- #Smartfóny
- 3 min.
- 29.1.2024
Čo je to maximálny jas? V praxi len ďalší z marketingových trikov výrobcov
Výrobcovia elektroniky si vždy nájdu určité parametre, v ktorých sa následne niekoľko mesiacov až rokov vzájomne predbiehajú, aby zabojovali o priazeň spotrebiteľov.
Dlhú dobu tento boj prebieha na poli megapixelov fotoaparátov, v ére smartfónov sa k tomu pridáva aj surový výpočtový výkon čipsetov a najnovšie sa celkom prekvapivo radí už aj maximálny jas, alebo tzv. „peak brightness“ displejov smartfónov či notebookov.
Niektoré z týchto bojov majú zmysel a aj my ako spotrebitelia z toho máme istý benefit. Pri výbere nového zariadenia však na druhej strane treba poznať aj parametre a hranicu, pri ktorých už toto porovnávanie zmysel nemá. Od istej úrovne sa sem radí práve aj maximálny jas obrazovky.
Jas obrazovky je väčšinou udávaný v tzv. nitoch, ktoré označujú úroveň jasu v jednom emisnom bode. Bežná úroveň jasu sa pohybuje zhruba na úrovni 300-600 nitov, kde vyššia hranica už postačuje aj na používanie obrazovky aj v exteriéri.
Výrobcovia smartfónov však tlačia maximálny jas obrazoviek oveľa vyššie. Kým začiatkom minulého roka bolo maximom zhruba 1 700 nitov a viac, už o pár mesiacov neskôr sa mnohí výrobcovia prehupli cez hranicu dvoch tisícov a tento rok už na trhu nájdete viaceré modely, ktoré ponúkajú maximálny jas 4 000 aj 4 500 nitov. Čím viac nitov, tým lepší zážitok, však?
To však žiaľ nie je celkom pravda. Maximálny jas je smartfón schopný vykresliť iba pri sledovaní HDR obsahu v určitých častiach obrazovky. Nejedná sa teda o jas, ktorý by ste mohli vnímať pri bežnom používaní smartfónu na celej ploche. Zároveň úroveň jasu nerastie lineárne a tak čím vyššie číslo, tým zanedbateľnejší je to rozdiel oproti tým nižším.
Pokiaľ si nepredplácate nejakú streamovaciu službu, HDR obsah na svojom smartfóne možno ani nikdy neuvidíte a tak vám vlastne môže byť úplne jedno, aký maximálny jas jeho obrazovka dosahuje, upozorňuje portál Android Authority.
Výnimkou sú smartfóny, ktoré ponúkajú tzv. režim vysokého jasu (HBM), ktorý umožňuje zvýšiť jas obrazovky nad rámec štandardného jasu pri používaní smartfónu na ostrom slnku. Tento režim sa však po niekoľkých minútach automaticky vypne a to z dôvodu vysokej spotreby energie, prehrievania a rizika vypálenia obrazu do panelu.
Maximálny jas obrazovky nie je úplne irelevantným parametrom, no netreba sa naň pri výbere nového smartfónu či notebooku úplne viazať. Dôležitejším merítkom sú úrovne jasu, v ktorých sa obrazovka zariadenia pohybuje bežne v rámci automatickej úpravy jasu alebo ktorú máte pod kontrolou prostredníctvom manuálneho ovládania.
Problémom v tomto prípade je, že tieto „praktické“ parametre zvyčajne nie sú uvedené priamo v oficiálnych špecifikáciách a počkať si je potrebné na reálne merania špecializovaných publikácií. Na druhej strane, väčšina displejov je už dnes našťastie dostatočne kvalitná na to, aby ste sa tým pri výbere nového zariadenia príliš nemuseli trápiť.