Reklama

Ako vznikajú slovenské dabingové AI paródie známych filmov a seriálov?

Zdroj | Copilot AI
Stanislav Vinc
Zdroj | Copilot AI
Zdroj | Copilot AI

Ak si radi pozriete krátke videá na sociálnych sieťach, potom vás zrejme už niečo hovorí meno Harry Humenčan a možno ste natrafili už aj na rovnakou metódou predabované seriály Priatelia či Dva a pol chlapa.

Originálne slovenské dabingové hlasy samozrejme vtipným paródiám svoje hlasy neprepožičali a ani nemuseli. O ich takmer dokonalú imitáciu sa plne stará umelá inteligencia.

Akým spôsobom sa presne umelá inteligencia udomácni v technológiách a aký vplyv bude mať na pracovný svet, ukáže napokon až čas. Už dnes je ale jasné, že vie byť rovnako dobre využitá na zábavu, ako môže byť aj zneužitá na škodlivé účely.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na Slovensku sa v internetovom priestore s AI, ktorá dokáže napodobniť prakticky akýkoľvek hlas, stretávame v posledných mesiacoch už druhý krát odlišných kontextoch. Najprv bola zneužitá v predvolebnej kampani na vytváranie falošných nahrávok kandidátov, teraz baví celý internet dabovaním obľúbených filmov a seriálov.

Nástrojov na takéto „klonovanie“ hlasov pomocou AI je na internete mnoho, s rôznou kvalitou výsledkov. Medzi tie najlepšie, ktoré dokonca zvládajú perfektne aj slovenčinu, sa radí nástroj ElevenLabs. Vytvárať v ňom nahrávky z textu pomocou vopred vytvorených hlasov môžete aj bezplatne, na vytvorenie klonu vlastného hlasu je už potrebné predplatné.

ElevenLabs je prekvapivo mladou firmou, ktorú spoločne založili v roku 2022 bývalý inžinier strojového učenia spoločnosti Google, Piotr Dąbkowski a bývali firemný stratég spoločnosti Palantir, Mateusz Staniszewski. Ako rodených Poliakov ich k vytvoreniu takéhoto nástroja inšpiroval poľský dabing, v ktorom si dabingoví herci na emócie príliš nepotrpia a všetky postavy v ňom dabuje zvyčajne len jeden herec.

Hlasová syntéza a napodobňovanie reálnych hlasov pomocou nej, nie je žiadnou novinkou. ElevenLabs sa však od doterajších nástrojov líši v tom, že na syntézu hlasov využíva pokročilejšie algoritmy umelej inteligencie a strojového učenia, ktorá analyzuje aj intonáciu, prestávky, lapsusy a dokonca aj emócie od hnevu cez šťastie až po naliehanie, ktoré potom v AI generovanom hlase počuť.

https://youtu.be/-5KlmJmdcas

Zatiaľ čo AI-generované hlasy bavia slovenský internet, v zahraničí sa už proti tomuto nástroju dabingoví herci búria. Tvorcom takýchto paródií väčšina z nich nedala a nikdy nedá povolenie použiť ich hlas a fanúšikov žiadajú, aby im takéto videá nahlasovali a podobné nástroje si nikdy nepredplácali.

ElevenLabs je, podobne ako jemu ďalšie podobné služby, už pokročilým nástrojom, pomocou ktorého je možné vytvárať aj polo-profesionálne dabingy napríklad do hier s nižším rozpočtom. Príkladom toho je aj očakávaná slovenská hra Vivat Slovakia, ktorá sa možno takýmto spôsobom dočká anglického dabingu, ktorý by inak v hre takmer určite chýbal.

Pre verejnosť, jednotlivcov a na zábavu, je ElevenLabs určený primárne pre klonovanie vlastného hlasu, čo spoločnosť jasne definuje aj vo svojej príručke pre klonovanie. Pokiaľ chcete klonovať cudzí hlas, mali by ste mať na to jasný súhlas od daného človeka, ktorého hlas kopírujete.

Klonovanie hlasu bez súhlasu je podľa spoločnosti prípustné iba pre súkromné študijné účely, nekomerčný výskum, vzdelanie, citovanie a tiež karikatúru, paródiu a satiru. Podobne je všeobecne výnimka zo zasahovania do autorského práva v prípade paródie definovaná aj v slovenskom zákone o autorských právach.

Generatívna umelá inteligencia však postavila celý svet na hlavu a v rámci porušovania autorských práv je riešená už aj na úrovni samotných spoločností, ktoré tieto AI nástroje vytvárajú a ktoré túto umelú inteligenciu často trénujú na cudzích dielach bez súhlasu ich autorov. Je tak možné, že legislatíva po celom svete sa ešte bude novým podobným službám prispôsobovať s ohľadom na nové možnosti, ktoré nám priniesli.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.