Reklama

Tento 46 Gb/s TP-Link je nielen rýchly, ale ešte aj brutálne dobre vyzerá

Zdroj | TP-Link
Stanislav Vinc
Zdroj | TP-Link
Zdroj | TP-Link

Domáce Wi-Fi routre sa môžu len málokedy pochváliť vydareným dizajnom a tak väčšina z nich končí schovaná za kvetináčmi, televízormi, alebo v skrinkách pod nimi. Z času na čas sa však aj v tomto segmente objavia svetlé výnimky.

Hodnotenie dizajnu bude samozrejme vždy subjektívne, no pokiaľ sa vám nový Wi-Fi 7 router TP-Link Archer BE800 aj nepozdáva dizajnom tak ako nám, dostanú vás jeho špecifikácie.

Zdroj | TP-Link
Obsah pokračuje pod reklamou

Schovávať za každú cenu domáci Wi-Fi router nie je žiadúce bez ohľadu na to, ako vyzerá. Pokiaľ totiž potrebujete pokryť viac metrov štvorcových, jeho umiestnením na nesprávne miesto sa môžete pripraviť o dosah a stabilitu signálu v odľahlejších častiach domácnosti. TP-Link ale prišiel na to, ako ľudí motivovať k tomu, aby mali routre na viditeľných miestach.

Na prednú stranu modelu Archer BE800 umiestnil jednoduchý LED displej, ktorý dokáže zobraziť viac ako 3-tisíc grafických symbolov od počasia, cez aktuálny čas až po rôzne emotikony. Hneď pod týmto displejom vpredu nájdete tlačidlá pre WPS, vypnutie/zapnutie Wi-Fi signálu a vypnutie LED diód – funkcie, ktoré by ste zvyčajne museli na väčšine routrov hľadať skryté na ich zadnej alebo spodnej strane.

Zdroj | TP-Link

Na zadnej strane je router vybavený dvomi 10 Gb/s WAN/LAN portmi, z ktorých jeden je klasický RJ45 a druhý je kombinovaný RJ45/SFP+ pre optické a medené káble. K tomu sa pridávajú ďalšie štyri 2,5 Gb/s porty a jeden USB 3.0 port napr. pre pripojenie lokálneho úložiska alebo tlačiarne.

Dôležitejší je ale v tomto prípade bezdrôtový signál, kde už Archer BE800 spĺňa špecifikácie Wi-Fi 7 s priepustnosťou na úrovni 46,1 Gb/s na frekvenciách 2.4, 5 a 6 GHz so šírkou písma 320 MHz. Nový štandard ponúka opäť ďalší posun v rýchlosti, latencii a schopnosti obslúžiť viac zariadení naraz. Netreba však zabúdať na to, že pre plné využitie potenciálu Wi-Fi 7 je potrebné, aby tento štandard podporovali aj vaše zariadenia a podporil ho aj dostatočne rýchly internet.

Router je už samozrejme vybavený aj podporou funkcie EasyMesh, ktorá umožňuje vzájomne si prepojiť viaceré domáce routre do jednotnej bezdrôtovej siete. V domácnosti týmto spôsobom môžete mať aj viacero prístupových bodov, ktorými pokryjete všetky odľahlé kúty bez potreby vytvárať samostatné siete, medzi ktorými by sa museli vaše zariadenia prepájať.

Pozrite si

Zmena hry? Čo všetko prinesie Wi-Fi 7?

TP-Link už do svojich vybraných modelov integruje aj vlastnú ochranu proti kybernetickým hrozbám. Funkcia TP-Link HomeShield má byť schopná detegovať pocentiálne hrozby v reálnom čase, zároveň ale poslúži aj rodičom pri nastavovaní pravidiel a kontrole siete. Využiť ju je tiež možné na zvýšenie výkonu pre vybrané zariadenia, čo sa hodí, najmä pokiaľ dočasne potrebujete zabezpečiť plynulý stream filmov na televízore či naopak bezstratový prenos pri hraní online hier na PC či konzole.

Ak ste v tomto bode článku zvedaví na cenu, tú oficiálnu určenú pre náš trh žiaľ v tejto chvíli nepoznáme. V Spojených štátoch má však TP-Link Archer BE800 oficiálnu maloobchodnú odporúčanú cenu nastavenú na 599,99 dolárov a tak predpokladáme, že na našom trhu to bude ekvivalent v eurách, a možno aj o niečo málo viac.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.