Reklama

Týmto technologickým darčekom sa vyhnite, ušetríte sa od sklamania a starostí

Žena rozbaľujúca darček s bielou mašľou
Zdroj | Kateryna Hliznitsova/Unsplash
Stanislav Vinc
Žena rozbaľujúca darček s bielou mašľou
Zdroj | Kateryna Hliznitsova/Unsplash
Zdroj | Kateryna Hliznitsova/Unsplash

Podobne ako každý rok, aj tento pre vás až do Vianoc pravidelne pripravujeme tipy na technologické darčeky, ktorými môžete tento rok potešiť a prekvapiť blízkych pod stromčekom. Ak ešte nemáte vybraté, v kategórii Vianoce 2023 vám zaručene niečo „cvrnkne do nosu“.

Každé pre, však má aj svoje proti a tak sme sa popri tipoch na darčeky rozhodli pripraviť pre vás aj zoznam vecí, ktorým by ste sa mali v rámci technologických darčekov radšej vyhnúť.

Lacný tablet

Obsah pokračuje pod reklamou

Málokto by sa nepotešil, ak by si pod stromčekom rozbalil úplne nový, vlastný tablet, či už po ňom skutočne túžil alebo nie. Veľkú radosť však môže rýchlo vystriedať frustrácia, keď príde čas na jeho skutočné použitie. Aplikovať sa tu totiž určite oplatí staré známe porekadlo, „Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci“.

Technológie síce stále napredujú a aj tie najlacnejšie produkty sú čoraz kvalitnejšie, no v prípade tabletov je špeciálne jednoduché naraziť na také, ktoré vás budú pri používaní skôr frustrovať, než robiť radosť. Ide najmä o modely s cenou okolo 100-150 eur, ktoré sú určené pre deti alebo nenáročných používateľov.

Zdroj | Kateryna Hliznitsova / Unsplash

Takéto tablety sú väčšinou vybavené veľmi lacným hardvérom s nízkym výkonom, ktorý vystačí iba na prezeranie internetu a sledovanie videí, aj to s nie príliš príjemným používateľským zážitkom. Pokiaľ takýto tablet kupujete školákom, aby na ňom robili domáce úlohy, pracovali s výučbovými aplikáciami a vo voľnom čase si na ňom zahrali hry, určite vám odporúčame radšej kúpu odložiť a po našetrení investovať do lepších, novších a výkonnejších modelov, ktoré budú dobre slúžiť ešte po ďalšie roky dopredu.

Nevhodná hra na nevhodnú konzolu

Pokiaľ máte doma hráča či hráčku, je veľmi lákavé zbehnúť do najbližšieho obchodného centra a nechať si predavačom poradiť, ktorý titul je práve najpopulárnejší a ktorý by ste mali takejto blízkej osobe zabaliť pod stromček. Aj takto veľmi dobre mienený darček však môže byť krokom vedľa, najmä pokiaľ sa jedná o takúto kúpu „na slepo“.

Napr. pri herných konzolách PlayStation a Xbox si totiž treba dať pozor na to, či má druhá osoba doma verziu konzoly s mechanikou alebo takú, do na ktorej si je možné zahrať iba digitálne (stiahnuté) verzie hier. Pri PC treba počítať s hardvérovými nárokmi no a tak celkovo sa môže tiež stať, že hra, ktorú si ponesiete z obchodu, už druhá osoba dávno má prostredníctvom predplatných PlayStation Plus, Xbox Game Pass či dokonca zadarmo z Epic Game Store.

Zdroj | Erik Mclean / Unsplash

Pokiaľ si teda výberom hry a jej verzie nie ste stopercentne istí, nič nepokazíte tým, ak takejto osobe pod stromček kúpite namiesto hry radšej darčekovú kartu pre danú hernú platformu. Ak predsa len chcete pod stromček zabaliť hernú krabičku, potom takýto darček buď spoločne skonzultujte, alebo si priplaťte za možnosť výmeny nevhodného darčeka.

Nekvalitné nabíjačky a káble

Nabíjačiek nie je nikdy dosť, najmä ak si ich v rodine vzájomne požičiavate a tak sa čarovne strácajú ako ponožky v práčke. Kúpiť tak niekomu pod stromček nabíjačku a napájací kábel, môže byť praktickým a dobre mysleným darčekom, avšak treba vedieť správne vyberať a nešetriť tam, kde netreba.

