Dnes vychádza Now and Then, posledná pieseň, ktorú vydáva Beatles. Podarilo sa ju „vyrobiť“ vďaka rovnakej technológii AI, ktorá bola použitá i na vylepšenie zvuku v dokumente Get Back.
Now and Then napísal a naspieval John Lennon koncom 70. rokov doma, v mrakodrape Dakote v New Yorku, teda na mieste, ktoré sa mu neskôr stalo osudným.
V roku 1994 dostal McCartney od Yoko Ono demo kazetu s označením For Paul. Boli na nej nahraté Lennonove demá Free As a Bird a Real Love. Tie dokončil McCartney, Ringo Starr a George Harrison, vyšli na singli ako súčasť veľkého projektu Beatles Anthology.
„V roku 2023 stále pracovať na hudbe Beatles a chystať sa vydať novú pieseň, ktorú verejnosť ešte nepočula, myslím si, že je to vzrušujúca vec,“ povedal Paul McCartney. Na rozdiel od spomínaných piesní bolo Now and Then len torzo, na ktorom Lennon spieva a hrá klavíri. V tej dobe nebolo technologicky možné oddeliť vokál a klavír od seba, skladba si musela počakať na svoju chvíľu.
MacCartney povedal v lete pre Today na BBC, že vďaka umelej inteligencii sa podarilo oddeliť Lennonov hlas od klavíra a ruchov. Umelá inteligencia bola trénovaná na hlas Lennona, i ďalších členov Beatles, keď Peter Jackson použil softvér s pomocou AI na rozmixovanie pôvodného zvuku z posledného albumu Let It Be, aby izoloval nástroje, vokály a konverzáciu do dokumentárneho seriálu Get Back.
Pieseň chcel McCartney a Harrson spracovať už v roku 1995, ale nebolo to ono a Harrison nechcel výsledok zverejniť. „Keďže Beatles je demokracia, neurobili sme to,“ objasnil McCartney pre New Yorker a prezradil, že Harrison nazval Lennonovo demo „skurveným odpadom“.
Pieseň bola predstavená včera v 13-minútovom dokumente (hore) o jej vzniku, vychádza dnes. Zajtra, 3. novembra bude vydaný dvojsingel s prvým singlom skupiny Beatles z roku 1962, Love Me Do. Fyzické vydanie Now and Then prichádza v predstihu pred novými edíciami kompilácií Red Album a Blue Album, rozšírených tak, aby pokryli celú diskografiu singlov Beatles. Do Red Albumu bude pridaných 12 skladieb, do Blue Album ich pribudne 9.
Teraz a vtedy je názov novej skladby a presne popisuje rozdiel medzi dobou, keď Beatles ešte fungovali a dneškom. Vtedy sa hralo naživo, muzikanti museli vedieť hrať, speváci spievať – ak skladba nemala hlavu a pätu, nikto o ňu nemal záujem. Dnes dokáže „hrať“ každý a tak to aj vyzerá. Rôzne moorning show a telerána dávajú mnohým klamlivý pocit, že sa z podpriemeru môže vykľuť talent. Nemôže.
Druhá vec je, či by sa výsledok a spôsob nahratia skladby páčil Lennonovi. A možno aj áno, vo svojej dobe boli Beatles priekopníkmi vo využívaní nových hudobných postupov, zvukov, ale i technológií.