Toyota je automobilka, ktorá to s hybridmi vie, a isté je aj to, že to vie už veľmi dlhú dobu. Na test faceliftovanej Corolly s moderným hybridným systémom sme sa preto tešili. Čo nové prináša?
Corolla sa mi páčila už pred samotným faceliftom, ten však priniesol niekoľko drobných zmien, ktoré v konečnom dôsledku znamenajú najmä mladší a dynamickejší vzhľad. Tešiť sa však môžete aj na vyšší výkon a prepracované systémy.
Výhody
- prepracované asistenčné systémy
- výkonnejší hybridný pohon
- priaznivá priemerná spotreba
Nevýhody
- zobrazenie parkovacej kamery
- adaptívne LED svetlomety len v najvyššej výbave
- ovládanie hlasitosti multimediálneho systému
Každé auto počas svojho života prejde nejakými drobnými zmenami a inak to nie je ani v prípade Toyoty Corolla, ktorá sa predáa už vo svojej 12 generácii. O jej obľúbenosti hovorí najmä to, že od prvého uvedenia v roku 1996 sa pre ňu rozhodlo po celom svete viac ako 50 miliónov záujemcov. Počas faceliftu automobilka vedela, že nie je potrebné nijako výrazne meniť dizajn vozidla, ktoré sa tak dobre predáva. Preto sú zmeny v jej prípade o niečo striedmejšie, ako sme v prípade faceliftov bežne zvyknutí.
Iba pozornému oku neunikne zmenená grafika predných svetiel, ktorá ponúka úplne nový svetelný podpis denného svietenia. Predné svetlomety sa samozrejme spoliehajú na technológiu LED a k ich svetelnému výkonu v stretávacom a diaľkovom režime nemám žiadne výhrady. Ak však túžite po dynamických svetlách, ktoré ponúka aktívne vyrezávanie okolitých vozidiel, budete musieť siahnuť po výbave Executive, ktorá ich ako jediná ponúka.
Inak však nečakajte žiadne výrazné zmeny. Aj nová Corolla ponúka úplne rovnaké krivky, ktoré si jednoducho zamilujete. Nie je ani potrebné, aby auto bolo v pohybe na to, aby pôsobilo dynamicky. Istú zásluhu na tom mali samozrejme aj príplatkové 18“ disky, ktoré pôsobili doslova až športovo. Súčasťou faceliftu je aj nová základná farba „Modrá Jupiter“, my sme však testovaný kúsok dostali v nemenej zaujímavej striebornej zamatovej s čiernou strechou.
Milým prekvapením bolo naladenie podvozku, ktoré aj napriek spomínanému „obutiu“ môžem smelo označiť, ako komfortné. Jednoducho ani na rozbitých cestách nebudete cítiť zbytočne rôzne nerovnosti na ceste. Komfortné naladenie podvozku sa však nepodpísalo na zbytočnej neistote vo vedení stopy. Takže aj pri ostrejšom prejazde zákrut budete mať dostatok istoty. Istú zásluhu na tom každopádne má aj nový asistenčný systém pre znižovanie rýchlosti v zákrutách, ktorý pribrzdí vozidlo pri rýchlom prejazde zákrutou.
Pri pohľade do interiéru sa takisto vo faceliftovanej verzii toho veľa nezmenilo. Samozrejme došlo k miernym úpravám kombinácií materiálov, ktoré sú použité. Ak však naštartujete všimnete si ďalšej zmeny. Obnovy sa totiž dočkal samotný prístrojový panel, ktorý je plne digitálny a na uhlopriečke 12,3“ ponúka všetky potrebné informácie. Nechýba ani možnosť prispôsobenia zobrazenia, avšak nejaké obrovské možnosti voľby nečakajte. Napríklad úplne absentuje možnosť zobrazenia mapy navigácie.
Aj napriek tomu však ponúka všetky potrebné informácie a to v prehľadnej forme. Po prvotnom nastavení tak budete mať k dispozícii všetky potrebné údaje a poteší aj možnosť rýchleho prepínania medzi trojicou nastavení. V skutočnosti teda nie je možné samotnému prístrojovému panelu nič vytknúť.
