aj Copilot-a. Na Apple v tomto smere ešte čakáme a výsledkov jeho vývoja sa máme dočkať už v priebehu leta na vývojárskej konferencii WWDC, kde bude predstavená aj nová aktualizácia iOS 18.

Obsah pokračuje pod reklamou

Google prednedávnom nahradil svoju doterajšiu generatívnu AI menom Bard, ktorý bol na trhu len zhruba rok, novším a šikovnejším modelom Gemini. Aj ten pomerne rapídne zlepšuje a koncom februára predstavil jeho novú verziu s označením 1.5, ktorá sa vyrovnáva aj súčasnému platenému modelu Gemini 1.0 Ultra.

Čo však s pôvodnou AI? V našich smartfónoch, reproduktoroch, slúchadlách, televízoroch, soundbaroch či autách, máme už niekoľko rokov Asistenta Google. Nedokáže s nami na rozdiel od generatívnej AI plne konverzovať, no za to pri žiadostiach o vypnutie svetiel, nastavenie časovača či otvorení garážovej brány nezvykne ani halucinovať.

Pozrite si

Slovenská národná galéria sa naplno otvára verejnosti, čo tam môžete vidieť?

Google sa tak aktuálne nachádza v zvláštnom prechodnom období, ktoré by malo vyústiť v úplne nahradenie Asistenta novou AI Gemini. Stále však existujú oblasti, v ktorých je „hlúpejší“ Asistent vlastne spoľahlivejší a rýchlejší.

V prostredí Android smartfónov existuje aktuálne voliteľná možnosť vymeniť si Asistenta za Gemini, ktorý sa týmto stane vašim hlavným mobilným asistentom. Konkrétne dokáže tieto funkcie:

  • Vytvárať alebo upravovať budíky a časovače,
  • telefonovať, posielať správy a čítať prichádzajúce správy,
  • ovládať zariadenie, napríklad zapnúť baterku alebo Bluetooth, alebo otvoriť aplikáciu,
  • ovládať svetlá, zabezpečiť domácnosť a ďalšie inteligentné domáce zariadenia,
  • vysielať správy na pripojených zariadeniach v domácnosti,
  • prečítať webovú stránku nahlas (Pixel 8 alebo novší),
  • získať pomoc s Pixelom cez príkaz „Pomôž mi s mojím Pixelom“ (Pixel 8 alebo novší),
  • nastaviť pripomienky a vytvoriť udalosti v kalendári (vyžaduje zapnutie rozšírenia Google Workspace)

Naopak, stále existuje mnoho funkcií, ktoré Gemini úplne nezvláda tak dobre ako Asistent a v ktorých sa ešte Google spolieha na svoju staršiu „AI“. Toto sú prípady, kedy sa k vám v smartfóne ozve Asistent namiesto Gemini:

  • Keď získavate informácie a aktualizácie „na prvý pohľad“,
  • keď používate mikrofón na vyhľadávacom paneli aplikácií Mapy Google a keď aktivujete asistenta Google pri navigácii, napríklad klepnutím na mikrofón na obrazovke alebo poviete „Hej Google“ a keď používate režim riadenia asistenta Google,
  • pri prístupe ku Asistentovi Google z Android Auto pripojíte telefón k zobrazeniu vášho vozidla,
  • keď používate mikrofón na vyhľadávacom paneli aplikácie Waze a keď aktivujete asistenta Google pomocou aplikácie Waze v popredí,
  • na Gboarde, keď používate asistenta na prepis hlasu,
  • keď získate oznámenia Android z Asistenta Google.

Zároveň, aj keď máte v smartfóne aktivované rozhranie Gemini, pri vyvolaní AI prostredníctvom slúchadiel, stále k vám prehovorí Asistent. To by sa však podľa kúsku kódu v novej beta verzii aplikácie Google malo už čoskoro zmeniť. Google priamo v kóde uvádza, že pracuje na rozšírení Gemini aj do slúchadiel.

Spočiatku, keď mal Google k dispozícii iba prvú verziu AI modelu Bard, prepájal jeho inteligenciu s Asistentom pod značkou „Assistant with Bard“. Týmto do povedomia ľudí dostával fakt, že Asistent je po novom o niečo inteligentnejší, no zároveň nenahrádzal svoju už etablovanú značku Asistent. Zdalo sa tak, že tieto značky budú fungovať bok po boku alebo sa Bard postupne stane súčasťou Asistenta.

Teraz však plány Google pôsobia skôr opačne a zdá sa, že sa značky Asistent postupne Google zbaví. Je možné, že Google tak robí z dôvodu, aby do povedomia ľudí dostal informáciu, že aj on má v rukách vlastnú generatívnu umelú inteligenciu, ktorou chce priamo konkurovať v súčasnosti najpopulárnejšiemu modelu, ChatGPT od OpenAI.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.