- #Slovensko
- 3 min.
- 13.2.2024
Na Slovensku máme rádio necelých sto rokov. Ako si ho naladiť digitálne?
Rozhlasové vysielanie bude mať 20. decembra na budúci rok okrúhly sviatok. Poštoví technici a úradníci na konci roka 1925 uskutočnili z Košíc prvé úspešné pokusné vysielanie.
Dnes je už jasné, že „rádio“ má svoje slávne dni dávno za sebou. Nielen vďaka silnej konkurencii televízneho vysielania, ale najmä internetu, ktorý prináša všetko, odkiaľkoľvek a okamžite.
To však neznamená, že rozhlas nekráča s dobou. Dnes, pri príležitosti Svetového dňa rozhlasu, môžeme konštatovať, že ešte nepatrí do starého železa. Najnovšou technologickou novinkou je príchod tzv. digitálneho rádia, poznáme ju pod skratkou DAB+. Je odvodená od anglického označenia Digital Audio Broadcasting. Obrovskou výhodou je čistý zvuk bez šumov aj pri zníženej kvalite príjmu rozhlasového signálu, kde analógové vysielanie stráca na kvalite.
Ďalšou výhodou sú sprievodné digitálne informácie, tie sa zobrazujú na digitálnom displeji. Štandardne ide o názov skladby, meno interpreta, názov programu, dopravné informácie, hlásenia o počasí a ďalšie užitočné informácie.
Rozhlasové vysielanie v systéme DAB+ je priamym nástupcom FM vysielania, ktoré prinášalo najkvalitnejší zvuk. Aj DAB+ vysielanie je šírené sieťou pozemných vysielačov, takže nepotrebuje pripojenie na internet, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Ako si naladiť digitálne vysielanie?
Aby ste mohli prijímať digitálne vysielanie, musíte mať rozhlasový prijímač s označením DAB+. Nemusíte sa obávať za veľkú investíciu, cena takýchto rádií začínajú na 30-tich eurách. Odporúčame však vyspelejšie modely, ktorú už umožňujú príjem vysielanie aj cez internet, dokonca ponúkajú aj Bluetooth konektivitu. Ich cena sa pohybuje zhruba od 100 eur.
DAB+ vysielanie si na takomto prijímači môžete naladiť v pásme 174 až 230 MHz. K dispozícii je veľké množstvo obsahu. RTVS ponúka v DAB+ všetky programové služby FM vysielania RTVS. Je to Rádio Slovensko, Rádio_FM, Rádio Devín, Rádio Regina Západ, Rádio Regina Stred, Rádio Regina Východ, Rádio Patria a Rádio Slovakia International. Okrem toho môžete prijímať stanice, ktoré sa vysielajú len cez internetu: Rádio Pyramída, Rádio Junior, Rádio Litera.
Prečo sa Svetový deň rozhlasu pripomína práve 13. februára? Presne v tento deň v roku 1946 vznikol rozhlas OSN.