Druhou veľkou zmenou je nový multimediálny systém, ktorý používa displej s uhlopriečkou 10,5“. Aj napriek tomu, že Toyota Corolla po facelifte zachovala ovládanie klimatizácie prostredníctvom štandardných tlačidiel, úplne sa novej móde dotykového ovládania nevyhla. To najviac postihlo práve nový multimediálny systém. Stratilo sa totiž jednoduché ovládanie hlasitosti prostredníctvom otočného voliča a nahradila ho dvojica tlačidiel. Tie sú pomerne tvrdé, takže samotné ovládanie nie je až tak komfortné.
Samotný displej multimediálneho systému však ponúka detailné rozlíšenie, snáď už len keby ponúkal možnosť nastavenia veľkosti zobrazenia. Stále sa neviem ubrániť tomu, že všetky voľby a ikony na multimediálnom systéme mi prídu zbytočne veľké. Samozrejme nechýba ani podpora pre pripojenie smartfónov prostredníctvom Apple CarPlay, alebo Android Auto a to aj v jeho bezdrôtovej podobe.
Toyota Corolla prináša po facelifte aj úpravy asistenčných systémov, ktoré automobilka združuje pod označením Toyota Safety Sense. Novinkou je tak napríklad asistent bezpečného vystupovania. Ten vás v prípade snahy o otvorenie dverí počas toho, ako prichádza iné vozidlo upozorní. Minimalizuje sa tak situácia, kedy si nevšimnete prichádzajúce auto a otvoríte dvere. Parkovacia kamera, ktorá samozrejme tiež nechýba by si zaslúžila tiež lepšie rozlíšenie a najmä kvalitnejšie zobrazenie v noci. Každopádne na to, aby ste nenarazili do steny za vami postačí. Ako sa na moderný hybrid patrí, nechýba ani systém aktívneho vedenia v jazdnom pruhu, ktorý pracuje veľmi dobre. Drží vás priamo v strede a neposiela vás zbytočne od pruhu k pruhu.
Nová Toyota Corolla ponúka aj sledovanie mŕtveho uhla, či upozornenie na prekážku za a pred vozidlom v prípade parkovania. Na vydarenom volante nájdete aj ovládanie adaptívneho tempomatu, ktorý Toyota už roky zvláda veľmi dobre a pracuje až do úplného zastavenia. V čom však adaptívny tempomat v podaní Toyoty Corolla doslova vyniká je možnosť vypnutia jeho „adaptívnosti“. Ak vám teda počas jazdy prekáža brzdenie za iným vozidlom, úplne jednoducho viete tempomat prepnúť do režimu štandardného tempomatu, tak ako sme ich poznali na starších modeloch.
Nový je v prípade Toyoty Corolla TS aj pohon. Kým v predchádzajúcej testovacej verzii sme si mali možnosť vyskúšať motor s menším objemom, tentokrát sa nám do rúk dostala výkonnejšia verzia s objemom rovné dva litre. Celkovo tak hybridný systém produkuje výkon 196 koní a umožní vám uháňať si to stovkou za 7,7 sekundy. V konečnom dôsledku to znamená, že si budete užívať skutočne dynamickejšiu jazdu a k dispozícii budete mať stále dostatok výkonu na to, aby ste bez obáv vedeli predbehnúť, ak to budete potrebovať. Samozrejme nie je to „trhač asfaltu“ a naďalej budete pri dynamickom zrýchlení počúvať prejav prevodovky, ktorý je typický pre podobné hybridy, každopádne však nárast výkonu je citeľný.
Navyše Toyota Corolla s výkonnejším motorom ostáva verná svojmu odkazu a teda príjemnej spotrebe. Aj napriek tomu, že veľké množstvo mojich kilometrov bolo na diaľnici, priemerná spotreba sa zastavila na úrovni 5,0 l/100km. Pri jazde po okreskách sa budete bez problémov pohybovať pod týmito hodnotami. Platí teda, že Toyota Corolla je vhodná najmä pre vodičov, ktorí nejako veľmi nechcú riešiť štýl jazdy a napriek tomu si radi užívajú pomerne zaujímavú priemernú spotrebu.
Facelift Toyote Corolla prospel a pridal jej nielen na dynamickejšom vzhľade, ale aj na výkone. Navyše sa to všetko udialo tak, že naďalej si budú budúci majitelia užívať príjemné hodnoty priemernej spotreby paliva. Jednoducho povedané budete v novej Toyote Corolla hltať kilometre bez toho, aby ste sa nejako zbytočne trápili nad tým, čo a ako funguje. Je to opäť vynikajúce auto, s ktorým si budete jazdu užívať.