- #Aplikácie a hry
- 8 min.
- 28.1.2024
Prince of Persia: The Lost Crown - starý dobrý princ v modernej 2D akcii
Prince of Persia hlási návrat ku koreňom. UbiSoft prináša úplne nový príbeh i poňatie, ale v jadre je to poctivá 2D akci, kde hrdina beží zľava doprava (i naopak), zdoláva prekážky i nepriateľov…
…a je to nesmierne svieže, zábavné a dokonca hrateľné aj na cestách, ak si zvolíte Switch verziu.
Keď sa nový princ stratil…
Najnovší diel Prince of Persia je samostatné dobrodružstvo, ktoré od začiatku rozpráva príbeh o tom, že Persia dostáva na frak od iných kráľovstiev, ale teraz sa sedmičke legendárnych bojovníkov podarilo uspieť po 30 rokoch a vracajú sa na kráľovský dvor trošku oslavovať. Idylka netrvá dlho, lebo po chvíli je princ unesený a kráľovná posiela skupinu borcov ho nájsť. Váš hrdina Sargon je jedným z nich, a tak putujete do mystickej a prekliatej citadely Mount Qaf, kde by ste ho mali zachrániť.
Úvodné minúty sú plné mytológie, množstva cudzích mien (dlho som si nevedel zapamätať celú sedmičku) a vťahujú vás animáciámi i statickými obrazovkami do diania. Je zaujímavé vidieť historické podtóny a božstva miešané so štipkou fantasy. Platí to aj pre prostredia, kde sa opustené časti chrámu miešajú s jaskynami, katakombami a inými časťami prekliatej metropoly.
Po relatívne lineárnom štarte sa totiž v Mount Qaf hra bude postupne otvárať a potvrdí, že nie je iba obyčajnou 2D behačkou s priamymi levelmi, ale čoraz populárnejším členom žánru metroidvanie. Pred vami leží spletitý svet plný rozmanitých prostredí, ktorý je prepojený rozličnými chodbami a časťami, no tvorí vlastne jeden celok. Nemôžete ísť všade okamžite, pretože Sargon postupne získava jednotlivé kľúčové schopnosti (celkovo až šesť) a každá odblokuje určitý kus mapy.
Objavovanie sveta a svižný pohyb
Sargon je síce šikovný borec, ale na začiatku budete radi, keď s ním vyskočíte na pár plošín, vyleziete na pár tyčí a posuniete sa ďalej. Hra šikovne využíva kurzor – môžete sa páčkou nasmerovať kam smerujete a vyskočíte / zleziete. To je užitočná pomôcka pri košatých leveloch, ktoré vás po čase začnú púšťať na rôzne miesta. Postupne získate ďalšie možnosti skokov či traverzov, stane sa z vás mrštný borec (ako zo Cirque de Soleil) a neraz si budete pasáže užívať. Čo nebýva úplne v hrách pravidlo – taký Disney Illusion Island mal vlani niektoré mierne frustrujúce pohyby, ale tu nič také nebude. Autori skvelého Raymana a iných hier si dali pozor, aby hráča ovládanie neodradilo, dupľom vo fázach, kedy reflex či zlomok sekundy rozhodne o úspechu.
Samozrejme, autori pred vás postavia rozvetvený svet plný rozličných chodieb – niektoré sú povinné pre príbeh, iné dobrovoľné, ak sa pustíte do zberu všakovakých predmetov či deviatky vedľajších questov. To je výborný nápad ako využiť rozložený svet – Metroidvania má zväčša dosť starostí s hlavnou líniou, aby sa hráč niekde nestratil a neprišiel o motiváciu. Tu sú navyše pútavé vedľajšie questy, ktoré so zberom predmetov motivujú hráča snoriť po svete a skúšať všetko.
Rýchle meče i tuhí nepriatelia
Že sa tu bude šermovať a bojovať vo veľkom vytušíte už z prvých minút. A čím ste ďalej, tým stúpa počet či kvalita nepriateľov. Niektorých odpálite rýchlo, iní majú údery na šikovné bloky a niektorým sa len treba vyhnúť, lebo nemáte proti nim šancu. Aj pri súbojoch objavíte fajnové pomôcky: nielen lepšie zbrane, ale aj postupne nabíjané Athra špecialitky. Na zisk energie pre Athra musíte sekať nepriateľov (ukazovateľ sa nabíja) a nenechať sa zraňovať (vtedy si škodíte v postupe). Špeciálne údery sa na Switch vyvolajú kombináciou ZL+ďalšieho tlačidla. Athra špecialitky sú bojové (výpad, magický laser, sekanie naokolo), aj obranné či liečivé.
