Štandardy Wi-Fi sa neustále vyvíjajú, pričom hlavným cieľom je skutočný nárast rýchlosti pripojenia. To všetko spĺňa aj najnovší štandard Wi-Fi 7, preto sme sa pozreli na to, aká je táto sieť rýchla, prípadne, ako je na tom so zabezpečením.
Mimochodom, Wi-Fi 6 prišlo už v roku 2019 a potom v roku 2021 Wi-Fi 6E, ktoré otvorilo pásmo 6 GHz spolu s pásmami 5 GHz a 2,4 GHz používanými v predchádzajúcich verziách.
Čo je to Wi-Fi 7?
Wi-Fi 7, známe aj ako IEEE 802.11be (IEEE znamená skratku pre Institute of Electrical and Electronics Engineers) alebo Extremely High Throughput (EHT), je najnovší štandard Wi-Fi. Tento štandard je založený na Wi-Fi 6 a sľubuje až 5-násobnú rýchlosť v pásme 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz oproti svojmu predchodcovi, čím bude najrýchlejšou WiFi technológiou na svete.
Kedy Wi-Fi 7 príde?
Wi-Fi Alliance potvrdila, že finálny štandard Wi-Fi 7 bude vydaný koncom prvého štvrťroka 2024. Technologické spoločnosti plánujú uviesť na trh zariadenia s podporou Wi-Fi 7 od začiatku tohto roka, široká dostupnosť na trhu sa očakáva v roku 2025.
Aká je rýchla Wi-Fi 7?
Maximálna teoretická dátová rýchlosť pre Wi-Fi 7 dosahuje 46,08 Gb/s. Predchádzajúca generácia Wi-Fi 6, resp. 6E, ponúkala len necelých 10 Gb/s, teda dá sa povedať, že rýchlosť bude takmer päť násobne vyššia. Treba mať stále na pamäti, že ide len o teoretické hodnoty, reálne prenosové rýchlosti sú spravidla vždy nižšie.
Na akých zariadeniach bude fungovať Wi-Fi 7?
V súčasnosti existuje niekoľko platforiem, ktoré podporujú Wi-Fi 7, hoci ju v súčasnosti nepodporujú takmer žiadne spotrebiteľské zariadenia. Najvýznamnejšie spoločnosti, ktoré už vydali zariadenia kompatibilné s Wi-Fi 7, sú Qualcomm a TP-Link.
Medzi výrobcov zariadení, ktorí používajú čipy Qualcomm, patria Nokia, Samsung, Google, Fossil, Logitech, Microsoft, OnePlus, OPPO, Sony, Xiaomi, Razer, LG, Lenovo a mnoho ďalších.
Aký internet potrebujete na Wi-Fi 7?
Rýchlosť internetu bežiaceho na Wi-Fi 7 závisí od mnohých faktorov, vrátane typu a počtu zariadení, ktoré sú pripojené k sieti, ako aj od typu aktivít, ktoré na internete vykonávate. Ak máte napríklad rýchly internet, môžete byť obmedzení hardvérom, ktorý používate. Samozrejme, internetové programy od najznámejších poskytovateľov siete pre štandard Wi-Fi 7 ešte nie sú oznámené.
Aká je spätná kompatibilita?
Hoci bude Wi-Fi 7 spätne kompatibilné, používatelia budú musieť upgradovať svoje zariadenia vrátane smerovačov, prístupových bodov, smartfónov, notebookov a televízorov, aby mohli využívať jej vyššie rýchlosti.
Napríklad spoločnosť Microsoft bude podporovať Wi-Fi 7 iba na Windowse 11 a jeho nasledujúcich verziách. Ak stále používate Windows 10 a nižšie, tak máte smolu.
Ako je na tom Wi-Fi 7 s bezpečnosťou?
Je dôležité poznamenať, že aj keď Wi-Fi 7 prináša mnoho vylepšení, stále je potrebné dodržiavať najlepšie postupy pre bezpečnosť siete, ako je napríklad používanie silných hesiel, aktualizácia firmvéru a pravidelná kontrola bezpečnosti. Bezpečnosť Wi-Fi 7 je veľmi komplexná a závisí od mnohých faktorov, vrátane správnej konfigurácie siete a použitých zariadení.