Nielen na čínskych online trhoviskách, ale žiaľ aj v našich predajniach so zmiešaným tovarom, čerpacích staniciach či dokonca potravinách, nájdete mnoho nekvalitných napájacích adaptérov a káblov, ktoré už na prvý pohľad nesršia kvalitou. Nechceme tvrdiť, že takéto príslušenstvo je vyslovene nebezpečné, no minimálne by sme sa pri ňom obávali z veľmi rýchleho zlyhania kontaktov, nízkeho výkonu a prehrievania.

Zdroj | SCREEN POST

Cena drahších nabíjačiek býva často opodstatnená hardvérom, ktorý sa v nich stará o reguláciu výkonu a bezpečnosť. V prípade káblov je to zas spevnená konštrukcia, ktorá zabráni ich „zlomeniu“ a teda nebezpečnému odhaleniu vodivých materiálov. Pre kvalitu pritom nemusíte chodiť ďaleko a priamo k veľkým gigantom, postačí zlatá stredná cesta, kam sa v tomto segmente radí napr. Anker, Belkin, Ugreen, ale dokonca aj AlzaPower či IKEA a mnoho ďalších.

Jednoduché lokalizačné prívesky

Obsah pokračuje pod reklamou

Lokalizačné prívesky zažili svoj prvý „boom“ už zhruba pred desiatimi rokmi, kedy sa však zväčša jednalo iba o jednoduché zariadenia s Bluetooth konektivitou, ktoré bolo možné lokalizovať nanajvýš na vzdialenosť niekoľkých metrov. Doba však pokročila a to najmä vďaka Apple a Samsungu, ktorí takéto prívesky dômyselne vylepšili.

Apple AirTag, Samsung SmartTag (2), ale aj ďalšie prívesky kompatibilné s týmito, sa už nespoliehajú iba na priame spojenie vášho smartfónu s týmto príveskom cez Bluetooth. Namiesto toho sa bezdrôtovo dokážu spojiť s každým Apple a Samsung zariadením v okolí a dať vám tak o sebe a svojej polohe vedieť, aj keď nie sú vybavené GPS a GSM modulmi.

Stratené kľúče či zabudnutý batoh tak môžete vďaka ľuďom so smartfónmi rovnakej značky v okolí nájsť aj v prípade, že sa už aktuálne nachádzate na úplne inom mieste ako daný predmet. Pokiaľ by ste nechceli kupovať priamo pôvodný prívesok, hľadajte taký, ktorý je s touto sieťou kompatibilný. V prípade Apple stačí, ak bude prívesok podporovať sieť Find My, ktorú vo vašom iPhone nájdete pod aplikáciou Nájsť.

TV bez podpory správnych aplikácií

Televízorom pod stromčekom zaručene potešíte, no v dnešnej dobe si radšej vopred 2x overte, čo druhá osoba vlastne vo voľnom čase pozerá, aké služby má predplatené a aký operačný systém vlastne daný model využíva. Práve kombinácia týchto troch bodov totiž môže byť kameňom úrazu nevhodného darčeka.

Pokiaľ má druhá osoba napr. predplatnú IPTV službu, je dobré pozrieť si vopred, či si je k danej službe možné stiahnuť aplikáciu aj do tohto konkrétneho televízora. Pozor si treba dať nielen na značku, ale aj ročník a verziu operačného systému, ktorý televízor ponúka a ktorú takáto aplikácia podporuje.

Rovnako treba zohľadniť aj ostatné moderné služby, ako sú Apple TV+, Disney+, HBO Max, Netflix, SkyShowtime či Voyo, ktoré má už druhá osoba možno predplatné, v obľube a ktoré jej môžu na novom televízore chýbať. Ak už takýto televízor máte kúpený, záchranou pre vás môžu byť multimediálne zariadenia ako sú Apple TV či Android TV, ktoré vám umožnia takéto aplikácie spustiť aj na nepodporovaných televízoroch.

Zariadenie na baterky, bez bateriek

Tento tip na záver tu odkladáme najmä pre rodičov, ktorí pre svoje ratolesti v posledných týždňoch nakúpili elektrické darčeky s tým, že predsa baterky dokúpia neskôr. Ten čas je práve teraz a ideálne bude, ak siahnete rovno po nabíjateľných batériách, aby ste medzi sviatkami nemuseli opäť zamieriť do elektra.

Dobre si tak vopred skontrolujte, koľko a aký typ batérií budete na Štedrý večer potrebovať a v prípade nabíjateľných batérií nezabudnite ani na kompatibilnú nabíjačku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.