Google pozná každý a niet sa čomu diviť, pretože práve táto spoločnosť navždy zmenila spôsobila využívania internetu a priniesla niečo nevídané, vyhľadávač. Dnes samozrejmosť, ale viete si ti predstaviť v technologickom novoveku?
Spoločnosť bola založená v roku 1998, teda v ideálnom čase nastupujúceho rozmachu internetu. Zakladatelia Google Sergey Brin a Larry Page chceli zlepšiť fungovanie vyhľadávania. Vymysleli úplne nový vyhľadávač, ktorý zobrazoval webstránky podľa toho, ako často boli navštevované.
Vyhľadávač Google sa pôvodne volal BackRub. Išlo o výskumný projekt Larryho Pagea, ktorý sa v roku 1995 zapísal do Stanfordského postgraduálneho programu informatiky. Na univerzite sa stretol so Sergeyom Brinom.
Keď Page začal skúmať správanie odkazov na World Wide Web, pomáhal mu práve Brin. Page navrhol riešenie, ktoré prehľadávalo internet a zároveň určil, ktoré stránky sú prepojené s ostatnými. Inšpirovaní obrovským množstvom odkazov medzi stránkami a skutočnosťou, že ich vyhľadávací nástroj by sa stal presnejším a užitočnejším, keďže v tej dobe web neustále rástol, Page a Brin premenovali svoju spoločnosť podľa matematického výrazu googol (jednotka, za ktorou nasleduje 100 núl).
Po prvých náznakoch úspechu sa dvojica presťahovala do garáže Susan Wojcicki. Práve tá sa neskôr stala CEO YouTube. Google zaregistrovali ako spoločnosť 4. septembra 1998 s investíciou 100 000 dolárov, ktoré poskytol Andy Bechtolsheim, spoluzakladateľ známej firmy Sun Microsystems. Page s Brinom spoločne vlastnia zhruba 14 % verejne kótovaných akcií spoločnosti a kontrolujú 56 % hlasovacích práv jej akcionárov prostredníctvom akcií so superhlasovaním.
Page a Brin chceli svoj nápad spočiatku predať vyhľadávaču Yahoo!, ktorý odmietol. V roku 2002 dostali zakladatelia ponuku 3 miliardy dolárov, čo odmietli. Dnes má spoločnosť hodnotu cca 400 miliárd dolárov.
Doména google.com bola zaregistrovaná 15. septembra 1998, zvyšok príbehu dobre poznáme. Prišlo množstvo výnimočný služieb a platforiem, ako je YouTube, Gmail, Android, Chrome; množstvo appiek vrátane máp, navigácie a prekladača, ktoré využívajú stovky miliónov ľudí. Android beží vo väčšine smartfónov (tabletov) na svete.
Napriek tomu, že vyhľadávač Google je užitočný pre miliardy ľudí, jeho obrovský vplyv na naše životy sú prakticky neviditeľné. Google a YouTube sú dve najnavštevovanejšie webstránky na svete.
Dnes sa každý článok na webe, každá informácia, každá reklama kóduje tak, aby to Google ľahko pochopil. Žijeme totiž v informačnom ekosystéme, ktorý sa prispôsobuje potrebám vyhľadávacieho robota. Ak niečo nenájde, akoby to ani neexistovalo a naopak.
Google sa stal gigantom v technologickom priemysle. Vyrába softvér pre smartfóny, tablety, hodinky, či smart reproduktory. Svoje know-how využíva spoločnosť i na vývoj samoriadiacich áut. Medzi ďalšie aktivity Google patria kvantové počítače (Sycamore), samojazdiace autá (Waymo), inteligentné mestá (Sidewalk Labs) či systémy hĺbkového učenia AI (Google Brain).
V roku 2015 bol Google reorganizovaný ako 100 % dcérska spoločnosť Alphabet. Google je najväčšou dcérskou spoločnosťou Alphabetu a je holdingovou spoločnosťou pre internetové vlastníctvo a záujmy Alphabetu. Sundar Pichaibol bol 24. októbra 2015 vymenovaný za CEO Google, kde nahradil Larryho Pagea, ktorý sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti Alphabet. O štyri roky neskôr, 3. decembra 2019, sa Pichai stal aj generálnym riaditeľom Alphabetu.
Dobré vedieť: Úspešný príbeh Google (Alphabetu) veľmi dobre ukazuje vývoj jeho akcií. Tie od vstupu na burzu v roku 2004 vzrástli o zhruba 3 500 %. Alphabet má dnes globálne najväčší 28 % podiel na trhu on-line reklamy, konkurovať mu môže jedine Meta so sociálnymi sieťami Facebook, Instagram a WhatsApp (24,5 %). Trhová hodnota je viac ako 1,7 bilióna dolárov.
Dnes, po 25 rokoch je situácia v niečom podobná ako v roku 1998. Na dvere klope umelá inteligencia a hľadá sa spôsob jej využitia a monetizáce. Zvládne to Google, alebo mu nová príležitosť prekĺzne pomedzi prsty? Jeho Bard začal dosť nešťastne a ak sa to rýchlo nezmení, zrejme sa pred Google postaví iná tech spoločnosť. Tak ako si dnes nevieme predstaviť náš život bez pomoci vyhľadávača, o 25 rokov zrejme nebude možné fungovať bez pomoci AI.