Prvý nový produkt od Apple za viac ako 10 rokov sa volá Vision Pro. Ako určite viete, ide o headset pre virtuálnu a rozšírenú realitu. Predávať sa začal len v piatok a už tu máme video, ktoré ukazuje, z akých komponentov sa skladá.
Rozobratie zariadenia za 3 500 dolárov urobili naslovovzatí odborníci z iFixit. Vďaka ním sa môžeme pozrieť na exkluzívne detaily, ako aj zistiť, aké skóre opraviteľnosti Vision Pro má.
Za tieto peniaze získa majiteľ najkomplexnejší hardvér, aký Apple vyrobil. Je dokonca také zložité, že iFixit nestačilo jedno video, aby ukázalo, čo všetko headset obsahuje a aktuálne pracuje na druhom.
Portál konštatuje, že zrejme najzvláštnejšia vec na Vision Pro je zároveň to, čo ho robí jedinečným. Má veľkú prednú stranu z lesklého bublinkového skla, vďaka čomu vyniká oproti konkurencii zahalenej hliníkom a plastom, dokonca aj vtedy, keď je vypnutý. No tá pravá šou začne, keď sa headset zapne. Namiesto toho, aby bol úplne priehľadný, sa za sklom zobrazuje pomocou displeja 3D video očí používateľa napodobňujúce jeho pohľad. Apple to nazýva displej EyeSight a keď sa na vás používateľ pozerá, vyzerá to, akoby ste videli cez dymové sklo. Je to však ilúzia, pozeráte sa na vonkajšiu obrazovku.
iFixit začal práve rozobratím sklenenej tabule, ktorá bola zlepená dokopy.
Sklo má len 34 gramov, no plne vybavený headset má už hmotnosť presahujúcu 1 kg! Samotná batéria má 353 g, skladá sa z troch batérií veľkosti iPhone, ktoré poskytujú celkovú kapacitu 35,9 Wh. Pre porovnanie, Quest Pro má 722 g a Quest 3 515 g. Technici si však odnášajú prvé dojmy ako „celkom dobré“.
Apple Vision Pro sa dodáva s 3D pleteným pásikom Solo Knit Band a pásom s dvojitou slučkou. Tie sa pripájajú na konce stonky, hneď za reproduktory. Reproduktory sú upevnené na dvoch pevných pásikoch, ktoré sa pripájajú k headsetu. Modulárny dizajn dizajnovo vychádza z AirPods Max, umožňuje ľahkú výmenu meničov pri ich prípadnom poškodení.
Na ľavej strane je vlastné pripojenie kábla batérie. Zapadne na miesto pomocou magnetu a potom sa otočí, aby sa uzamklo. Apple však úplne nepochopiteľne použil úplne neštandardný konektor, akýsi Lightning na steroidoch, namiesto USB-C!
Ľudia sú rôzni a majú odlišnú stavbu tela, líšia sa aj ich tváre. Apple má preto až 28 rôznych svetelných tesnení, ktoré pokrývajú všetky veľkosti a tvary tváre. Tesnenia sa upevňujú k headsetu pomocou magnetov, ktoré sú buď sú prilepené, alebo sa veľmi ľahko vymieňajú.
Displej EyeSight je definujúcou vlastnosťou Vision Pro, hoci prvé recenzie ju označujú ako kontroverznú. Patent na EyeSight popisuje 3 režimy zobrazenia: vnútorné zaostrenie, vonkajšie zapojenie a nerušiť. V skutočnosti je displej EyeSight nevýrazný a má nízke rozlíšenie. Apple chcel dosiahnuť niečo úplne nové, – animovanú, 3D vyzerajúcu tvár s očami. Na to, aby to dosiahli, museli urobiť dizajnové rozhodnutia a kompromisy.
VIsion Pro poháňa čipe M2 Mac spolu s novým čipom R1, ktorý má na starosti spracovanie vstupu z 12 kamier, snímača LiDAR a kamery TrueDepth. A to všetko s minimálnou latenciou! Na udržanie kroku R1 používa operačný systém v reálnom čase, čo znamená, že úlohy sa vykonávajú v pevne stanovenom čase. Ide o niečo odlišné, ako poznáme z počítačov. Väčšina našich počítačov beží na operačnom systéme na zdieľanie času, ten plánuje úlohy za behu, čo môže (a vedie) k spomaleniu.
iFixit konštatuje, že Vision Pro je „šialene ambiciózny“. Je síce ťažký, batéria je pripojená cez kábel čo je otravné pri používaní, ale „Apple sa však podarilo zabaliť výkon Macu a výkon nového dedikovaného AR čipu do počítača, ktorý môžete nosiť na tvári“.
Čo sa týka opraviteľnosti, nie je to bohviečo. Technici si však pochvaľovali niektoré konštrukčné riešenia, napríklad bočné ramená sa dajú vysunúť napríklad pomocou nástroja na odstránenie SIM karty, magnetické vankúšiky sú ešte viac používateľsky prívetivejšie.
iFIxit s rozoberaním Vision Pro neskončil. Nabudúce sa pustí do interných displejov, senzorových polí a udelí celkové skóre opraviteľnosti.