Čas Vianoc sa nezadržateľne blíži a my už naplno zháňame darčeky. Máme pre vás tip, ktorý môže zaujať nielen deti, ale aj určitú skupinu dospelých. Ide totiž o herné konzoly, pričom sme si pre vás pripravili aj 5 konkrétnych tipov.
Herné konzoly poskytujú hráčom jedinečný zážitok, pričom ich zahrnú priamo do deja. K dispozícii sú tisícky hier, a to nielen pre jedného hráča, ale aj pre viacerých. Ak budete riešiť typ hernej konzoly, tak na trhu sú stolové a prenosné (handhealdy).
Rozdiel je jednoduchý. Stolné herné konzoly vyžadujú pripojenie k televízoru alebo monitoru, kde sa bude zobrazovať samotná hra. Sú taktiež väčšie a potrebujú neustále napájanie z elektriny. Prenosné herné konzoly, ale ak chcete handhealdy, sú určené na cesty, takže v jednom tele je integrovaný aj displej spolu s ovládačmi, pričom takéto zariadenia majú batériu, ktorá umožňuje niekoľkohodinové nerušené hranie.
Práve segment handhealdov znova ožíva, pričom všetci s nostalgiou spomíname na legendárne Sony PSP. Potom prišlo Nintendo a v posledných mesiacoch sa do boja o zákazníka pustili aj overené značky s úspešnými hernými divíziami, a to ASUS a Lenovo.
Prinášame vám preto 3 tipy na handhealdy a 2 tipy na stolové herné konzoly. Myslíme si, že kúpou žiadnej z nášho výberu neurobíte chybu. Viac tipov na darčeky riešime aj v našom vianočnom seriáli.
ASUS ROG Ally
ASUS s jeho hernou divíziou ROG v polovici tohto roka uviedli prenosnú hernú konzolu Ally. Nechýba biele plastové spracovanie s bohatým RGB podsvietením. Hlavnou dominantou je 7-palcový IPS displej s Full HD rozlíšením a až 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou.
O výkon sa stará špeciálny procesor z dielne AMD s označením Z1 Extreme, ktorému sekunduje grafická karta AMD radeon, 16 GB RAM typu DDR5 a 512-gigabajtové úložisko s možnosťou rozšírenia pomocou microSD kariet.
Všetko beží na plnohodnotnom operačnom systéme Windows 11 Home, čo znamená, že ide v podstate o klasický počítač v tele hernej konzoly. Máte tak k dispozícii všetky herné služby, či už ide o Steam, Epic Games, Xbox Live, Ubisoft Connect a mnohé ďalšie. Batéria má kapacitu 40 Wh, pričom sa nabíja dodávaným 65-wattovým adaptérom.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.
Lenovo Legion Go
V tomto prípade ide o takmer totožný koncept ako ASUS ROG Ally, akurát bočné ovládače sa dajú vytiahnuť po vzore Nintenda Switch. Lenovo ale nasadilo väčší 8,8-palcový displej s QHD rozlíšením a až 144-hertzovou obnovovacou frekvenciou.
Výkon zabezpečuje rovnaký procesor AMD Ryzen Z1 Extreme spolu so 16 GB RAM a 512-gigabajtovým úložiskom a rozšírením o microSD karty. Aj tu nájdete plnohodnotný Windows 11, takže stačí pripojiť monitor, myš a klávesnicu a máte klasický počítač.
Do tela hernej konzoly Lenovo Legion Go sa zmestila batéria s kapacitou 49,2 Wh. K dispozícii je tiež nabíjanie Super Rapid Charge2, ktorým sa na 70 % batérie dostanete len za 30 minút.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.
Nintendo Switch OLED
Klasické Nintendo Switch je na trhu už dlhšiu dobu, preto sa výrobca rozhodol priniesť na trh verziu s lepším OLED displejom. S týmto krokom došlo aj k nárastu na rovných 7 palcov, ale stále s pomerne nízkym HD rozlíšením, čo sa ale príjemne prejaví na lepšej výdrži.
K dispozícii sú stále vysúvacie bočné ovládače Joy-Con, praktický stojan a v balení je aj dokovacia stanica pre pohodlné pripojenie k televízoru. Integrovaná batéria má kapacitu 4 310 mAh, na jedno nabitie vydrží zhruba 6,5 hodiny.
Nintendo Switch OLED pracuje na vlastnom operačnom systéme, je tu však taktiež bohatá knižnica herných titulov. Kto chce ušetriť, stále môže siahnuť po klasickom Switchi alebo zvoliť verziu Lite, ktorá nemá vysúvacie ovládače a možnosť pripojiť sa k televízoru.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.
PlayStation 5
Stolová herná konzola, ktorá spôsobila doslova ošiaľ. Vyšla v roku 2020, pričom práve covidové obdobie spôsobilo jej dlhú nedostupnosť. Veľkou prednosťou okrem jej dizajnu je aj ovládač DualSense, ktorý ponúka vylepšenú vibračnú spätnú väzbu, adaptívne spúšte, ktoré sa menia podľa situácie v hre, a integrovaný touchpad, mikrofón a reproduktor.
Výkon má na starosti špeciálny 8-jadrový procesor AMD Ryzen Zen 2 a grafická jednotka AMD Radeon. Tejto dvojici sekunduje 16 GB RAM a SSD disk s kapacitou 825 GB, ktorý si môžete jednoducho vymeniť za väčší. Neskôr môže byť k tejto hernej konzoly aj zaujímavé príslušenstvo v podobe VR okuliarov PS VR2.
Aj tu je možnosť ušetrenia pár stoviek. Stačí, ak zakúpite Digital Edition, ktorá neobsahuje Blu-ray mechaniku, tým pádom ste odkázaný iba na kupovanie digitálnych verzií hier.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.
Xbox Series X
Veľkou konkurenciou pre PlayStation je jeho odveký rival zo stajne Microsoftu, a to Xbox Series X. V tomto prípade Microsoft nasadil omnoho striedmejší dizajn v nenápadnej čiernej farbe. Veľkou výhodou je služba Xbox Game Pas, kde máte za mesačný poplatok bohatú hernú knižnicu s tisíckami hier.
Výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor AMD Ryzen Zen 2 s grafickou kartou AMD Radeon. K tomu si ešte prirátajte 16 GB RAM a 1-terabajtový SSD disk opäť s možnosťou jeho výmeny za väčší.
Ak chcete aj v tomto prípade ušetriť, prípadne nechcete investovať toľko peňazí, Xbox je k dispozícii aj vo verzii Series S, ktorá je menšia, zobrazuje hry v maximálne Full HD rozlíšení a nemá Blu-ray mechaniku.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.