Reklama

Ktoré banky na Slovensku dostanú okamžité platby ešte tento rok?

Zdroj | European Payments Council
Števo Porubský
Zdroj | European Payments Council
Zdroj | European Payments Council

V roku 2022 sme sa po pomerne dlhom čakaní dočkali tzv. okamžitých platieb aj na Slovensku. Spustili ho vtedy iba 4 banky z 24 bánk na Slovensku, neskôr sa pridala piata.

Vďaka EÚ a novo schválenému nariadeniu Európskeho parlamentu sa ešte tento rok dočkáme aj na Slovensku SEPA okamžitých bankových platieb u všetkých našich bánk. Ale aj bánk v EÚ.

Za okamžité sa pritom považujú bankové prevody do 10 sekúnd, ktoré je možné uskutočňovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Mnohé banky majú totiž „otváraciu dobu“ aj na on-line bankovníctvo, čo je celkom nelogické, keďže neexistuje žiadny zamestnanec, ktorý by sedel pri počítači a sledoval a schvaľoval jednotlivé bankové prevody. Na to by banky potrebovali armády zamestnancov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aj preto vznikla ešte v roku 2017 platobná schéma okamžitých platieb SEPA Instant Credit Transfer (SCT Inst) a podmienky pre jej fungovanie. „V rámci schémy okamžité platby (SCT Inst) fungujú ako štandardné SEPA platby v mene euro (SEPA Credit Transfer (SCT)), ale prevod prostriedkov je zrealizovaný okamžite, najneskôr do 10 sekúnd medzi účastníkmi jednotného európskeho platobného priestoru (SEPA),“ píše na svojom webe NBS.

Zároveň by ste mali byť do 10 sekúnd informovaný aj o tom, či prevedené peniaze boli alebo neboli sprístupnené zamýšľanému príjemcovi.

Plusom okamžitých platieb je fakt, že ho môžu využívať nielen fyzické, ale aj právnické osoby, teda podnikatelia i veľké firmy. Zároveň okamžité SEPA platby fungujú naprieč krajinami EÚ, takže ak žijete v inej krajine, kde vám chodí výplata na účet v tamojšej banke, prevod na slovenský účet bude okamžitý.

Aktuálne okamžité prevody podporuje okolo 2 300 bánk v EÚ, dokonca aj niekoľkých ďalších krajín, ktoré v EÚ nie sú. Maximálna povolená suma transakcie je 100 000 €, u nás ich však obmedzujú samotné banky. Okamžité platby sú zároveň bez akéhokoľvek poplatku či príplatku.

Europoslanci v stredu prijali nové pravidlá na zabezpečenie okamžitých platieb v celej EÚ. „Cieľom nového nariadenia je zabezpečiť, aby retailoví klienti a podniky, najmä malé a stredné podniky, nemuseli čakať na svoje peniaze a aby sa zvýšila bezpečnosť prevodov. Banky a iní poskytovatelia platobných služieb budú musieť zabezpečiť, aby boli úhrady dostupné a okamžite spracované,“ píše sa na webe Európskeho parlamentu.

„Pravidlá budú musieť uplatňovať po dlhšom prechodnom období aj členské štáty, ktorých menou nie je euro, ak ich účty ponúkajú pravidelné transakcie v eurách. V prípade takýchto účtov mimo pracovných hodín bude existovať osobitná výnimka z uskutočnenia platby do desiatich sekúnd vzhľadom na možné obavy týkajúce sa prístupu k hotovosti v eurách,“ dodáva EP.

Zvýši sa aj bezpečnosť

Pre vyššiu bezpečnosť prevodov majú mať banky „zavedené spoľahlivé a aktuálne opatrenia na odhaľovanie a prevenciu podvodov s cieľom zabrániť tomu, aby sa úhrady dostali na nesprávny účet z dôvodu podvodu alebo chyby.“

Zároveň banky a finančné inštitúcie by mali ako „dodatočnú ochranu proti podvodom umožniť svojim klientom stanoviť maximálnu sumu okamžitých úhrad v eurách, ktorá by sa dala ľahko upraviť pred ďalším prevodom.“ Ak banka „nesplní svoje povinnosti v oblasti predchádzania podvodom, čo vedie k finančnej škode, môže klient požadovať náhradu škody zo strany poskytovateľa služieb podľa nových pravidiel.“

Kedy sa ich dočkáme?

Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 20 dní po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ, teda ešte túto jar. „Poskytovatelia platobných služieb so sídlom v eurozóne budú mať 9 mesiacov na to, aby sa pripravili a mohli prijímať okamžité úhrady v eurách, a 18 mesiacov prípravy na ich zaslanie.“

Obsah pokračuje pod reklamou

Okamžité platby tak budú musieť prijímať všetky banky na Slovensku, no ich zasielanie budú môcť oficiálne zdržať až do budúceho roka. Robili by to ale zbytočne a išli by iba proti svojim klientom. V krajinách, kde nie je zavedené euro budú mať banky na zavedenie SEPA okamžitých platieb podstatne viac času. „Pravidlá budú musieť uplatňovať po dlhšom prechodnom období aj členské štáty, ktorých menou nie je euro, ak ich účty ponúkajú pravidelné transakcie v eurách.“

Ktoré banky budú okamžité platby podporovať na Slovensku?

Keďže po novom budú SEPA okamžité platby povinné zo strany všetkých bánk, na Slovensku ich budú podporovať všetky u nás obchodujúce banky. Podľa dát z NBS máme na Slovensku 24 bánk:

365.bank
BKS Bank
BNP PARIBAS
Citibank Europe
COFIDIS
Československá obchodná banka
Fio banka
ING Bank
J&T BANKA
KDB Bank Europe
Komerční banka
mBank
Oberbank
PKO Bank Polski
Prima banka Slovensko
Privatbanka
Prvá stavebná sporiteľňa
Raiffeisen Bank
Slovenská sporiteľňa
Slovenská záručná a rozvojová banka
Tatra banka
UniCredit Bank
Všeobecná úverová banka
Wüstenrot stavebná sporiteľňa

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.