Dovolím si povedať, že Mazda 3 podobne ako jej väčšia sestra, patrí k najkrajším autám tohto výrobcu. Okrem moderného dizajnu, svalnatého tela a bohatého priestoru však ponúka poriadnu dávku technológií. My sa dnes pozrieme na head-up displej, ktorý si môžete k novej trojke dopriať.
Mazda 3 sa stala prvým autom tohto výrobcu, ktoré ponúklo head-up displej. V autách tejto kategórie stále nie je zvykom možnosť vybaviť si svoje vysnívané auto touto modernou vychytávkou, ktorá pridáva nielen na komforte, ale aj na bezpečnosti. V prípade Mazdy 3 je tento prvok štandardom od výbavy Revolution, ktorej cenovka začína na pomerne odvážnych 19 590 €. Bohužiaľ k nižším stupňom výbavy si head-up displej nemôžete objednať ani za príplatok.
Samozrejme to by nebola Mazda, ak by nemala pre head-up displej vlastné pomenovanie. Našťastie sa v tomto prípade nejedná o krkolomnú skratku, ktorými Mazda tak rada označuje svoje asistenčné systémy, ale o pomerne jednoduché pomenovanie Active Driving Display.
POZRITE SI: VIDEORECENZIA nový VW Passat B8 – nabitý technológiami
Podobne jednoducho ako názov technológie, pôsobí aj samotný displej. Ten premieta potrebné informácie na malé sklíčko ešte pred samotným čelným sklom. Aj napriek tomu, že takto riešený head-up displej nepôsobí až tak sofistikovane, ako tomu je v prípade prémiových automobilov, má toto riešenie dve nesporné výhody. Tou prvou je, že ak by došlo k poškodeniu čelného skla kameňom, nie je jeho výmena tak finančne náročná, ako v prípade head-up displejov, ktoré informácie premietajú priamo na čelné sklo. To totiž musí obsahovať špeciálnu reflexnú vrstvu, ktorá sa premietne aj do ceny samotného skla.
Druhou výhodou je, že Active Driving Display v Mazde 3 je jedným z mála podobných riešení, na ktoré dokonale vidíte aj v polarizačných okuliaroch. Nič ma totiž nehnevá viac, ako keď si počas testu auta s cenou atakujúcou hranicu sto tisíc eur, nasadím polarizačné okuliare a zrazu na displeji nevidím absolútne nič. V prípade trojky sa toho báť nemusíte.
POZRITE SI: VIDEORECENZIA nové BMW X5 xDrive40d – luxus do terénu
Samotný displej, alebo sklíčko je pri vypnutom motore sklopené do palubovky a vysunie sa až po naštartovaní. V jeho nastaveniach toho moc nenájdete. Zmeniť si môžete jeho jas, výšku a nastaviť si informácie, ktoré sa na ňom budú zobrazovať.
Tých nie je extra veľa a tak si budete musieť vystačiť s tými základnými. Okrem rýchlosti, nastavenej vzdialenosti od auta pred vami, rýchlosti tempomatu, či obmedzovača rýchlosti a navigačných pokynov na ňom nenájdete nič navyše. Privítal by som informáciu o prichádzajúcom hovore, či možnosť listovať v zozname prehrávaných skladieb, podobne ako tomu je v prípade BMW. To by však už bolo Active Driving Display Mazdy priam dokonalý.
Aj napriek niektorým nedostatkom popísaným vyššie, môžem head-up displej v novej Mazde 3 len odporučiť. V zornom poli tak vždy vidíte aktuálnu rýchlosť, nastavenie tempomatu, vrátane vzdialenosti od auta pred vami, či navigačné pokyny. Je pritom jedno, či máte na očiach polarizačné okuliare, alebo nie.
Foto: TECHBOX