Reklama

Žiaden chirurg si na to netrúfol, tak ho operoval robot

Zdroj | Glenn Deir
Richard Pliešovský
Zdroj | Glenn Deir
Zdroj | Glenn Deir

Vďaka jemnej práci chirurgov majú mnohí z nás zachránené zdravie a podstatne zlepšenú kvalitu života. Ani oni však nie sú všemocní a jednoducho sú zákroky, ktoré nedokážu realizovať.

Teda, aby sme boli presní, ruka človeka to nedokáže. No vďaka modernej technológii ich môžu vo vysoko rizikových zákrokoch zastúpiť mimoriadne presné roboty.

Novinár z CBC na vlastnej koži zažil situáciu, keď dali od nesmierne komplikovanej operácie chirurgovia ruky preč. Glenn Deir mal neoperovateľný nádor, ktorý bol následkom návratu rakoviny, ktorú spôsobil papilomavírus. Nádor sa rozšíril aj do zadnej časti jeho jazyka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na odstránenie rakovinového tumoru by lekári museli prerezať mandle, jazyk a hrdlo, čo je postup, ktorý si nikto z nich netrúfol, vysvetľuje Deir v článku, ktorý napísal. Jeho jedinou nádejou bol chirurgický robot Da Vinci, ktorého prsty sú schopné dosiahnuť tam, kam ľudská ruka nedosiahne.

Zdroj | Glenn Deir

„Bolo to komplikovanejšie, ako doktor Corsten predpokladal,“ napísal Deir. Ožarovanie spôsobilo, že mandľa stuhla a jeho nádor na jazyku bol asi ako veľká čerešňa. „Arašidový tvar siahal až do zadnej časti môjho jazyka“.

Doktor Lee ho odkázal na chirurga v Halifaxe, ktorý používal robota menom da Vinci. Na Newfoundlande a Labradore, kde sa Deir liečil, nebol je žiadny robot. Mimochodom, ide o veľmi drahé zariadenie, stálo viac ako 8 miliónov dolárov.

Operácia však dopadla dobre, nádor bol úspešne odstránený. Pacient sa mohol začať po prerezaní jazyka, hrdla a mandlí zotavovať a naučiť znova rozprávať aj vďaka tomu, že tento druh operácie je menej invazívny.

Ako by to bolo, ak by ho neoperoval robot? Bez da Vinciho by mu museli lekári rozrezať čeľusť na dve časti, aby sa dostali k nádoru a takto ho odstránili.

Samozrejme, robot da Vinci nie je autonómny, ktorý pozrie lekárske správy a môže operovať. Vykonáva to, čo naplánuje operátor, v Deirovom prípade to bol MUDr. Martin Corsten. Práve on sedel za konzolou ovládajúcou da Vinciho ruky a všetko monitoroval pomocou kamier s vysokým rozlíšením.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.