V tomto smere treba pochváliť ovládanie – síce budete spočiatku riešiť bočné tlačidlá (ZL, ZR), aj ostatné, ale v zápale boja budete vždy vedieť ako vytasiť určitú schopnosť. Treba si zvážiť, čo bude účinne proti skupine nepriateľov a čo zase zaberie proti bossom. To platí aj pre voľbu zbrane: dva meče môžete vymeniť za luk či chakram pre poriadne boje i priestorové puzzle. Do výbavy sa rátajú aj amulety, ktoré vám tiež ponúkajú určité možnosti ako bonusové ťahy či vyššiu dávku obrany. S amuletmi sa oplatí pohrať a môžete získať nečakané dobré efekty – niekedy viac zdravia, inde lepšiu výdrž.
Čo sa týka bossov, čaká vás ich deväť a každý doručí pamätný súboj. Raz budete mastiť veľkého ľudského borca, inokedy krvilačné beštie či fantasy postavy. Majú dlhé ukazovatele zdravia, súboje sa delia na viac fáz a treba ich prežiť. Ak sa nezadarí (na vyšších obtiažnostiach bežné), treba skúšať znova. Možno zvoliť inú taktiku, zbraň, amulet či systém útokov. Práve pri bossoch sa ukazuje široká variabilita hry – a aj bežných nepriateľov je dosť, až 65 druhov!
Hry s časom a prostrediami
A nebola by to séria Prince of Persia, ak by sa ku slovu nedostali aj pletky s časom. Hra ich naznačí hneď pri prvej lokalite, keď prídete na námestie plné mŕtvych, ktorí sa tam zdajú byť dlhé roky, no zároveň iní vravia, že sú tam sotva deň. To úplne neladí, ale riešenia sa nájde a postupne začnete zistovať minulosť, nahliadnete do budúcnosti a začne to dávať zmysel.
Samozrejme, súčasťou Princa sú aj bohaté prostredia plné puzzle a pascí. O skákanie, traverzy či dopady v poslednej sekunde či na milimeter presné dohmaty nie je núdza. Pasce na vás číhajú niekedy príliš často – a je na vás či sa im vyhnete alebo obetujete kúsok zdravia, aby ste nešli dlhú obkľuku.
Na pohyb vo svete má vplyv aj výber interface – či si necháte radiť a nasmerovať sa k určitým bodom alebo všetko objavovať na vlastnú päsť. Oba módy majú svoje čaro – prvý vám radí čo kde použiť, druhý (ideálny na opakované hranie) neukazuje takmer nič, takže sa musíte lúskať prostredím sami.
Skvelá hra… v perzštine!
Je neuveriteľné vidieť, že autori dokázali toto vizuálne pekné dobrodružstvo doniesť nielen na nové systémy (PS5, Xbox Series, PC), ale aj staršie (PS4, Xbox One) a dokonca parádne beží na Switch. Jasné, nedostanete 4K rozlíšenie (inde áno), ale FullHD v dockovacom či 720p v handheld móde. No esteticky vyzerá hra výborne, beží rýchlo a dabingové možnosti… nebudem klamať, núkajú skvelú možnosť hrať v perzštine, čo pridáva hre špeciálny punc a atmosféru. Znie exoticky, inak ako ostatné jazykové stopy a tým miestam vtisne inú dušu.
Takže akčná puzzle hra s metroidvania štýlom, kde objavujete spletitý svet a je to Prince of Persia s dooosť dobrým príbehom plným zvratom? No parádne prekvapenie už v januári. A vydrží aj 20-25 hodín.
Prince of Persia: The Lost Crown vyšiel 18. januára 2024 na PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, Switch a PC.
Výhody
- výborný postupný štart
- dobrý mix histórie, fantasy a ich vloženie do sveta
- postavy a väčšina príbehu
- svižné súboje plné variabilných možností
- puzzle, pasce a prekonávanie prostredí
- pohyb v celom svete a schopnosti hrdinu
- nečakane veľká variabilita možností a predmetov
- kvalitné vedľajšie úlohy a ich rola popri objavovaní sveta
- celková atmosféra, estetika, hudba a perzský dabing
Nevýhody
- niektoré trochu frustrujúce momenty skokov i bossov